Kırmızı Başlıklı Kız’dan Mektup

En son güncellendiği tarih: Nis 18En son ne zaman mektup yazdınız ya da birinden mektup aldınız? On beş- yirmi yıl önce haberleşmek için, dertleşmek için, sevinçleri ya da hüzünleri paylaşmak için mektup yazılırdı. Teknolojiye yenik düşen mektup; günümüzde çoktan geçerliliğini yitirmiş, sadece Türk Dili ve Edebiyatı dersinde adı geçen yazılı anlatım türlerinden biri oldu maalesef.


Ben öğrencilerime de ikizlerime de unutturmamak için elimden geleni yapıyorum. Öğrencilerimden gelecekteki kendilerine mektup yazmalarını istiyorum mesela ya da okuduğumuz bir kitaptaki kahramana… İkizlerim Oğuz ve Atay henüz okumayı bilmiyor ama onlara da mektup yazıyorum ben. Resimler çiziyorum üstüne kağıtların ya da kendi yazdığımı kendim okuyorum onlara, bazen de babaları okuyor. Mektup keyfini doya doya yaşamış bir annenin çocukları onlar ve benim gibi keyif alıyorlar mektuplardan( En azından şimdilikJ umarım hep böyle devam eder.)


Bugün size bahsedeceğim kitap bizim mektup yazma keyfimize keyif katan bir kitap oldu birkaç aydır. Kendi çocukluğumuzdan tanıdığımız kahramanımız Kırmızı Başlıklı Kız; mektubumuzu yazan kişi ve kitabımızın ana karakteri. Mektubu da hepimizin tanıdığı Kurt’ a yazıyor. Yazar; bildiğimiz bir masalın bildiğimiz kahramanları ile miniklerimize öyle güzel mesajlar veriyor ki… Kitapta Kırmızı Başlıklı Kız, yaşlı Kurt’a gözlerinin daha iyi görmesi için göz doktoruna, çürümüş dişlerini tedavi ettirmesi için de diş doktoruna gitmesi konusunda uyarıyor. Sağlıklı beslenmenin de Kurt’un hayatını olumlu yönde etkileyeceğini ekliyor. Anne Tavuk Anlatıyor dizisinin yazarının kaleme aldığı bu güzel kitap, ikizleri göz ve diş kontrolüne götürürken ikizlerimin korkularını da epey bir hafifletti diyebilirim. Üstelik kitabı ilk okuduğumuzda miniklerim “Keşke yazmayı bilseydik, biz de mektup yazardık.” da dediler. Mektuplarını kimlere yazmak istediklerini sorduğumda ise listemiz o kadar uzadı ki… Okuyup yazmayı bekleyemeden çizgilerle yazdık biz de mektuplarımızı. Umarım sizler de bizim kadar keyif alırsınız bu tatlı kitaptan.


Tanıtım- Kırmızı Başlıklı Kız’dan Mektup

Sevgili Bay Kurt, Beni tanıdığını sanıyorsun ama aslında hiç tanımıyorsun. Buna karşılık ben seni tanıyorum. Hem de çok iyi tanıyorum.


İmza

Arkadaşın Kırmızı Başlıklı Kız. (Yani, bir haftadır büyükannesine giderken ağaçların arkasına gizlenip yolunu gözlediğin küçük kız.)


Yazan: Christine Beigel Resimleyen: Eric Gaste

Çeviren: Belgin Çınar

Yayınevi: 1001 Çiçek Kitaplar

İlk basım: 2019


Damla GÜLER ÖZTÜRK https://ikizlerimleokuyorum.blogspot.com/ ikizlerimleokuyorum@gmail.com

instagram- ikizlerimleokuyorum

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube