KÖR NOKTA NEDİR? / THE BLIND SIDE
Kör nokta; terim olarak birkaç yerde kullanılıyor. İlk akla gelen sürücülükte kullanılması, tabii sağlıkta göz hekimleri de kullanıyor. Aslında 'ölü açı' anlamında kullanılıyor.


Pandemi öncesi haftada 3 -4 film seyrederken ilk haftalar günde 2 film seyrettim. Sonra tıkandım, gereksiz filmlerle vakit kaybettim. Arkadaşım 'Kör Nokta / The Blind Side'ı seyrettiğini söyledi ve tavsiye etti. Bende araştırırken Sandra Bullock'un bu rolü ile Oscar, Altın Küre, Teen Choice, Beyaz Perde Sanatçıları Derneği ödüllerini kazandığını okuyunca bu filmi kaçırdığım için üzüldüm ( ama eşim birkaç sene önce seyrettiğimizi söyledi. Zaten bende antrenman sahnesinde hatırladım ). Film ayrıca ESPY En İyi Spor Filmi ve Teen Choice En İyi Drama Filmi Ödülünü kazandı. IMDb 7,6.


Senaristliğini ve yönetmenliğini John Lee Hancock'un yaptığı film, gerçek bir hikayeye dayanıyor. Michael Lewis'in The Blind Side: Evolution of a Game adlı 2006'da yayınlanan kitabından uyarlanmış. Amerikan Futbolu oyuncusu Michael Oher'ın hayat hikayesi. 2009 yılı yapılan filmin oyuncuları: Sandra Bullock (Leigh Anne Tuohy), Tim McGraw (Sean Tuohy), Quinton Aaron (Michael Oher), Jae Head (S.J. Tuohy), Lilly Colins (Collins Tuohy), Ray McKinnon (Coach Cotton), Kathy Bates ( Miss Sue - özel öğretmen), Kim Dickens ( Bayan Boswell - okul öğretmeni).


Film kısaca; iri yarı bir zenci olan Michael'in toplumda yaşadığı zorlukları, çektiği acıları anlatıyor. Uyuşturucu bağımlısı olan annesi, babalarını bilmediği 13 çocuğunu devlet korumasına bırakır. Michael çoğu zaman sokakta kalırken, bir gece yolu Tuohy ailesi ile kesişir. Böylece hepsinin hayatı değişir.


Sandra Bullock; otoriter, işkolik, ince eliyip sık dokuyan biri ama iyi bir anne. Bullock rolünün hakkını veriyor. Eşini oynayan McGraw ise biraz silik kalmış gibi, belki senaryo gereği??? Koç Cotton ise mimikleriyle dikkat çekiyor. S.J. ise tam bir fırlama. Cotton ve S.J. filmi dramdan çıkarıp, komedi çeşnisi katıyorlar. Bates ise izlemekten keyif aldığım oyunculardan, Altın Küre ve Akademi ödüllü bir oyuncu. Rolü kısa ama etkili, oda gereğini yapıyor.


Filmi izlerken ve bitince birçok soru geldi aklıma. Sorular ve dikkatimi çekenler:


* İyi bir anne olmak için doğurmak şart mı? Anne hangisi doğuran mı, bakıp büyüten mi, sevgi ile onu kucaklayarak sıcak bir yuva veren mi?


* Denetleme kurulu ne kadar doğru? Ters taraftan bakalım; yemcilik kötü bir şey belki ama ya yapmasalar ne olacak? Özellikle sokaklarda ki siyahi çocukların sonu belli. Tabii yasadışı bir şey olmasın ama alternatiflerde unutulmasın. Hangi son daha kötü, zararlı? Zaten filmin sonunda da gazetelerden alıntı haberlerle bu durum belirtilmiş.


* Toplumun Michael'a tepkisini görünce benim anladığım: Hala zenci beyaz çatışması aşılamamış.


* Michael'ı yazdıracakları okul din okulu. Din okulu... ama ayrımcılık yapılıyor. Neden burs veriliyor, okul adı için mi tanrı için mi ( sosyal eşitliği sağlamaya)?


* Bullock, aşırı otoriter anne ama seviliyor ve herkes onu dinliyor!!!


* Bence vediği en önemli mesaj ( geride kalmış olsa bile) herkesin aynı yeteneklere sahip olmadığı, öğrenimde standart olmadığı. Nasıl zeka çeşitleri, yetenekler farklı ise öğrenme şekilleride farklı.


Kardeşim ve benim çalışma şekillerimiz farklıydı. Ben dersi dikkatli dinler ve içimden okurdum, gerekirse pekiştirmeye ikinci defa okurum. Kardeşim ise yüksek sesle okur, kasede kaydederdi, sonra kulaklıkla defalarca dinlerdi. Michael de görerek daha iyi anlıyor, bir kere görmesi öğrenmesi için yeterli oluyor.


*Film gerçek hikayeden uyarlama demiştik, peki filmden sonra ne oldu? Yönetmen ödül kazandı, oyuncular ödül kazandı, izleyici gerçek hayattan kesitler gördü, iyilik kötülüğü yendi, izleyenler ders aldı vb. Mutlu sonla biten bir film daha (mı). Acaba??? Gerçek hayata etkisini filmi ararken öğrendim ve üzüldüm. İşte film sonrasında olanlar:


Başarılı futbol oyuncusu Michael Oher, filmden sonra oyunculuğunun zorlaştığını söylemiş. İnsanlar onu futbol başarısı için değil, filmdeki dram için seviyorlarmış ( yani acıyorlar aslında). Kariyerinde düşüşe geçmiş. Kadroya alınmamış ve futbol hayatı sona ermiş. (bu bilgi için kaynak: https://magazintur.blogspot.com/2018/11/kor-nokta-filmi-hakknda-bilgi-oyuncular.html ) Bazen istenmesede hayatta böyle kötü sonuçlar olabiliyor. Aslında gerçek hayatta her hikaye tatlıya bağlanmıyor, mutlu sonla bitmiyor maalesef, keşke öyle olsa...


Keşkeler olmadan, seçtiğiniz filmleri keyifle izlemeniz dileğiyle, sanatla kalın...


Yazan: Özgün Onat

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube