Halloween Ayında Korku SinemasıEkim Ayı Halloween ayı, korkutucu olması gerekirken şirin görünen renkli balkabaklarının turuncuya boyanan bitki örtüsünün, meşe palamutlarının, yağmurların battaniye ve ıhlamurların mevsimi.


Halloween ya da bizde bilinen adıyla Cadılar Bayramı, her yıl 31 Ekim’de ve artık dünyada seküler olarak kutlanan bir bayram. Korku temelli olmasına rağmen çocuklar açısından eğlenceli şekerlemeli bir etkinlik diyelim.


İşte bulunduğumuz aydan hareketle Korku ve sinemasına bir bakış atalım merakımızı giderelim istedim.


Korku, tanım olarak bir belirsizlik karşısında tehdit algısı ile tetiklenen, rahatsız edici ve olumsuz his. Korku belirli bir ağrı veya tehdit olarak algılanan bir olay sonucunda, uyarıcı bir tepki olarak ortaya çıkan yaşamsal bir mekanizmadır. İnsan yapı olarak belirsizlikten ve gücünün yetmediği şeylerden korkar.


Korku sineması da izleyicilerde korku uyandıran kişileri, olayları, durumları işleyen bir tür. Korkunç olaylar, vampirler, hortlaklar, zombiler, hayaletler, kurt adamlar, acayip yaratıklar bilinmeyen dünyalardan, gezegenlerden gelenler, hatta görünmeyen tehlikeler bu tür filmlerin başlıca öğeleridir. Konu genellikle karanlık kâbus gibi bir hava içinde, puslu ıssız, tekin olmayan yapılarda, yerlerde geçer. Korku filmleri tıpkı serüven filmleri gibi, izleyicinin sinirleriyle oynamak temeline dayanır. Fakat bu oynayış, heyecan yaratmaya değil, daha çok seyirciyi korkutmaya yöneliktir.


Peki insan neden korkmak ister? Neden bilerek korku filmi izler? Araştırmalarım sonucu ben de kendimce birkaç sebebe ulaştım elbette. İnsanların korku filminde hissettikleri birden fazla his var aslında. Mesela merak; iyi bir kurguda bilinmeyene doğru adeta bir anaforla çekilen izleyici ne kadar korkutucu bir sahne de olsa filmden vazgeçemiyor.

Bir diğer duygu ise adrenalin bağımlılığı. Buna duygu demek ne kadar doğru bilmiyorum ama yüksek bir binanın tepesinde yürümek uçurumun kenarından bakmak atlamak vs adrenalini yükselten sahneler izleyiciyi ekrana bağlayan etkenlerden bazıları.

Ve tabii görünmeyene karşı duyulan korku, sanırım alt beyin dediğimiz ilkel bölgeyi besleyen bir dövüş sahnesinde hissedilenle benzer duygular. Psikologlar bu tarz bir rahatlamayı anksiyeteye bağlıyor ama bence asıl kaynak alt beyin. Bu duyguyu en iyi ve en basit şekli ile Mümin Sekman’ın “Her Şey Beyinde Başlar” kitabında bulabilirsiniz, okumanızı tavsiye ederim.


Gelelim Korku sinemasının tarihine; Sinema tarihinin ilk korku filminin muhteşem Fransız sinemacı Georges Melies imzalı Le Manoir Du Diable (The Devil’s Castle, 1896) olduğu kabul edilir. Üç dakikadan biraz fazla süren filmde bir şatoya gelen yarasa önce Şeytan’a dönüşür, aniden ortaya çıkardığı kazan vasıtasıyla bir genç kız hayaleti ile bir zebaniyi çağırır ve şatodaki insanlara korku dolu dakikalar yaşatır. Gerçi kimileri de Thomas Edison’ın yapımcılığını üstlendiği, 1895 tarihli The Execution of Mary, Queen of Scots’ı ilk korku filmi olarak gösterir. 18 saniyelik bu filmde de İskoçya kraliçesi Mary’nin kafasının kesilerek idam edilmesi canlandırılır. Yine Edison’ın yapımcılığındaki 16 dakikalık Frankenstein (1910) da ilk korku filmleri arasında gösterilen bir başka örnektir.

IMDb’ye kayıtlı ilk uzun metrajlı korku filmi, 1911 yılı İtalya yapımı Dante’s Inferno (L’Inferno) olarak gözüküyor. Yönetmen olarak Francesco Bertolini, Adolfo Padovan ve Giuseppe de Liguoro’nun adı geçiyor. Aynı zamanda İtalya’nın ilk uzun metrajlı filmi olan 68 dakika süreli Dante’s Inferno, adından da rahatça anlaşılabileceği üzere, Dante Alighieri’nin İlahi Komedya’sının (Divine Comedy) ilk uzun metraj uyarlaması.

IMDb deyince burada bir parantez açmadan edemeyeceğim. Genelde film izlemek istediğimiz zaman IMDb puanı yüksek filmlere bakarız, Film seçmenin kriterlerinden biri de budur. Hatta bu bizi zaman zaman yanıltır. IMDb puanı düşük olmasına rağmen beğendiğimiz filmler olmuştur mutlaka. O yüzden çoğu sinemasever başka ölçüler kullanır. Bunlardan biri de Rotten Tomatoes yani çürük domates. Beğenilmeyen filmlere atılan çürük domatesten hareketle bu ismi alan sitede puanı yükselen filmler Tomatometer’da Fresh puana yükseliyor yeşil ezik “Rotten” domatesten kırmızı ”Fresh” domatese dönüyor. Sistemin özelliği oylama kısmında daha fazla eleştirmen olması dolayısıyla daha gerçekçi puanlara ulaşılması.


Yine konumuzdan hareketle bir örnek vermek gerekirse bu yılın en iyi korku filmi olarak %100 Fresh domatesle zirvede olan “Host/ Ev Sahibi” filminin IMDb puanı 7.8, film seçerken aklınızın bir kenarında bulunsun derim.


Sinema izleyicisi olarak bana gelince, ben de sizin gibi yıllardır korku sinemasında vampirler, kurt adamlar Frankenstein, King Kong, Jaws, Godzilla vs gibi sayısız korku veren karakterler izledim korku sinemasında. Elm Sokağının kâbusu Freddy hangimizin rüyasına girmedi ki? Ya da lanetli oyuncak bebek Chucky hangimizi karanlıkta kovalamadı?


Özellikle korku filmi izlemek için ekran karşısına geçen bir izleyici değilim ancak zaman içerisinde teknolojinin de gelişmesi ile artık iyi görsel efektlerle desteklenen iyi kurguları izlemeyi seviyorum.


En son izlediğim korku filmi ise sanırım “Bird Box” idi. Film, 2018 ABD yapımı kıyamet sonrası korku-gerilim filmi. Yönetmenliğini Susanne Bier'ın üstlendiği yapımın olay örgüsü Josh Malerman'in 2014 tarihli romanına dayanıyor. Malorie adlı bir kadın ile iki çocuğun doğaüstü yaratıklara karşı verdiği yaşam savaşımını konu alıyor. En iyi korkutucu sahne dalında MTV’den ödül de alan filmin başrol oyuncusu da benim de çok sevdiğim Sandra Bullock. Sanırım ilk başta onun için izlemiş ama sonra filmi sevmiştim. O yüzden tavsiye ederim.


Korku filmi sektör olarak farklı bir izleyici kitlesine sahip olsa da bence son zamanlarda iyi kurgular, görsel efektler ve uyarlamalarla her kesimden seyirciyi çekmeyi başarıyor. Ben bile yazıma konu olan Halloween’ in aynı isimli korku serisini izleyebilirim mesela, çünkü 11.bölümde medarı iftiharımız Haluk Bilginer oynamışlar.

İnsanların pandemi döneminde fazlaca tükettiği film sektörü yeni dönemde daha fazla mesai yapacağa benziyor. Hemingway’in dediği gibi; “Devinimli bir şölen” izleyeceğimizi umarım.


İyi seyirler, mutlu Halloween’ler dilerim.


Yararlanılan kaynaklar:

www.otekisinema.com

https://www.rottentomatoes.com

https://tr.wikipedia.org© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube