KİTAP İNCELEMESİ- SIRBENDE

En son güncellendiği tarih: May 4


Gizemli bir yolculuğa hazır mısınız? Sizi maddi ve manevi dünyalar arasında gizemli olaylarla buluşturan ve size doğru ile yanlışı seçmede yüreğin ve belleğin nasıl çatıştığını gösteren bir yolculuk.


Feride’nin ailesi Kafkasya’dan göçle İstanbul’a gelmiştir. Deniz yoluyla yapılan bu göç sonucu ise en büyük yitim Feride’nin annesi olmuştur. Teyzesinin uzak dura dura bakıp büyüttüğü Feride, gün gelir Bursa’da bir tarikatın 60 yaşında olan şeyhine eş olarak gitmek zorunda bırakılır. Ağlaya ağlaya gittiği bu yerde onu birçok us almaz olaylar bekler. Şeyh Feride’ye çok iyi bakar ve bir de çocuğu olur. Ancak Şeyh’in uzun yıllardır yanında olan Derviş Eşref’i bir kez görmesiyle Feride’nin yüreği rotasını bulmuştur. Ne var ki bulunduğu yer onu böylesi bir sevdaya karşı sürekli zincirlemektedir. Yüreği ve belleği arasında sıkışan Feride’yi çok zor dönemler beklemektedir. Kızının manevi özelliklerini görmesi üzerine de iyice dağılır Feride. Derviş Eşref bırakıp gider Bursa’yı. O da düşmüştür sevdaya ancak dünyevi duygulardan arınmak için geldiği bu tarikattan en büyük sınavlardan biriyle ayrılmıştır. Yüreğinin ait olduğu yeri bilen için gitmek ne de zordur kim bilir.


Ne var ki olacakların yazgısı çok önceden belirlenmiştir. Bu sırra erişemeyenlerden biri de Şeyhtir. Ama onun da şeyhi olan Mürşid-i Kâmil, uzaktan uzağa nasıl olur da etki edebilmektedir Bursa’ya? İşte bir gizem de buradadır. Kendi içine düğüm olan bir sevda, nasıl çözülecektir?


Doğaüstü olayların da yaşandığı, kendine özgü ortamıyla Sırbende’nin sırrına ortak olmaya var mısınız? Yoğun içsel anlatımıyla başkişilerin acılarına, mutluluklarına, çıkmazlarına tanık olacaksınız. Sırlar bir bir ortaya dökülecek ve bir araya gelerek büyük bir sırrı açığa çıkaracaklar.


Özlem Binel’in kaleminden çıkan Sırbende’nin kurgusu gerçek kişiler ve yerlere dayanıyor. Buradan yola çıkarak oluşturduğu dünya size büyülü gelecek. Derin içsel yolculukları okurken kendinizi de sorgulayacaksınız. Anlatımı akıcı, kurgusu sarmal olan bir roman. Sırrı çözmeden elinizden bırakmak istemeyeceksiniz.


Editör: Burçin Kahraman

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube