KÖPRÜDEKİ KIZ (LA FILLE SUR LE PONT)

En son güncellendiği tarih: May 9


Nazan Duman Türkşen //

Bazen bir aşk hikayesi izlemek istersiniz ama standart romantik komedileri kaldıracak ruh halinde değilsinizdir. O zaman Köprüdeki Kız’ı denemeye ne dersiniz?

Başrollerini Vanessa Paradis ve Daniel Auteuil’in oynadığı, yönetmeni Patrick Leconte olan, 1999 yapımı bu film, öncelikle tamamen siyah beyaz oluşuyla kalbimizi çalıyor. 22 yaşındaki Adele, hayatında istediği yere varamamış, bu nedenle umudunu kaybetmiştir. Ve bir akşam canına kıymak için köprüye çıkar. Altından akan Seine nehrinin sularıyla bakıştığı ve son hayat muhasebesini yaptığı sırada, Gabor ile karşılaşır. Gabor, Adele’e bir teklifle gelir, ölmekten korkmuyorsa, canlı hedefi olmasını ister. Gabor, hayatını çeşitli şovlarda canlı hedeflere bıçak atarak kazanmaktadır ve kaybedecek hiçbir şeyi olmayan, hali hazırda hayattan vazgeçmiş genç ve güzel Adele, bu iş için biçilmiş kaftandır. Ancak Adele bu cazip teklife kapılmaz ve köprüden atlar, hikayemizin gerisi de çorap söküğü gibi gelir çünkü Gabor dönüp gitmek yerine, Adele’in peşinden atlar, tartışmayı hastanede bile sürdürür ve sonunda genç kız pes eder.

Sonrasını izleyip görmeniz lazım. İşler, birlikte hareket etseler de asla kolay olmayacak, anlaşmazlıklar, korkular, kaygılar, kıskançlıklar bitmeyecek. Adele’in seçimleri ne yöne gidecek, günün birinde hayatına hükmetmeyi başarabilecek mi, kavga ile başlayan ortaklıkları nereye kadar dayanacak, Gabor’un suskunluğunun altından ne çıkacak, geçmişleri ile kavgaları son bulacak mı sorularının cevabını istiyorsanız, ekran karşısında bir saat otuz dakika beklemeniz lazım. Ama ufak bir mızıkçılık yapabilirim: Filmin kapanışı İstanbul’dan sahnelerle olacak.

“Daha önce yaptığım hatalardan ders almam gerekirdi. Yapamadım.”

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube