İÇİMDEKİ DENİZ (Mar Adentro)

En son güncellendiği tarih: May 9


Nazan Duman Türkşen //

2004 yapımı filmlerin arasında dikkat çeken çok yapım var, ancak İçimdeki Deniz, unutulmazlardan olmalı. Ramon Sampedro’nun gerçek hayat öyküsünden yola çıkan bu filmde, Ramon’u Havier Bardem canlandırıyor. Film çekimleri sırasında otuzlu yaşlarında olan oyuncu, makyaj ve rol yeteneği ile 60 yaşındaki bir adamı, inandırıcı şekilde oynayabiliyor. Hatta, Bardem’in rolünü oynayış tarzı öylesine ikna edici ki, genç yaşta geçirdiği kaza sonucu boyundan aşağısı felç olan biri olarak zihninizde yer ediyor, adamı sapasağlam yürürken gördüğünüzde şaşırıyorsunuz. En azından ben, bir ödül töreninde gördüğümde anlık bir şaşkınlık yaşamıştım.

Alejandro Amenabar’ın yönettiği bu film, ötenazi gibi ağır ve tartışmalı bir konuyu işlediği halde, izleyeni yoran bir film değil, aksine, umut ve hayatın pırıltısı var. Ramon, uzun yıllar, yaklaşık 30 yıl boyunca yatağa bağlı yaşamıştır. Ancak ötenazi isteğine defalarca denemesine rağmen resmi makamlardan cevap alamamış ve sonunda yakınlarının desteği ile son noktayı kendi koymaya karar vermiştir. Haberlere konu olan bir hikaye olduğu için, ayrıntı vermekten çekinmiyorum, çünkü henüz hatırlayamadıysanız bile, izlemeye başlar başlamaz hatırlayacaksınız. Yasal yoldan emeline ulaşamayan Ramon’un isteğini dostları yerine getirir. Kimsenin suçlanmaması için, zehri biri bulur, eve bir başkası getirir, bardağa biri koyar, içine pipeti başkası atar, Ramon’un ulaşabileceği yere bırakan yine farklı biridir...

"Yaşamanın bir hak, ama mecburiyet olmadığına inanıyorum."

“Zaten bildiğimiz bir hikayeyi, neden izleyelim ki?” derseniz, bir de kişisel bir bakış açısından görün derim. Aşık bir kadının elinizi tuttuğunu ama bunu hissedemediğinizi düşünün mesela ya da hissedemeyeceğini bildiğiniz halde aşık olduğunuz adamın elini tutarken ne düşüneceğinizi. Mendilleri hazır tutun demiyorum ama bir kaç damla gözyaşı garanti.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube