Film İncelemesi / Deli ve Dahi, The Professor and the Madman

En son güncellendiği tarih: May 6


2019 yapımı filmde Oxford İngilizce Sözlüğü'nün gerçek hikayesini üç ana karakter üzerinden izliyoruz. Film baştan sona bir başarı hikayesini bize sunarken kahramanların acılarını, yaşadığı zorlukları merak duygusunu koruyarak ilk dakikadan itibaren veriyor. Professor James Murray alaylı bir dilbilimci olarak Oxford kapısından girebilmeyi başaracak mıdır? Gerçekleştirmek istediği proje için gecesini gündüzüne katarak çalışırken kibirli akademisyenler ve sözcüklerden öte kâr amacı güdenlere karşı mücadele edebilecek midir? Kelimelerin kökenlerini araştırmak, alıntılarla ispatlamak hatasız eksiksiz sıralayabilmek ve yeni eklenen kelimelerin hızına yetişebilmek mümkün müdür? Ödenek ve yardımcı atanmadan çalışan Murrray’ın İskoç oluşunu kabullenmeyenlerin imkansızlıklardan yılmasını bekleyenler zafere ulaşacak mıdır?


Kelimelerde yaşayan bir dahi olan Murray’ın ilk görevi Oxford İngilizce Sözlüğü'nün on bin kelimelik ilk baskısını hayata geçirmektir. Tüm dünyadan İngilizce sözlüğü için yardım çağrısı yapar ama karşılık bulamaz. Karanlığa düştüğü sırada Murray'nin eline akıl hastanesinden büyük bir çalışma geçer. Çok tehlikeli hastaların konulduğu bir akıl hastanesinden Dr. W.C. Minor, profesöre 10.000 kelimelik bir çalışma gönderir. Minor’un gönderdiği bu liste ikilinin yollarının kesişmesine neden olur.


Savaşta işlenen suçların vicdanlarda açtığı yaralar sonucunda kaybedilen akıl sağlığı, işlenen bir cinayet, suçsuz bir maktül, geride 6 çocuklu bir dulun yaşadığı dramla karşılaşırken akıl hastanelerinde izlenen acımasız tedaviler, aşk, affetmek, kelimeler üzerine düşüneceğiniz eşsiz bir filmle karşı karşıyasınız. Biyografik filmde karakterlere Mel Gibson, Sean Peann, Mel Gibson, Sean Penn, Natalie Dormer büyük bir oyunculukla hayat vermiş. Farhad Safini anın yönettiği film 2 saat sürüyor. Akıcılığı müziği ve sahneleriyle zamanı yaşatıyor.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube