FİLM İNCELEMELERİ- BENİM ADIM SAM (I AM SAM)

En son güncellendiği tarih: Nis 26Her film her bünyeye göre değildir, örneğin kapalı alan korkusu olan insanların tek mekânda geçen filmleri sevdiği pek görülmez. Ya da kan görünce fenalaşan birinin Testere serisini izlemesi beklenemez. Benim Adım Sam, drama-melodram olarak sınıflandırılmış olsa da hamilelere ve lohusalara tavsiye edilmemesi gereken bir film benim gözümde. Ailece seyredebilirsiniz, dokunaklı ve güzel yapım ama duygusal açıdan zayıf bir dönemdeyseniz yanınıza bolca mendil almayı ihmal etmeyin derim. 

Sam Dawson (Sean Penn), beynindeki gelişim sorunu nedeniyle zekâ yaşı 7-8 civarında kalmış yetişkin bir adamdır. Zekasının düşük diye duygusal anlamda yetersiz değildir; arkadaşları vardır, çalışıp hayatını idame ettirebilir, sevebilir. Hatta kız arkadaşı doğumdan sonra kızları Lucy’yi (Dakota Fanning) bırakıp kayıplara karıştığında, evlatlık vermek yerine komşularının ve dostlarının yardımıyla bebeğini büyütmeyi başaracak kadar olgundur. Ancak sorunlar Lucy’nin takvim yaşı, babasının zekâ yaşına ulaştığında başlayacaktır. 


Rutin kontrole gelen sosyal hizmetler görevlisi, doğum günü kutlaması sırasında işlerin çığırından çıktığına şahit olur, ardından Lucy devlet korumasına alınır. Mahkeme, yedi yaşındaki bir kız çocuğunun aile ortamında, eğitimli ve zeki ebeveynler tarafından yetiştirilmesinin, bekar ve zekâ özürlü bir babayla yaşamasından daha uygun olduğuna karar verir ve Sam kızının velayetini kaybeder. 


Davayı kaybetse de Sam vazgeçmez, hırsıyla tanınan avukat Rita Harrison’a (Michelle Pfeiffer) başvurur. Rita ilk başlarda bu saf adamı küçümseyip başında savmak istese, davaya inanmasa da zamanla baba-kız arasındaki sevgi bağını kavrar ve tüm olumsuzluklara rağmen Sam’e destek olur. Önlerinde zorlu bir mücadele vardır. Süreç boyunca büyüyen sadece küçük bir kız çocuğu değildir, Sam ve Rita da değişir. 


2001 yapımı film ülkemizde 2002 yılında vizyona girdi. Yönetmen koltuğunda aynı zamanda yapımcı ve yazar da olan Jessie Nelson var. Omuz Omuza (Stepmom) ve İkimizin Hikayesi (Story of Us) filmleriyle tanıdığımız yönetmeni sonraları Aşk Yeniden (Hope Springs), Ben Sana Söylemiştim (Because I Said So) ve Imagine’de de gördük. Başrol oyuncusu Sean Penn’e gelince fazla söze gerek yok, zor işlerin altından kalkmaktaki ustalığını 21 Gram, Ölüm Yolunda (Dead Man Walking), Oyun (The Game) gibi yapımlarda gördük. Dram ve aksiyondaki yeteneği komedi için de geçerli, yaşı otuzun üstünde olan sinema severler Biz Melek Değiliz’i (We’re No Angels) hatırlıyordur. Michelle Pfeiffer’sa her filmde farklı bir kılığa giriyor. Batman’in Kedi Kadını, Yaralı Yüz’ün (Sacarface) öldüren cazibesi, Sakıncalı Düşünceler’in (Dangerous Minds) tutkulu öğretmeni, Güzel Bir Gün’ün (One Fine Day) işkolik bekar annesi derken, görmediğimiz rolü kalmadı herhalde. Benim Adım Sam’de de yine çok başarılı ve adeta zarafet timsali.

 

Film aynı zamanda sinema sektörüne bir çocuk oyuncu kazandırdı. Dakota Fanning, Lucy rolünün ardından pek çok yapımda yer aldı ve beğenildi. Çocukluk çağlarında Şapkalı Kedi (The Cat in the Hat), Dünyalar Savaşı (War of the Worlds), Saklambaç (Hide&Seek), Hayalperest’te (Dreamer) oynadıktan sonra ergenlik yıllarında Alacakaranlık (Twighligt), Asi Kızlar (Runaways) ve Hayatın Getirdikleri’nde (The Secret Life of Bees) boy gösterdi. Artık yetişkin bir kadın olan Dakota Fanning 2018 yılında Ocean’s 8 ve Ruh Avcısı’nda yer buldu. 

Son olarak Sam’in yakın arkadaşı Ifty’den bahsedip konuyu kapatacağım. Gardiyan Percy rolüyle nefret ettiğimiz Doug Hutchison, Yeşil Yol’da ne kadar sinir bozucuysa, Benim Adım Sam’de de o kadar sempatik. Eğer 1999’dan beri hırsınız geçmediyse, bu filmi izleyip normale dönebilirsiniz. 


Eğer şimdiye kadar izlemediyseniz, geniş bir zamanda şans verin derim. Geniş zaman diyorum çünkü film on dönemde çekilenlere kıyasla epey uzun. 132 dakika su gibi akıp geçiyor ama ertesi gün iş varsa, ekranı kapattığınızda gece yarısını geçtiğinizi görmek pek hoş olmaz sanırım. Keyifli seyirler dilerim.


Editör: Burçin Kahraman

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube