Karanlıktakiler


Türk kültürü ve Türk mitolojisi büyülü bir mistik alan gibi. İçine girdikçe daha da çekiliyorsunuz sanki. Okudukça meraklanıyor ve meraklandıkça da okuyorsunuz. Bizi biz yapan öğelerin bilincine varmanın verdiği hazzın sözcüklerle yapılabilir bir tarifi olmadığından sizlere sadece kapıdan bir bakmanızı öneririm. Bence sonrasında geri çıkmak istemeyeceksiniz.


Türk halk bilimi araştırmaları tarihinde Türk fantastik ve korku edebiyatlarında başarılı araştırmalar ve eserler verilmeye başlandığı günümüzde oldukça heyecan verici bir yolculuğa çıktığımı söylemeden geçemeyeceğim. Mutluyum çünkü eleştirip eli kolu boş durmaktansa “Denedim! diyebilecek bir adım attım. Herkes bir çakıl taşı getirseydi dünyanın en büyük sarayını inşa edebilirdik, unutmayın.


Dışardan bakıp eleştirmektense elinizi taşın altına koyun. Sisteme dahil olun ve size huzurla keyif veren şey her neyse onu en iyi haline getirme çabasına siz de dahil olun. Hayatta her ne olursa olursanız olun ama en iyisi için çabalayacak kadar güçlü ve kararlı olun.

DEMET YENER“… Hayatın temel ilkelerinden birinin karşıtlık ilkesi olduğunu artık bugün hiç kimse inkâr edemez. Kısaca söyleyecek olursak; evrende var olan her şey ancak karşıtıyla birlikte vardır. İyi ile kötü, doğru ile yanlış, güzel ile çirkin gibi birçok karşıtlık, ironiye bakın ki kusursuz bir uyum içinde evreni ve tüm varlığı meydana getirirler. Bu karşıtlık ilkesi romanımızda mitolojide oldukça önemli bir yere sahip olan kaos-kozmos meselesiyle ilintili olarak ortaya konmaya çalışıldı. Mitolojide kozmosun, yani evrenin yaratılmasından önceki kaos, yani karmaşa ve düzensizlik halinin, yani kötünün yerine bir evrenin, yani düzenin, yani iyinin gelmesi gerektiği için yaradılışın meydana geldiği anlatıldı. Asıl önemlisi; kaostan kozmosa, karmaşadan düzene geçildiğinde kaos yani karmaşa ve kötü bitecek miydi? Düzenle birlikte hâkimiyet daima iyinin mi olacaktı? Ve tabi ki kötünün bu yaradılışta veya sonrasında bir rolü olmayacak mıydı? ...”Yazar 1981 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Eğitim-öğrenim hayatını İzmir’de tamamladı. 1999-2004 yılları arasında Ege Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Felsefe öğrenimi gördükten sonra 2005-2007 yıllarında Felsefe Bölümü Tezsiz Yüksek Lisans adıyla formasyon eğitimi aldı. Özel kurumlarda 2004-2010 yılları arasında İzmir’de Felsefe Grubu, Rehberlik ve Ölçme Değerlendirme gibi branşlarında dersler verdi. 2014-2018 yılları arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde Balkan Araştırmaları Bilim Dalı’nda “Sevdalinka” Ve “İnsanlık Ayağa Kalk” Romanlarında Bosna Savaşı’ndaki Toplumsal Yapı ve İlişkilerin Oluşumsal Yapısalcı Eleştirisi” adlı teziyle yüksek lisansını tamamladı. Yazarın ilk kitabı, yüksek lisans tezi ve bilimsel makalelerinin bir sentezi olacak şekilde “Bosna Savaşı ve Türk Romanı” ismiyle 2019 Şubat ayında yayımlandı.


Yazar, Çanakkale Engelsiz Yaşam Dergisi, Çanakkale Burası Çanakkale Gazetesi ve Çanakkale Hedef Gazetesi için köşe yazarlığı yaptı. Ihlamur, Ayarsız, Ötüken, Edebice ve Afşin dergilerinde köşe yazıları ve makaleleri yayımlandı. Yazarın uluslararası toplantılarda sunduğu bildirileri, ulusal ve uluslararası süreli yayımlarda yayınlanan bilimsel makaleleri bulunur. Milli Düşünce Merkezi (MDM) ve Milli Stratejik Araştırmalar Kurumu (MİSAK) için editörlük ve yazarlık, Çanakkale Hedef Gazetesi için köşe yazarlığı görevlerini halen sürdürmektedir.


© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube