HER ŞEYİN TEORİSİ – THEORY OF EVERYTHING

En son güncellendiği tarih: May 6


Hazır, bilim kara delikleri fotoğraflayarak akıllara ziyan bir hamle yapmışken, eğer daha önce izlemediyseniz Stephen Hawking’in hayatını konu eden Her Şeyin Teorisi’ni izlemenin tam zamanı. Filmi anlayabilmek için öncesinde araştırma yapmanıza gerek yok, ünlü fizikçinin üniversite yıllarını ve lisans üstü eğitimini ya da doktora tezini işledikleri kısımlarda iyi-kötü bilgi de veriliyor. Ayrıca filmin biyografi niteliği olduğundan spoiler vermekten korkmadan yazabilirim çünkü Hawking konuya en yabancı olanların bile haberdar olduğu biri.


James Marsh’ın yönettiği 2014 yapımı film ülkemizde 2015 yılında vizyona girdi. James Marsh da tıpkı Stephen Hawking gibi Oxford mezunu. BAFTA ödüllü yönetmenin aynı zamanda belgesel dalında da ödülleri var. Baş rolü, yani Hawking’i, oynayan Eddie Radmayne’i Boleyn Kızı, Kirli Sırlar, Sefiller gibi filmlerden tanısak da benim için uzun süredir sadece ve sadece Fantastik Canavarlar’ın Newt Scamender’i. Aynı handikap öğretim görevlisi Dennis Sciama rolündeki David Thewlis için de geçerli. Çizgili Pijamalı Çocuk, Cennetin Krallığı, Dr. Moreu’nun Adası, Büyük Lebowski gibi yapıtlarda yer almasına rağmen aklımda hep Harry Potter’in Remus Lupin’i. (Fırsatını bulmuşken Lupin karakterinin bıyıklı olmasını kim önerdiyse buradan teessüflerimi gönderiyorum, bıyıklı kurt adam mı olur?)


Film, Hawking’in üniversite yıllarında, eşi Jane ile tanıştığı dönemde başlıyor. Jane Hawking’i canlandıran Felicity Jones’u daha sonraları Cehennem, Star Wars- Rogue One, Otoban filmlerinde de izledik. Genç Stephen’a motor nöron bozukluğu teşhisi konulup iki yıl ömür biçilince kalan zamanları birlikte geçirmek amacıyla hemen evlenirler. Bilimin söylediği giderek kas hakimiyetini kaybedip bedenini kullanamayacağıdır. Genç Stephen’sa sadece şunu sorar: Peki, beyne ne oluyor?


Romantik/biyografi olarak sınıflandırılan film genel olarak evlilikleri ve Cambridge Üniversitesi’ndeki çalışmaları çevresinde dönüyor. İki yıllık ömür biçilen Hawking herkesi yanıltarak filmin çekildiği 2014 yılında hala yaşıyordu, üç çocuğu ve torunu vardı ve sadece sol elinin parmaklarını oynatabildiği halde aktif olarak bilim dünyasının içindeydi. 2018’de aramızdan ayrılana kadar da araştırmaktan vazgeçmedi. Üstelik mizah anlayışı da hayli inceydi, İngiliz olmasına rağmen Amerikan aksanıyla konuşması dışında, çeşitli dizilere konuk oyuncu olarak katılması (Big Bang Theory’de Sheldon Cooper’ı bayıltmıştı mesela) ve yer çekimsiz ortamda taklalar atması da unutulmaz.

Son olarak da filme adını veren teoriden bahsedip yazıyı noktalayalım ki size de izleyip görecek şeyler kalsın. Filmin başlarında Jane, Stephen’a neye inandığını sorduğunda “Evrendeki her şeyi açıklayan tek bir denkleme,” cevabını verir. “Denklem ne o zaman?” sorusunaysa, “İşte sorun da bu,” der. “Henüz bilmiyorum ama öğrenmeye hazırım.” Zaten hayatını da o denklemi bulmak için çabalayarak geçirir, hatta kendi teorisini çürütmek pahasına hep ileriye, daha ileriye taşır çalışmalarını. Son mesajı “Ayaklarınıza değil, yıldızlara bakmayı unutmayın, meraklı olun, önemli olan vazgeçmemeniz, hayal gücünüzü serbest bırakın,” olan birinden, başka türlüsü beklenir mi?


Editör: Burçin Kahraman

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube