İSTANBUL ŞİİR FESTİVALİ

En son güncellendiği tarih: May 9


İstanbul Uluslarası Şiir Festivali 12 Şubat 19’da Pera Müzesi’nde açılışı Doğan Hızlan’ın konuşmalarıyla başladı. Festivale konuk olan şairlerin şiirlerinin okunduğu açılışta, caz müziğin ünlü isimlerinden Şenay Lambaoğlu da ünlü şairlerimizin şiirlerinden seçilmiş şarkılardan oluşan bir konser verdi.4 gün sürecek şiir festivalinde tüm etkinlikler seçkin mekanlarda ve ücretsiz gerçekleşiyor. İstanbul ve yakın çevrede oturan şiir gönüllülerine kaçırmamalarını öneririm.

Onursal Başkanlığı’nı Doğan Hızlan’ın yaptığı Uluslararası İstanbul Şiir Festivali’ne bu yıl, 12’si yurtdışından, 11’i Türkiye’den olmak üzere toplam 23 şair ve yazar katılıyor. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali’nde bu yıl şiir okumalarının ve müzik dinletilerinin yanı sıra çocukları şiir ve edebiyatla buluşturmak amacıyla iki özel etkinlik gerçekleştirilecek. Genç şairlerin katıldığı “Şiir Kürsüsü”nde şiirler okunacak. Gelenekselleşen Edebiyat Akademisi toplantılarında şiir ve edebiyatımızın usta isimleri İskender Pala, Rüstem Aslan ve Seval Şahin okurlarla buluşacak. Her yıl bir ülke şiirini tema olarak belirleyen festivalin bu yılki konuk ülkesi Azerbaycan. Festival kapsamında, Mehmet Can Doğan’ın yönetiminde Modern Azeri şiirinin önde gelen temsilcilerinden Ferit Hüseyin, Akşin Evren ve Selim Babullaoğlu vereceği bir konferansın yanı sıra şairler şiir okumalarına da katılacak. İstanbul’un tarihi mekânlarında ve önemli kültür merkezlerinde gerçekleştirilecek. Festivale katılan şairler arasında Filistin’den Asmaa Azazieh, İspanya’dan Meritxell Cucurella-Jorba, Makedonya’dan Vladimir Martinovski, Arnavutluk’tan Ermir Nika, Bosna Hersek’ten Seida Beganoviç, Ukrayna’dan Lіudmyla Diadchenko, Macaristan’dan Krisztina Tóth, Letonya’dan Laima Kota, Venezuela’dan Dannybal Reyes Umbría Türkiye’den Çiğdem Sezer, Hüseyin Akın, Mehmet Can Doğan, Gökhan Akçiçek, Çağla Meknuze, İsmail Karakurt, Sadi Karademir, Oğulcan Kütük gibi isimler bulunuyor. Festivalin etkinlik mekânları ise Pera Müzesi, Pera Palas, İKSV Salon, Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi, Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi, Sultanbeyli Mustafa Kutlu Kütüphanesi, Beyoğlu İnsan Kitabevi ve Sultanahmet Şerefiye Sarnıcı olarak belirlendi.

16 ŞUBAT'TA SONA ERİYOR

Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali, şimdiye kadar 42 ülkeden 350 şairi ağırlarken, festival, geleneksel hale gelen ‘Şiir Hatları Vapuru’ ile 16 Şubat Cumartesi günü son bulacak.

İlgilenenler için Facebook adresi:

https://www.facebook.com/siir.festivali/posts/2030114387073894
© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube