KİTAP ELEŞTİRİLERİ

En son güncellendiği tarih: May 9


Ayşe Akdolusaç //

Editör: Kemal Albayrak


Sufle

2011 yılında yayınlanan ve 23 dile çevrilen kitap, The Independent, Daily Mail gibi gazetelerin tavsiye listelerinde uzun süre yetmiş bir kitap. Bu durum insanda başta bir beklenti oluşturuyor tabi ki. Senin beklentini karşıladı mı derseniz?-Tabi ki karşıladı.

Kitap benim Aslı E. Perker’den okuduğum ilk kitaptır. Yazardan okumaya mutlaka devam edeceğim.

Kitapta birbirini tanımayan ve dertlerinden mutfakta kurtulmaya çalışan 3 insanın hayatını okuyoruz. İstanbul’da Ferda, New York’ta Lilia ve Paris’te Marc’ın hayat hikâyelerini okurken kendimden bir şeyler buldum. O insanların kendi hayatlarının içinde sıkışmış ve çıkmak için çırpınışlarını okumak bende insanda ne şartlar altında ve kaç yaşında olursanız olun hayattan hiç vazgeçmemek gerektiğini düşündürdü. Kitabı okumadan önce hayatın bu kadar suflenin yapımına benzediğini hiç düşünmemiştim. Hayatta tıpkı sufle gibi tam oldu her şey yolunda gidiyor derken birden suflenin ortasının çökmesi gibi…


Elveda Güzel Vatanım

Çok sevdiğim yazarlardan olan AHMET Ümit’in tarzının dışında yazığı kitabı Elveda Güzel Vatanım kitabı hakkında konuşmak istiyorum.

Bu kitabında Ahmet Ümit bu seferde bizleri tarihin tozlu sayfalarında bir gezintiye çıkarıyor ve siz kitap ne zaman başladı ne zaman bitti anlayamıyorsunuz.Kitabı okurken dışarıda ne kadar günlük güneşlik bir hava olsa da ben sanki hep puslu bir kış günündeymişim gibi hissettim.Kitabı okurken bu vatanın ne kadar zor şartlarda kazanıldığını ve ne kadar çok insanın hayatlarından vazgeçtiğini görünce hüzünlenmemek elde olmuyor.Kitap İttihat ve Terakki fedaisi Şehsuvar Sami’nin ayrılmak zorunda kaldığı sevgilisi Yahudi kızı Ester’e yazdığı mektuplardan oluşuyor.Kitapta tam 45 mektup vardı ve ben sanki o mektuplar Ester’e değil de bana yazılmış gibi okudum.Mektuplarda sanki yıllar sonrada olsa yaşananları unutmayın ve vatanı müdafaayı hiç bırakmayın,kimin dost kimin düşman olduğuna dikkat edin diyordu Şehsuvar Sami…

Kitapta karakter tahlilleri ve yer tasvirleri mükemmeldi. Kitabı okurken Şehsuvar ile bende harbe katıldım, payitahta geldim, Pera Palas’ta kaldım, anlayacağınız kitabı bende yaşadım. Kitabı okurken üzüldüğüm en önemli şey daha önce İstanbul’a hiç gitmemiş olmamdı.

Kitap tarihe, Osmanlı’ya, İttihat ve Terakki’ye ışık tutmuş ve o dönemleri çok güzel anlatmış,sizlerde o dönemi öğrenmek ve zamanda yolculuk yapmak isterseniz bu kitabı kesinlikle okumalısınız.Yazarımızın kalemine sağlık….


Amazon Efsanesi

(Zincirlenmiş Kalpler-İhanet Çarkları-Uyanış)

Türk yazarların özellikle genç Türk yazarların desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Dışarıda 10 kişiye en sevdiğiniz fantastik seri ne diye soracak olursanız. Alacağınız 9 cevap kesinlikle yabancı yazarların kitapları olur. Sevdiğiniz Türk fantastik kitap yok mu dediğinizde Türkler fantastik yazamaz ki gibi garip bir algı var. Bu algıyı yıkacak en büyük adaylardan birisi benim için Büşra Toraman. Ephesus Yayınları’ndan çıkan serinin ilk kitabını serini ikinci kitabı yeni çıktığında bir şans vermek amacı ile almıştım. O kadar severek ve merakla okudum ki hemen ikincisini de alıp serinin çıkan kitaplarını bitirmiş oldum. Üçüncü kitabı beklemek bile çok zordu.

Kitap Amazonların arasında geçiyor. Çok ince bir işçilik olduğu belliydi zira Amazonlar hakkında çok fazla ayrıntı vardı.

Seride sevdiğim bir yön de güçlü kadın karakterlerdi. O kadar alıştık ki günümüz dizi, film ve kitaplarında bir erkeğin boyunduruğu altında yaşayan kadınlara henüz karakteri oluşmakta olan gençler bu durum olması gereken gibi görüyorlar. Her kadın bir birey ve asla başka bir bireyin himayesi altına yaşamaya muhtaç değil. Kitabın bu yönü beklide beni kendine bağlayan. Kitapta ki bütün kadın karakterle çok güçlü karakterlerdi.

Şimdi eğer hala önyargılarınız varsa bile hepsini yıkıp en azından ilk kitaba bir şans verin. Asla pişman olmayacaksınız.

Tanıtım Bülteninden

Cinayetler, yalanların ve hırsların arkasına saklanmıştır. Tıpkı bazen aşkta olduğu gibi. O yalanı yaşamak mı isterdiniz, yoksa kaybedeceğinizi bile bile gerçeği haykırmak mı?

FBI Ajanı Gregg Reese sekiz yıl sonra, acı bir şekilde ayrıldığı evine geri dönüyordu. Blacksburg'deki Virginia Tech Üniversitesi'nde seri cinayetler işleniyordu. Dört erkek öğrenci öldürülmüştü ve katilin durmaya niyeti yoktu. Ortağı Kyle'la beraber Blacksburg'deki cinayetleri çözmeye gönderilmiş olan Gregg'in ilk görevi, üniversitede öğretmen rolüne bürünmekti.


Ve bir kadın Gregg'e yardım etmeye gelir. Gizemli, yabani ve ilgi çekici bir kadın... Belanın kaçınılmaz olduğu bir kovalamaca ve bulmacanın içine düşen Gregg, doğruyu bulmak için gizemli kadının yardımını kabul etmeye karar verir. Yalanlarla örülmüş olan olayların arasında en az yalan olanı bulmaya çalışan Ajan Reese, çok geçmeden elinde olan doğruları da kaybetmeye başlar.


Tüm bu yalanların içinde gerçek aşkı bulmak ve onu bulduğuna inanmak o kadar kolay mıydı sahiden? Peki ya amazonlara ve daha birçok doğaüstü yaratığa?


Her AŞK kendi hapishanesini yaratır. Ya MAHKÛMU olursunuz, ya gardiyanı…© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube