PARİS'İN "DEMİR LEYDİSİ" NEDEN ORADA?

En son güncellendiği tarih: Nis 5


Paris denilince ilk akla gelen Eyfel Kulesi'dir. 31 Mart'ta 131. yaş gününü kutlayan Demir Lady ile ilgili bir sürü soru aklımıza takıldı. Bu kule neden burada? Paris denilince neden ilk o akla geliyor? Paris'e gideceğinizi söylediğinizde neden herkes onu görmenizi tavsiye ediyor? Bu yüzden bizde araştırma yaptık, hikayesini öğrendik.


HİKAYESİ


Eyfel Kulesi, Fransız Devriminin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Expo 1889 Paris Fuarı için özel olarak yapıldı. Katılan 107 tasarım arasından Gustave Eiffel'inki birinci seçildi. Fransız mühendis Eiffel, yüksek demir yolu köprülerin yapımındaki tecrübesine dayanarak kulenin dizaynını yapmıştır. 324 metre yüksekliktedir. 1931 yılında New York'taki Empire State binası yapılana kadar dünyanın en uzun yapısı olmuştur. Kulenin başarısından dolayı Mühendis Eiffel'e 'Legion d'Honneur Ödülü' verilmiştir. Kuleye yapılan itirazlar yakında yıkılacağı söylenerek susturulmuştur. Daha sonra kulenin 20 yıllığına yapıldığı açıklanmış ve kesinlikle yıkılacağı kararlaştırılmış; ancak 1909 yılına gelindiğinde de ve hatta sonrasında "Demir Leydi" tüm zarafetiyle Paris sokaklarında dikilmeye devam etmiştir.


Hakkında ilginç bilgiler:


*Özgürlük Anıtı ve Eyfel Kulesi aynı kişi tarafından tasarlanmıştır.

*Eyfel Kulesinde 1665 basamak bulunmaktadır.

*Kulenin demirden inşa edilme sebebi, taş kadar dayanıklı ama daha hafif olmasıdır.

*Kulenin yapımı 8 milyon Frank'a mal oldu; Gustave Eiffel ve Fransa hükumeti tarafından karşılandı. 5 ayda 1,9 milyon turist ziyaret etti, 1 sene dolmadan kar elde etmeye başladı.

*Eyfel Kulesinin yüksekliği, sıcaklık değişikliklerine bağlı olarak 15 santim değişmektedir. Çok sıcak ya da rüzgarlı havalarda 18 santim kadar yana eğilebilir.

*1905 yılında Fransız spor gazetesi L'Equipe bir yarışma düzenledi, Kulenin birinci katına 3 dakika 12 saniyede ulaşan şampiyon bisiklet kazandı.

*Eyfel'de şimdiye kadar kayıtlı 400 intihar olayı gerçekleşti. İntiharların önüne geçmek için platformların çıkış noktalarına demir parmaklıklar yapıldı.

*Franz Reichelt kendi tasarladığı paraşütü Eyfel Kulesi'nin ilk güvertesinden 60 metre yükseklikten denedi ve düşerek hayatını kaybetti.

*Ünlü dolandırıcı Victor Lusting yakalanmadan önce kuleyi iki farklı hurdacıya satmıştır.

*Kulenin 75. yılında dağcıların Eyfel'e tırmanışı televizyon ekranlarından halka yayınlanmıştır.

*Eyfel Kulesi her yedi yılda bir 60 ton boya kullanılarak yeniden boyanır.

*Eyfel Kulesinin yıllık elektrik kullanımı küçük bir köy ile eşit miktarda.

*Ünlü ip cambazı Philipe Petit, 100. yıl şerefine Challiot Sarayından Eyfel Kulesine kadar çektiği yaklaşık 700 metrelik ip üzerinde yürüdü.

*İsmi Erika La Tour Eiffel olan bir kadın 2007 yılında Eyfel Kulesi ile evlendi.

*2009 yılında Fransa'daki "Türkiye Mevsimi" etkinliklerinde Eyfel Kulesi 5 gece boyunca Türk Bayrağının renkleriyle ışıklandırıldı.

*Yılbaşı döneminde 1 Aralık - 31 Ocak tarihleri arasında Paris'in 57 metre yukarısında, 190 metrekarelik bir buz pateni pisti kurulmaktadır.

Maalesef bu sene dünyayı saran Korona Virüsü nedeniyle Demir Leydi doğum gününde yalnız. Sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle...


© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube