İYİ KADINLAR HEP AĞLAR

En son güncellendiği tarih: May 6


Kadınlık dünya üzerinde kutsallığı ile bilinmekte olup kutsal sayılmayan büyük bir ironidir. Kadın annedir, kadın evlattır, kadın kardeştir, kadın yardır, yaradır.

Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardı eskiden bazen bu kadın annesi bazen kardeşi bazen de yaridir erkeğin destekçisi. Günümüzde ise her erkeğin ayaklarının altında bir kadın ezilmeye başladı.


Kadınlara karşı sözlü ve fiziksel şiddet günümüzde hızla yükselmekte olan toplumun cahilleşmesine, sözde eşit olup eşitlikten payını alamayan cinsiyet ayrımları doğmaya başlamıştır. Üzülerek ve utanarak dile getiriyorum ki kadının dünyaya getirdiği evladından şiddet gören analar sırf aşık olduğu için evlenen ve aşık olduğu adamdan şiddet gören kadınlar ve çoğunlukla kadın olduğu için hor görülüp ölümle burun burun gelmiş onlarca hatta binlerde kadın ile aynı atmosferde yaşamaktayız. Tek suçu kadın olarak dünyaya gelen bizler, erkekler tarafında ezilmeye, onlar tarafından şiddet görmeye, erkeklere muhtaç yaşamaya zorlanan kadınlarız. Geceleri dışarı çıkamayan insanoğlunun neslinin devamı için hamile kalacağı için işe alınmayan kısa giyinsek namussuz uzun giyinsek yobaz olarak görülen erkeklerin istediği kalıba girmeyince şiddete maruz kalan kandılar biziz.


Kanser ile savaşıp hayatımızdan vazgeçmeyecek kadar güçlü kadınlarız biz.  Bizler hor görmeye devam eden erkeklerle yaşamak zorundayız.  Evlenirken ailesinden sözde namus göstergesi olan kırmızı kuşağı ve beyaz gelinliği ile ayrılıp sadece kefeniyle dönme zorunluluğu yaşan kadınlar olarak kendi ayaklarımızın üstünde durmalı kendi hayatımız için savaşmalı ve bu düşünce zihniyetini değiştirmek için yeni nesillere birer öğretmen olabilmek için yaşamalıyız.


Son yıllarda kadınları yaşadığı şiddet oranları şu şekilde açıklanmıştır:


Erkekler tarafından öldürülen kadın sayısı hızla artmaktadır. 2013 yılın 200 kadın erkek şiddeti yüzünden hayatını kaybetmiş olup. 2017 yılında bu sayı yılda 290 kadına yükselmiştir.


Bianet'in Erkek Şiddeti Çetelesi'nin medya takibiyle belirlediği verilere göre 2018 yılının ilk 10 ayında en az 203 kadın erkek şiddeti yüzünde hayatını kaybetmiştir.


Devletin vermiş olduğu takip koruma kararları mahkemeler tarafından onaylanan karar sayısı 2013 yılında 60 bin kadın civarında seyir ederken 2017 yılında bu sayı 100 bin kadına çıkmıştır.


Kadın kendi evladı ( 9 yaşında )gözleri önünde boşanmak istediği kocası tarafından balkondan atıldı o Gülizar T.


Gelecek nesillerin ışığı kadın öğretmen sokakta sözlü taciz ve fiziksel şiddete uğradı sırf kadın olduğu için bunlara maruz kaldı. O kadın öğretmen. Boşanmak istediği kocası tarafından sokakta bıçaklanan kadın o Sakine B.


Sevgili ile tartıştı tabancayla vuruldu kanlı son o kadın Mehtap K.


Boşanmak üzere olan karısına tuzak kurarak öldürdü sonrasında "Cinayet şüphesinden kaçılmıyor pişmanım " dedi kadın katili o kadın Aynur C.


Kadın olduğu için meyve bıçağı ile bıçaklandı o kadın F.G.


Tabanca ile vurularak karnından yaralandı o kadın Zekiye Ç.


Boşandığı eşi ile barıştı aldattığı gerekçesiyle üç gün boyunca evde kızgın maşayla işkence gören o kadın bir anne.


Sokak ortasında pompalı tüfek ile öldürülen kadın o Simge Yıldız.


Eşini abisinden kıskandığı için öldürdü o bir kadın.


Bunlar ve daha niceleri olmakta sen kadınsın, sen hayatsın, sen annesin, sen geleceksin asla boyun eğme bu diretmelere sen dünya üzerindeki en güçlü varlıksın.


Kadına şiddetin son bulması umuduysa gelecek güzel günler adına KADINLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN. 


Unutmayın kadınlar çiçek değil her şeydir.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube