KARANLIK TARAFIN ROBİN HOOD'U

En son güncellendiği tarih: Nis 18


Hem suç dünyasında Baron, Baba, Sihirbaz gibi lakapları olan, hem de halk tarafından sevilip "Robin Hood" olarak anılan bir dönemin suç makinesi Pablo Escobar'ın hikayesi yazı konumuz.


Pablo Emilio Escobar Gaviria (1 Aralık 1949; Antioquia – 2 Aralık 1993; Medellin), Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı. Doğum günü 1 Aralık, ölümü 2 Aralık kader, tesadüf nasıl adlandırmak isterseniz.


Pablo, çiftçi bir babanın ve ilkokul öğretmeni bir annenin 7 çocuğundan biriydi. Suç kariyerine ufak çapta hırsızlıklarla başladı. Bu hırsızlıkların en bilineni antik mezar taşlarını çalıp turistlere satmasıydı. Pablo araba çalmaya başlamış ardından karaborsa ürünler satarak suç dünyasında ilerlemeye devam etti. Karaborsadan gelen paranın az olduğunu fark edince farklı işlere yönelmeye başladı. Bu işlerin başında kaçak mal ve sahte piyango bileti satmak geliyordu, ancak zaman geçtikçe işleri büyütmek istediğini belirterek adam kaçırma, şantaj gibi suçlarla uğraştı. Bu işlerden sonra 1970'li yıllarda uyuşturucu kaçakçılığına ve satışına başladı. 1975 yılında kokain ticaretini hava yolu desteği ile geliştirmeye çalışmış ve başarılı olmuştur. 1975'te Medellin bölgesinin en büyük uyuşturucu baronlarından olan Fabio Restrepo'yu öldürterek Medellin'deki tüm uyuşturucu trafiğini ele geçirdi. 1976 yılına gelindiğinde Escobar ve çok sayıda adamı Ekvator'da 18 kg uyuşturucu madde ile yakalandı. Escobar dava boyunca hakimlere rüşvet önerisinde bulundu. Aylar süren yasal süreçte 2 tutuklama memuru Escobar tarafından öldürülünce dava düştü. 80'li yıllara girerken küresel çapta uyuşturucu trafiğini ilerletti. Amerika'nın uyuşturucu trafiğinin %80'i Medellin karteline aitti. 1982 yılında Kolombiya Liberal Partisinden seçimlere girerek Kolombiya Temsilcileri Odası'na yedek üye olarak seçildi. Siyasi güç elde ederek polis ve halk desteğini arkasına aldı. Seçim sonrası halihazırda ABD, Porto Riko, Meksika, Venezuela, Dominik Cumhuriyeti ve İspanya gibi ülkelerle olan uyuşturucu trafiğini arttırdı. 1976 yılının Mart ayında 27 yaşında iken 15 yaşındaki Maria Victoria ile evlendi, çiftin Juan Pablo ve Manuela adında iki çocuğu oldu. 2 Aralık 1993 tarihinde Escobar'a karşı yapılan operasyonda Pablo arama ekibinden kaçarken radyo dalgaları teknolojisi kullanılarak Kolombiya elektronik gözetleme ekibi tarafından yeri tespit edildi; Tuğgeneral Hugo Martínez tarafından yönetilen operasyonla Medellin'de orta sınıf bir daire içinde saklanırken bulundu. Uzun çatışma sonrası CIA ve Kolombiya güvenlik güçleri tarafından vuruldu.


Escobar'ın hayatından ilginç detaylar:


*Uyuşturucu kaçakçısı olmasına, pek çok hayatın mahvolmasına sebep olmasına karşın bugün hala pek çok kişi onu kahraman olarak görüyor. Ülkesinde bir yardım vakfı kurmuş, hastanelerle kiliselere yardım yapmış, parklar, okullar yapıp halka sürekli yardım etmiş, yerel topluluklara yaptığı milyon dolarlık bağışlar, mahallelere yaptırdığı futbol sahaları ve evsizler için yaptırdığı konutlar sebebiyle bazı Kolombiyalılar ona “Robin Hood” diyor.


*ABD’ye kokain kaçırmanın neredeyse imkansız olduğunu gören Escobar yaratıcılığını kullandı. Kokaini ABD’ye giden uçağın tekerleklerinin içerisine sakladı, başka bir yöntemiyse kıyafetleri sıvı uyuşturucuyla ıslatmak idi.


*ABD’ye sadece uyuşturucu trafiğinin bir parçası olarak gitmiyordu Escobar, bir keresinde bir tema parkı için 2 tonluk uzaktan kumandalı deniz altı da getirmişti.


*Escobar ABD’ye uyuşturucu göndermekte o kadar başarılıydı ki imparatorluğunun zirvesinde olduğu zamanlarda ABD’ye günde 50 ton kokain gönderiyordu. “Kokain Kralı” olarak anıldığı, uyuşturucu trafiğinde zirvede olduğu zamanlarda tüm dünyadaki uyuşturucunun %80’i Escobar tarafından dağıtılıyordu. CIA'ye göre Escobar, hayatında bir sigara bile içmemiştir.


*Sahip olduğu nakit paraları oradan oraya transfer etme konusunda sıkıntı yaşayan Escobar, sadece nakit transferinde kullanmak için 100 milyon dolar taşıyabilen özel bir jet satın almıştı.


* Parasını bankaya yatırma şansı olmayan Escobar sırf bu yüzden her yıl 2.1 milyar dolar kaybediyordu, sebebiyse depolanan paraları farelerin yemesi ya da su akıntısına denk gelmesiydi.


*Kardeşi ve baş muhasebecisi Roberto Escobar'ın anlattığını göre Escobar sadece paralarını bir arada tutmak için bile ayda 2500 $'lık paket lastiği satın alıyordu.

*Zirvede olduğu zamanlarda nakit akışı o kadar fazlaydı ki harcamayla, depolamayla bitmiyordu. Çareyi fıçılara doldurduğu paraları Kolombiya’da çeşitli arazilere gömmekte buldu.


*Forbes dergisine göre dünyanın en zengin 7. kişisi seçilmiştir. Escobar o kadar varlıklıydı ki kendisine bir malikane satın aldı ve oraya içinde devekuşu, zebra, deve, zürafa ve hatta su aygırı bulunan bir hayvanat bahçesi yaptırdı. Oğlunun anlattıklarına göre, polisten saklandığı bir dönemde dağ evinde kızının üşümesi üzerine, Escobar 2 milyon nakit parayı yakmıştır.


*Daha fazla güç elde etmek için 1982 yılında Escobar Kolombiya kongresine aday oldu ve kazandı. İki yıl sonra sağlığının kötü olduğu ile ilgili ortaya çıkan bilgiler sebebiyle zorla istifa ettirildi. Sağlığı hakkındaki bilgiyi sızdırdığı gerekçesiyle Adalet bakanını öldürdü.


*Başta ABD olmak üzere birçok ülkenin uyuşturucu trafiğini kontrol eden, tekel olmuş Escobar interpol tarafından her yerde aranırken Beyaz Saray önünde hatıra fotoğrafı çektirmiştir.


*Tutuklanıp hapse atıldığında “Katedral” olarak anılan kendi lüks hapishanesini inşa ettirdi. İçinde dev ekran TV’ler, bilardo salonları ve düğünlerin düzenlendiği bir balo salonu bile vardı. Bir yıl sonra kendi yaptırdığı bu hapishaneden kaçtı.


*Kendisine dokunulmazlık verilmesi karşılığında Kolombiya’nın 15 milyar dolarlık ulusal dış borcunu ödemeyi teklif etti, elbette bu teklifi reddedildi.


*Cenazesi sessiz sedasız defnedilmedi. Yaptığı iyilikler yüzünden yerel halk tarafından çok sevilen ve "Robin Hood" denilen Escobar’ın cenazesine on binler katıldı.


ARDINDAN


Escobar, her ne kadar suçla özdeşleşmiş olsa da ilginç bir kişilik ve yaptıkları, yaşadıkları merak konusu olduğu için kitap, film, dizi ve belgesellere konu olmuştur. Hakkında yapılan eserler;


Kitap:

*Pablo Escobar Benim Babam /Juan Pablo Escobar

*Pablo Escobar Benim Babam 2 - Suçüstü / Juan Pablo Escobar

*Aşkım Pablo Nefretim Escobar /Virginia Vallejo

*Pablo'yu Öldürmek: Dünya'nın En Büyük Haydutunun Yakalanması /Mark Bowden

*News of a Kidnapping /Gabriel Garcia Marquez

*Escobar - El Patron / Guido Piccoli - Guiseppe Palumbo

*Escobar'ı Deviren Muhbir /Robert Mazur

*Pablo Escobar Anısına / James Mollison


Belgeseller:

*The Two Escobars

*Pablo Escobar'ın Peşinde

*Babam Pablo Escobar


Diziler:

*Pablo Escobar el patron del mal, (2012)

*Narcos (2015)


Filmler:

*Açık Tehlike (1994)

*Blow (2001)

*Escobar: Kayıp Cennet (2014)

*Köstebek (2016)

*Pablo Escobar'ı Sevmek (2017)

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube