Halil Ülker - Röportaj

En son güncellendiği tarih: May 9


Çağrı Arik // Editör: Kemal Albayrak

Ç.A:Yıllar sonra yine birlikteyiz. Sayın Halil ÜLKER bilinenin aksine sizde Adana’da yetişmiş ve tiyatro kökenli bir oyuncusunuz. Son görüşmemizde tiyatro haricinde dizilerde rol almak istemiyorum demiştiniz. O günden bugüne ne değişti? Sizi de setlerde görmeye başladık?

H.Ü:Samimi olmak gerekirse bazen insan gerçekten sevdiği işleri yapabilmek için farklı işlerde de yer alması gerekiyor. Mesela Şevket ÇORUH yıllarca dizilerde oynayıp kazandığı tüm yatırımı tiyatroya yatırdı. Kadıköy de baba sahneyi açtı. Dizilerde yer almasaydı tiyatroya bu kadar katkı sağlayamayabilirdi.

Ç.A:Bu duruma zorunluluk hali diyebilir miyiz?

H.Ü:Zorunluluk ya da mecburiyetten ziyade bu bir tercih meselesi. Birçok senarist arkadaşım sırf bu yüzden sinema yerine dizi senaryosu yazıyorlar. Sinema senaryosu da yazabilirler ama bu durumda ortaya fırsat maliyeti teorisi çıkıyor. Artı ve eksileri düşünmek gerekiyor. Ben setlerde çok boy gösteren biri değilim. İnandığım projelerde yer almaktan mutlu oluyorum. Reyting alan farklı yapımlardan da teklif aldığım oldu ama önceliğim projenin samimiyeti.

Ç.A:Şu an hangi projelerde yer almaktasınız?

H.Ü: ‘Kalk Gidelim’ dizisi ve yakında vizyona girecek olan ‘Kader Postası’ isimli sinema filminde.

Ç.A:Çeşitli dergi ve gazetelerde köşe yazarlığı yapmaya devam ediyorsunuz. Fakat yıllardır çıkmasını beklediğimiz bir kitabınız var. Bu kitabın son durumu nedir? Tembel bir yazar mısınız?

H.Ü:Aslında bu işin mutfağında olan birisi olarak mevcut şartları sen benden daha iyi biliyorsun. En çok satanlar listesine baktığımızda içeriği boş bir sürü kitap görmekteyiz. Muhteviyatı dolu olan kaliteli kitaplarında piyasa da tutunamadığını görüyoruz. Bende her yazar gibi hem kalıcı olmasını hem de çok satmasını arzu ediyorum. Durum böyle olunca ister istemez takvimde gecikme yaşanıyor.

Ç.A:Birazda müzik diyelim. Düet denince aklınıza hangi sarkıcılar geliyor?

H.Ü:Aklıma ilk gelen isim Rafet El Roman. Bu konuda başarılı buluyorum. Peki, sen kimi başarılı buluyorsun?

Ç.A:Bende Tuna Kiremitçiyi başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Ama bu konuda bir fikrim var. Olgun Şimşek’e siz ulaşabilirseniz, bende Kerim Yağcı’ya ulaşacağım. Kamuoyu baskısı oluşturup bu iki ustayı sosyaledebiyat dergisi okurları için bir araya getirebilirsek muhteşem bir türkü şöleni ortaya çıkar diye düşünüyorum.

H.Ü:Çok iyi fikir. İkisi de çok yetenekli sanatçı. Bende çok heyecanlandım. Bu konu üzerinde duralım.

Ç.A:Son olarak dergimiz hakkındaki düşüncelerinizi alabilirmiyiz; Okurlarımıza hangi mesajları vermek istersiniz?

H.Ü: Sosyaledebiyat dergisi ile geç de olsa tanıştım. Muhtevasında ilgi çekici konular ve çok güçlü kalemler var. Başarılı bir ekip oluşturmuşsunuz. Bir kaç küçük dokunuşla, istikrarı korursa çok iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Tüm okurlarıma ve arkadaşlarıma tavsiye ediyorum. Her şeyden önce bu iş gönül işi bende bu işe gönül veren tüm gönüldaşlarıma Sosyaledebiyat dergi si için teşekkür ediyorum.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube