HAYATIMI GÜZELLEŞTİRİYORUM

En son güncellendiği tarih: Nis 20


Saat 00.00 olmak üzere. Bir gün daha bitti ve yeni bir gün başlayacak birazdan. Günün sonunda bugünün değerlendirmesini yapıp kendine fısıldadığın şeyler var mı senin de? Belki keşkeler belki iyi kiler. Keşkelerin de iyi kilerin de senin üretimin. O yüzden sahip çık onlara. İkisi de çok değerli.


Çoğu uzman geçmişi düşünüp pişman olmayı, geleceği düşünüp kaygılanmayı bırak ve içinde bulunduğun anı yaşa diye önerilerde bulunuyor. Çoğumuz bunu yapmak istiyoruz ama nasıl uygulamaya alınacak tam olarak bilmiyoruz. Ya da bu şekilde uygulamaya alınabilir mi? Yaşanmış olumsuz bir durumu bir çırpıda beyninden silip hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam edebilir mi insan? Ya da kendi geleceğini, sevdiklerinin geleceğini düşünmeden kaç gün yaşayabilirsin? İnsan duygusal, sosyal bir varlık. Bu nedenle ne geçmişini bir çırpıda silebilir ne de yarınını hiç düşünmeden yaşayabilir. Bunu yapmaya çalışsa da sürdürülebilirliği olmaz, sonucunda daha büyük mutsuzluklar gelebilir. Benim sana önerim geçmişten ders çıkar, geleceği seni strese sokmayacak şekilde planla ve şu anından keyif almanın yollarını öğren. Yani hayatında dengeyi kur. Geçmişte yaptığın hataların öğrenilmiş derslerin olarak bir köşede hep dursun ve zamanı geldikçe kullan. Onları kayıp olarak değil kazanç olarak gör. Tekrarını yaşamamak için planlarını iyi yap. Hatalarını kabullenmeyi bil. Onlar sana ait. Geçmişte yaptığın ve iyi ki dediğin aksiyonları da çoğalt. Ve gelen her günü sevgiyle, umutla, şükürle karşıla. Farkında bile olmadan kendiliğinden alıp verdiğin, yokluğunda saniyeler içinde hayatını kaybedeceğin nefesin mucize olduğunu kabul et. Biliyorum çok kolay olmayacak. Ama unutma her zaman bir büyüktür sıfır. Hiç denememiş olmaktansa defalarca kendini iyileştirmeyi dene. Her gün bir önceki günden daha iyi olmak için yollar ara. Ömür dediğin şey zaten deneyimlerin toplamı değil mi?


Mümkünse güneşin doğuşunu izle sabahları. Nefesini fark et. Her zamankinden daha farklı, daha derin nefesler al. Vücudunda dolaşan oksijen miktarını artıracaktır bu. Kocaman bir bardak dolusu suyunu yudumlayarak başlat gününü. Bağırsaklarını uyandırıp geceden kalan tüm pası temizleyecektir. Bedenini esnet. Tüm gece hareketsiz kalan bedeninde dolaşımı hızlandırıp seni güne hazırlayacaktır. Yogaya ve meditasyona, sana iyi gelmesi için bir şans ver. Ruhuna ve bedenine masaj etkisi yaratacaktır. Selamını esirgeme karşına çıkanlardan. Belki birinin gününü aydınlatmanın mutluluğunu yaşayacaksın.


Gün boyunca bedenine ve ruhuna iyi davranmayı sık sık hatırlat kendine. Hatta başlarda kendini kontrol etmek için alarmını kur. Akşamında huzura ereceksin.

Sana çok iyi gelecek bir şey biliyorum. Nerden mi biliyorum? Çünkü uzun süredir uyguluyorum, faydalarını çok gördüm, görmeye devam ediyorum. Ve bu deneyimi seninle de paylaşmak istiyorum. Belki sen de başkaları ile paylaşıp birilerinin iyi olmasına katkı sağlayabilirsin. Bildiğim, değerinin farkında olduğum şey nefes… Beyninden, kalbinden, ruhundan tüm yükleri alıp götüren bir tüy kadar hafifleten şey nefes. Evet, evet; bildiğimiz nefes. Hani alırken göğsümüzün inip kalktığı, yaşam için olmazsa olmazımız olan nefes. Günümüzde insanlar nefes kapasitelerinin yaklaşık %30’unu kullanıyor. Sizin de aklınızdan nefes kapasitemizi %100 doluluk ile kullansak neler olur düşüncesi geçmiyor mu? Bu bilgiyi ilk öğrendiğimde çok merak ettim. Daha iyi, daha dolu dolu nefes alsam bedenimde ne değişir? Acaba zihnimde ruh halimde de bir şeyler değişir mi? Gün içinde işte yaşadığım stresin sonuçlarını azaltabilir miyim? Ya da o stresi hiç yaşamamam mümkün mü? Mesela yıllardır süre gelen demir eksikliğimi nefes ile çözebilir miyim? Onlarca soru geçti aklımdan. Nefes kapasite mi %100 kullanmak ne demekti, nasıl yapılıyordu? İnsan zaten nefes almadan birkaç dakikadan fazla yaşayamaz, istemsiz olarak sürekli nefes alıyoruz. Bu kapasiteyi tam kullandığımız anlamına gelmiyor muydu? Bu soruların sonrasında nefesi derinlemesine öğrenmek için adımlar attım. Temel hedefim günün sonunda aşırı yorgun olmadan işten evime gelebilmek ya da rüyalarımda da çalışmadığım derin bir uyku çekebilmekti. Nefes’ten ilk öğrendiğim şey ise oksijenin ne kadar önemli olduğuydu. Ne kadar bol oksijen o kadar güzel bir hayat. Bir haftadır hiç havalandırılmamış bir oda ve koskocaman bir orman düşün. Hangisinde olmak sana iyi gelirdi? Odada olmak muhtemelen baş ağrısı, ruhsal çöküntü ve yorgunluk yapacak. Çünkü yeterli miktarda oksijen yok. Ormanda olmak enerjini yükseltecek, pozitif bir insan yapacak hatta yüzün parlayacak. Çünkü bolca oksijen var. Bir de var olan bu oksijeni doğru kullanırsan pozitif etkiler kat kat artacak. Hatta asıl mesele var olan oksijeni doğru kullanabilmek.


Nefes almak iki nedenle çok önemlidir. Hem vücudumuza , organlarımıza yaşamlarını sürdürebilmeleri için ihtiyaç duydukları oksijeni sağlar hem de vücuttan atılması gereken atık ve toksinlerden kurtulmaya yardımcı olur.


Peki, ne yapacağım da maksimum kapasite ile nefes alacağım? Öncelikle bulunduğunuz ortamın oksijen oranını artırmak için uğraşalım. Sonuçta olmayan bir oksijenden hangi nefes alma tekniğini kullanırsak kullanalım yeteri kadar faydalanamayız. Bu nedenle bulunduğumuz ortamı gün içinde sık sık havalandırmak temel görevimiz olmalı. İkinci adım doğru nefes alma tekniklerini öğrenmek ve uygulamak olmalı. Başlarda süreklilik konusunda zorluklar yaşayabilirsin ama endişe etme. Alışkanlıkları değiştirmek kolay olmayacak. Bebekken doğru nefesler alırız; büyüdükçe, hayatın hızına kapıldıkça, korkular ve endişeler hayatımıza girdikçe doğru nefes almayı unuttuk. Şimdi tekrar özümüze dönüş yapacağız…


Peki, doğru nefes aldığımda hayatımda neler değişecek? Panik atak, stres, depresyon gibi psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan nefes tekniklerinin yapılan çeşitli araştırmaların sonucunda kalp ritmini yavaşlattığı, kan akışının düzene girdiği, kan basıncını düşürdüğü, beyin yarım kürelerini dengelediği, adrenalin hormonunu ve kolesterolü azalttığı, oksijen tüketimini düşürdüğü görülmüştür. Vücudunuzu toksinlerden arındıracağı için karaciğerinize detoks etkisi yapacak ve cildinizde ışıl ışıl olacaktır.


Daha mutlu, daha huzurlu, daha pozitif olacağınız konusunda da bana güvenebilirsiniz. Üstelik tüm bu sonuçları elde edebilmeniz için nefes, insan ayrımı yapmaz. Zengin, fakir, çirkin, güzel, zayıf, kilolu, iyi, kötü, mutlu, mutsuz fark etmeksizin herkese sunulan bir mucizedir. Gerçek bir mucizedir. Neden mucize diyorum? Çünkü nefes yoksa yaşam yok! Bu mucizeden dolu dolu faydalanmak senin elinde.


Bir sonraki ay temel nefes alma tekniklerini konuşacağız. İçinizde ufak da olsa bir farkındalık oluşturabildiysem ne mutlu. Kendi değerimizi bildiğimiz, sahip olduklarımızın farkına vardığımız bol nefesli günlerimiz olsun. İnsan vücudu muazzam çalışan bir makine. İyi olmak için her şeyi sunuyor bizlere. Yeter ki kullanmasını bilelim.Yazan: Olcay Karahan

Editör: Damla Güler Öztürk

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube