FİLM İNCELEMESİ- THE SİLENCE

En son güncellendiği tarih: May 6Uzun süredir, seyredecek bize göre bir film bulamıyorduk. Araştırırken bu film tesadüfen önümüze çıktı ve eşim “Deneyelim mi?” diye sorunca; bir Stanley Tucci hayranı olarak atladım ve “Evet” dedim. Aslında Testere serileri ve Barda filminden sonra korku filmi seyretmeme kararı almıştım. Gerçekte kırmızıyı çok severim ve kullanırım ama perdede kan olarak görmeye dayanamıyorum. “Evet” dedikten sonra fark ettim ki filmin türüne ‘korku-gerilim’ diyor. Stanley Tucci hatırına bir şey demedim ve izlemeye başladık.Filmin künyesine bakarsak:

Yayın tarihi: 16 Mayıs 2019 (Almanya)

Yönetmen: John R. Leonetti

Film müziğinin bestecisi: Tomandandy

Öykü: Tim Lebbon

Senaryo: Shane Van Dyke

Yönetmen: John R. Leonetti

Ülke: Almanya

Tür: Korku

Süre: 90 dakika


Künyeden de anlaşılacağı üzere uyarlama bir film. Yazar Tim Lebbon’un 2015 yılında yayınlanan aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanmış. Vizyon tarihi 16 Mayıs olsa da Netflix yapımcı olarak filmi daha önce yayınlandı. Filmin oyuncu kadrosunda; 2010 yılında “Cennetimden Bakarken” ile Oscar’a aday gösterilen Stanley Tucci; “Mad Men” ve “Chilling Adventures of Sabrina” dizilerinin yıldızı Kiernan Shipka; “Yüzüklerin Efendisi” serisinden hatırladığımız Miranda Otto; iki Altın Küre adaylığı bulunan John Corbett, Kate Trotter ve Kyle Breitkopf gibi isimler yer alıyor. Yönetmen koltuğunda ise “Mortal Kombat: Annihilation”, “The Butterfly Effect 2” ve “Annabelle” gibi filmlerle tanınan ve son olarak 2017 yılında “Wish Upon” ile karşımıza çıkan John R. Leonetti oturuyor.


Filmin konusuna gelince; Bilim insanları, gerçekleştirdikleri mağara keşfi sırasında daha önce bulunmamış bir bölümü fark ederler ve uzun süredir mağarada hapis kalan yırtıcı yaratıkları serbest bırakırlar. Vesp adı verilen bu yaratıklar, görme duyusunu kaybetmiş, ses ile avlanan zombi yarasa benzeri canlılardır. Yeryüzüne çıkıp insanları avlayan bu yaratıklar, kurbanlarını seslerinden tanıyarak ele geçirir. Dünyaya dehşet saçan yaratıklardan kaçmaya çalışan bir genç kız ve ailesi, şehirde çok ses var uzaklaşmalıyız diyerek yola çıkarlar ve şehirden uzaklaşarak hayatta kalma şanslarını arttırırlar. Genç kızın ailesi; anne, baba, anneanne, erkek kardeşi ve babasının yakın arkadaşından oluşmaktadır. Ailenin kızı Ally Andrews, üç yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucunda, işitme yeteneği kaybetmiştir ve aile geçen bu sürede işaret dili öğrenerek duruma uyum sağlamıştır. Sessiz olan şehir dışına yerleşseler de onların yaşam mücadelesi burada da

devam eder. Sığındıkları yerde olacakları beklemeye başlayan genç kız ve ailesi burada gizemli bir tarikatla karşılaşır. Fazla spoiler vermeden yorumlamaya çalışırsak; ailenin bağlılığı, insanların korku karşısında mantıklarını kaybederek verdikleri tepkiler, aile fertlerinin birbirleri için yaptıkları fedakarlıklar, ölüm çaresizliği karşısında bireylerin bencilleşmesi ve tabii tarikat ile dine dokunuş var. Ama her şey ölçülü, abartısız. Beni en çok etkileyen ise korku – gerilim filmi olmasına, yaratıkların ölümcül saldırılarına rağmen iğrenç kanlı sahneler yok.


Sonu, devam filmi için bir açık kapı bırakan The Silence, bir şaheser olmasa da kesinlikle sıkıcı ya da zaman kaybı değil. Film, sadece ortalama, izlenebilecek, alternatif bir yapım. The Silence bir şans vermenizi önerebileceğim bir yapım.


Editör: Mehmet Keklikçi

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube