HERKES VAAT ETTİ BEN VERDİM

En son güncellendiği tarih: Nis 23


Türkçenin bir özelliği vardır. Bir sözcüğe ya da sözcük öbeğine yan anlamlar kazandırabiliriz. Bu özellik de Türkçeyi öğrenilmesi ve anlaşılması zor diller arasına sokuyor. Değerini bilin. :) Günlük konuşma dilinde bile söylediklerimizi karşı taraf her yöne çekebilir, yanlış anlayabilir veya aktarabilir. O yüzden dilde yetkin olmak önemlidir. Ne söylemek istediğinizi tam olarak söylemelisiniz. Bu özelliğin kullanıldığı bir diğer alan da betik adlarıdır. Tıpkı adıyla birçok yöne çekilen “Herkes Vaat Etti Ben Verdim” gibi. İlk okuyuşta temel değil yan anlamları çağrıştırması için konulmuş gibi duruyor. Belki de öyledir ancak içerik olarak pek de öyle sayılmaz.


Bir kadının gözünden kadınların iç ve dış dünyasına sınırsızca giren, toplum içerisindeki yerlerini tüm çıplaklığıyla ele alan ve oldukça sert satırlarıyla bir kadının içini dışa vuran bir betik. İçerisindeki başlıklarda kadının yeri, önemi, nasıl yetiştirildiği, etiketlendiği, erkek için ne olduğu, erkeğin onun için ne olduğu, dul, çocuklu ya da tek olmanın nasıl baskı oluşturduğu, toplumumuzda neden bir türlü kadına bakış açısının düzelmediği, cinselliği nasıl yaşamasından tutun da uç noktalara dek varan bir yelpaze var.


Bazı konularda yalnızca kadın değil erkek için de katılmasam da yine de kızı olan anne babalar ve evli, bekar erkeklerin okuması duygudaşlık adına iyi olur. Yazarın, kadın gözünden kadını çıplak bir şekilde anlatması bulunmaz bir kılavuz niteliğinde diyebiliriz. Erkek olarak, kadınlar ne ister sorusunun yanıtına yaklaştırdığını düşünüyorum. Bu yanıt hiçbir süre tam olarak bilinemeyecek çünkü 1000 kadın da tanısanız 1001. çıkar. Erkekler daha yalın ve anlaşılırdır istekleri ve yaşayışları konusunda. İçerik üzerine bazı sorular sorar isek eğer;


1. Kadın erkekten ne bekler?

2. Erkek kadından ne bekler?

3. Aileler neden kız çocuklarına baskı yapar?

4. Kadınları etiketlemek neden daha kolay?

5. Kadının bir parçası olarak yeryüzüne gelen erkek neden anneyi sayar eşine söver?

6. Cinsel istekler neden kadında tu kakadır da erkekte oo yee’dir?

gibi etkili konulardan tutun, cinselliğin de apaçık anlatıldığı, karşılıklı olarak cinsellik nasıl gözükür ve olmalı konusunu da okuyabileceğiniz bir betik. Üzerinde yaş sınırlaması yok ancak ben +18 olarak belirteyim yine de.


Sonuç olarak bunu okumak yararlı mı? Evet. Zararlı mı? Evet. Çünkü kilitli odaların kapılarını açacak. Benim işime geldi. Kuşkusuz sizin de gelecek. :)


Editör: Burçin Kahraman

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube