KEŞİF, YENİ BİR YORUM MU ÇANAKKALE SÖMÜRÜSÜ MÜ?

En son güncellendiği tarih: May 9


Hemen her sene artık bir Çanakkale filmi yapılmasına karşın Kurtuluş ve Cumhuriyet’ten sonra büyük çaplı Kurtuluş Savaşımıza ve Çanakkale ruhuna layık bir senaryo ve kült bir film yapabilmiş değiliz ne yazık ki. Bunda ülkemiz aydınlarının millî duruşlarının eksiklikleri mi yoksa devlet ve yapımcıların millî davamıza karşı eksik hissiyatları mı etkili sorgulamak gerekiyor. Son Umut gibi yabancı yapımların da ortaklığıyla gerçekleşen filmler de artacağa benziyor. Ülkemizin ve diğer savaşan ülke halklarının duygularına hitap ettiği sürece gişe hasılatlarının yapımcıları hüsrana uğratmayacağı da bir gerçek.

Keşif de farklı bir senaryo ile karşımıza çıkıyor. Genelde gerçek hayattan alınma ya da gerçek hayatın kıyısında köşesinde yer almış binlerce kahramanın hayatlarının konu alındığı ya da tek bir kahramanın -Çanakkale Yolun Sonu gibi- çevresinde geçen olayların işlendiği senaryoların aksine kahramanlar ülkemizin üç farklı bölgesinden seçilmiş bilgisayar oyunu meraklısı hayallerinden vazgeçmek üzere olan üç gençten oluşuyor. Oyunun içinde tanıştıkları keskin nişancı Bekir Çavuş ve teğmen Mehmet Çavuş’la Tron benzeri bir senaryonun içinde gerçek hayata ulaşmak için başarmaları gereken görevleri ifa ederken hayat derslerini de alıyorlar. Tarihi anlatırken detaya inmeden Mustafa Kemal’i uzaktan anarak oyunculuk ve benzerlik riskini almadan gençlik filmine dönüştürüyorlar. Efektler ve görsel zenginlik yanında farklı bir senaryo ile tanışmak isteyenler için ilginç bir deneyim.

Berk (Burak Can), Esma (Sude Zulal Güler) ve Hasan’ın (İbrahim Yıldız) ortak yanı sıra Yurdaer Okur ve köpeği de iyi bir oyunculuk sergiliyor.

Kemal albayrak

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube