İNSAN VE MASKESİ

En son güncellendiği tarih: Nis 18


2020 geldi çattı. Belki de bu yıl çok yoruldunuz, etrafınızdaki yapay kişilere karşı birçok kez maske takarak baktınız, içinizdekileri dışa vurmaktan geri durdunuz. Dolayısıyla da içinizde taşmaya yüz tutmuş büyük bir birikme söz konusu olabilir. Gelin, kendi içinizde boğulmadan önce bu yeni yılın başında kendinize bir iyilik yapın ve maskelerinizden adım adım kurtulup, özgürlüğe kanat çırpın. Bu adımları da Sosyal Edebiyat Kırmızı Baykuş Ödülleri’nde “2019 Yılının En İyi Çıkış Yapan Yazarı” ödülünü alan değerli Mirza Tazegül’ün “İnsan ve Maskesi”ni okuyarak atın. Yeni yılda gerçek siz olmaya ne dersiniz?

Hepimizin bildiği gibi günümüz artık maskeli baloya dönmüş durumda. Ailede, işte, toplumsal birliktelik alanlarında sürekli birbirine maskelerini gösterip beğendirenler ve gerçekte kim olduklarını neredeyse kendilerinin bile unuttuğu bireyler baş göstermekte. Hangi maske daha çok seviliyorsa en çok onu takar olmuş çevremiz ve olmuşuz biz. Üstelik gittikçe maske takma yaşı da düşmekte çünkü anne babalardan erken yaşta öğreniyorlar çocuklar ve sonrasında yaşam böyle demek ki deyip onlar da başlıyor küçük yaşlarına rağmen bilmeden aldatmaya çevresindekileri. Ancak, maske düşüp de gerçek kişilik ortaya çıktığında içsel yıkımları büyük oluyor.

İnsan ve Maskesi, 70 başlıktan oluşuyor ve her başlıkta üzerinize ördüğünüz duvar katmanlarını yavaş yavaş aralayarak içe doğru bir yolculuk başlatıyor. Tinsel ve ussal olarak unuttuğunuz gerçek sizi yine size tanıtıyor ve eş sürede de çevrenizdeki maskelileri de tanımaya başlıyorsunuz. Psikolojik çözümlemeleriyle de sizi size yalın ve duru bir biçimde göstermeyi amaçlıyor. Benim en sevdiğim başlıklar şunlar oldu:


1) Deliler Gezegeni

2) Hayat Yolcusu

3) Çocuk

4) Bilmeden Bilenler

5) Pencerelerin Ardı

6) Çocukça Sorular


Yazarın, kendi yaşamındaki anılarına da yer vermesi okuyucuya hem içtenliğini hem de biçemini gösterir nitelikte. Öte yandan benzerlerine kıyasla artısı olarak aralarda kısa özgün yazıları da bulunuyor. Altı çizili pek çok tümceniz olacak kesinlikle. Bazısı içinize dokunurken, bazısı diğerlerine karşı birer kalkan görevi üstlenecek, yalnızca kulağa değil tine de küpe olacak. Bazen de kendinizi varoluşsal bir sorgulamada bulabilirsiniz.

İşte size birkaç güzel alıntı tümce:


1) Tarihte hiçbir savaşı kadınlar başlatmamasına rağmen bedelini en ağır kadınlar öder.

2) Kötülük kötülüğü, şeytanlık şeytanlığı, yalan yalanı, entrika entrikayı anında doğurur. Ama iyilik iyiliği, dürüstlük dürüstlüğü anında doğurmaz, zaman ister.

3) Geçmişe takılıp kalmak ile geleceğe bakmak arasında bir duraktır insan yaşamı.

4) Dilin söylediklerine inanmamayı öğrenene dek çok şey öğrendim.

5) Kazandığın hiçbir şey anılar katkı sunmaz, anılar katkı sunacak tek şey yaşanmışlıklardır.

6) Birçok şey anladım ben;


•Çok bilmek isteyenin, çok acı çekmeyi göze alması gerektiğini...

•Çok dürüst ve içten insanların kalbinin mutlaka kırılacağını...

•Birilerini tanımaktan söz ederken en az kendimizi tanıdığımızı...

•Şeytanı tek bir iyiliğin bile, okunacak bin lanetten daha çok korkutacağını...

•Bazı insanların sizin suyunuzla yıkandığı halde kendini çeşme sandığını...

7) Çokluk, tatmin gücümüzün ve beğeni çıtamızın sınırsızlaşmasına nesne olduğu için yokluk doğurur.

8) Kadın dişi olarak değil de kişi olarak görülmediği sürece insanoğlu kemale eremeyecektir.

9) Yalanlar dilin ürünü, gerçekler ise emeğin ürünüdür.


2020’de daha çok kendiniz olmanız, daha çok okumanız dileğiyle.

Mutlu yıllar.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube