HANGİ ZAMAN DİLİMİNDE YAŞIYORSUNUZ?Geçmişte takılı kalıp sürekli keşke diyenlerden misiniz yoksa sürekli geleceği düşünüp kaygı endişe içinde yaşayanlardan mısınız? Ya da ikisinin de dengesini kurup şu anı, şimdiyi yaşayanlardan mı? İnsan beyninden günde ortalama 60.000 düşünce geçtiği söylenmektedir. Size de oluyor mu yemek yerken bir fark etmişsiniz aklınız ertesi gün yapılacak işleri planlıyor? Ya da araba sürerken bir bakmışsınız gideceğiniz yere varmışsınız bile ama nasıl geldiğinizden haberiniz yok. Eminim çoğunluğa böyle oluyor.


Yenilen yemek sonucu karın doyuyor ama lezzetten tam olarak faydalanılamıyor, gideceğiniz yere ulaşıyorsunuz ama yoldaki güzellikler fark edilemiyor… Bu örnekler çok. Kendinizi gözlemleyin bir gün boyunca. Ara ara aniden sorun kendinize “ şu anda ne düşünüyorsun ?” diye. Beyninizin bu kadar meşgul olduğuna inanamayacaksınız. Düşündüğünüz şeylerin o an ile alakası olmayan düşünceler olduğunu göreceksiniz.

Peki, bu sürekli düşünce hali ile mücadele edilebilir mi? Beyin sakinleştirilip konsantre olma yetkinliği artırılabilir mi? Cevap evet. Yöntem mindfulness pratikleri. Her gün 10 dk ayırarak kendinize iyi gelebilir, beyninizi rahatlatabilirsiniz ve anda kalma durumunu gerçekleştirebilirsiniz. Aksi takdirde arka planda birçok sayfa açık olmaya devam edecek, hangi sesin hangi sayfadan çıktığını bile anlayamaz duruma gelme riski ile karşı karşıya kalacaksınız. Tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi. Tüm sayfalar açık kalınca bir süre sonra bilgisayar çöküyor, donuyor bildiğimiz üzere.


Mindfulness egzersizleri yorulan beyni tazelemek için yapılan ara verme, resetleme çalışmalarıdır. Daha verimli, daha üretken, daha taze bir beyin sağlar. Çoğu zaman günümüzde birçok kişi daha az stresliyim, daha bilinçliyim, mutluyum, daha iyi olacağım gibi olumlamalar yapıyor. Fakat bunlar tek başına yeterli değildir. Bunların nasıl yapılacağı ile ilgili zihne bir metot vermek gerekir.


İşte bu noktada mindfulness devreye giriyor.

· Fiziksel ve psikolojik iyiliğe katkı sağlar,

· Uyku kalitesini iyileştirir,

· Zihne esneklik kazandırır,

· Anda kalmaya katkı sağlar,


Peki, ne yapacağız? Nasıl yapacağız?


Dikkatimizi yönetmek için kullanacağımız şey nefes olacak. Mindfulness çalışmalarında nefesi izleriz, Nefese herhangi bir müdahale etmeyiz. Nefesi izlemek bizi ana getirir. Ara ara zihnin odağı başka düşüncelere kayabilir. Sakince odağı hemen nefese geri getiririz. Nefese odaklanmayı öğrenen zihin zamanla istediği her şeye odaklanabilir.


Uygulama:


· Sakin ve rahatça oturun,

· Nefesinize bir müdahale etmeyin akışına bırakın,

· Nefesinizi izleyin,

· Nefesin alışılışını, vücuttaki dağılışını, verilişini izleyin. Burundan alırken içeri giren havanın serinliğini, verirken çıkan havanın ılıklığını hissedin,

· Nefesinizi yargılamayın, değiştirmeye çalışmayın. Akışa bırakın ve sadece izleyin,

· Zihin sık sık dağılabilir, başka düşüncelere kayabilir. Normal bir durumdur. Dikkatinizi nazikçe yeniden nefese getirin.

· Bedende gerginlik, karıncalanma hissedilebilir, normaldir,

· Dikkatinizin dağıldığını hissederseniz yeniden nefese odaklanın. Başlarda bu çok sık olabilir. Yılmadan nefesinize geri dönün. Pratikleriniz arttıkça ilerleyen zamanlarda nefese odaklanmak daha kolay olacaktır.

· Bu şekilde nefesinize odaklanma pratiğine 3 dk ile başlayıp 10 dk’ya kadar çıkarabilirsiniz. Zamanla süreyi artırabilirsiniz.

Aksatmadan her gün zamanınızı bu çalışmaya ayırırsanız kısa bir süre sonra beyninizdeki

berraklığı, zindeliği hissedeceksiniz…

Bu çalışma aynı zamanda bir çeşit meditasyondur, zihnin ilacıdır.


“Ne geçmişten haber ver ne de gelecekten. Ömrün içinde bulunduğun andan başka bir şey değil.” MEVLANA
Editör: Kemal Albayrak

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube