EDEBİYAT TAKVİMİ 4-10 ŞUBAT


BUGÜN DOĞANLAR

João Baptista da Silva Leitão de Almeida Garrett, Almeida Garrett Vikontu Portekizli şair, oyun yazarı, romancı, siyaset adamı. Coimbra Üniversitesinde hukuk öğrenimi görüp, liberal düşünceleri benimseyen Almeida Garrett Vikontu, 1820 olaylarına karıştığı için İngiltere'ye sürgün edildi.1826'da ülkesine döndüyse de Kral Dom Miguel yeniden tahta çıkınca, bir kez daha yurt dışına kaçtı. Asor adalarında kurulan orduyla Lizbon'un kuşatmasına katılıp, 1851'de milletvekili seçilerek, 1852'de Dış işleri bakanlığına atandı. Siyasal yaşamının yanı sıra yürüttüğü yazarlığında, romantizmi benimsedi. Şiir kitapları: Camoens (1825), Dona Branca (1826), A Lirica de João Minimo (1829), Folhas Cahidas (1856). Trajediler: Flipa de Vilhena (1840), Frei Luis de Sousa (1844). Tarihsel romanlar: Viages ma Minha Terra (1845).

Doğum tarihi: 4 Şubat 1799, Porto, Portekiz

Ölüm tarihi ve yeri: 9 Aralık 1854, Lizbon, Portekiz


Nikolay Alexandrovich Dobrolyubov, Rus edebiyat eleştirmeni, gazeteci, şair ve devrimci. Zamanının çoğunu babasının kütüphanesinde, bilim ve sanat üzerine kitap okuyarak geçirdi. On üç yaşındayken Horace gibi Roma şairlerinden şiir yazıyor ve ayetler çeviriyordu. 1853 yılında St. Petersburg’a gitti ve üniversiteye girdi. Her iki ebeveyninin ölümünün ardından, öğretmen ve tercüman olarak çalıştı. Üniversite yıllarında yeraltı çalışmalarına katıldı, el yazması gazete yayınladı ve öğrencilerin gerici Üniversite yönetimine karşı mücadelesini sağladı. Nekrasov'un popüler dergisi The Contemporary'de çalışmalarını yayınlamaya başladı. 1857 yılında, Üniversiteden mezun olduktan sonra, birkaç ciltte önemli eleştirel makale üretti. En çok bilinen eserlerinden biri Oblomovism nedir? Ivan Goncharov tarafından yazılan Oblomov romanına dayanarak hazırlandı. 1860 Mayıs'ında, arkadaşların ısrarı altında, fazla çalışma nedeniyle daha kötü hale gelen yeni başlayan tüberkülozu tedavi etmek amacıyla yurt dışına gitti. İtalya'da altı aydan fazla bir süre yaşadı. İtalya'daki durum ona bir dizi makale için malzeme sağladı. Temmuz 1861'de Rusya'ya döndü. Kasım 1861'de yirmi beş yaşında akut tüberküloz nedeniyle öldü. Petersburg'daki Volkovo Mezarlığı'nda Vissarion Belinsky'nin yanına gömüldü .

Doğum tarihi: 5 Şubat 1836, Nijniy Novgorod, Rusya

Ölüm tarihi ve yeri: 29 Kasım 1861, St. Petersburg, Rusya


Selma Rıza Feraceli, ilk Türk kadın gazeteci, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin tek kadın üyesi, Hilal-i Ahmer Cemiyeti genel sekreteri ve yazar. Selma Rıza, Osmanlı döneminde entellektüel bir ailenin kızıydı. Eğitimini Sorbonne Üniversitesinde yaptı. Selma Rıza Paris'te yaşadığı 10 yıl boyunca Osmanlı İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne üye oldu. Bu cemiyetin tek kadın üyesi olan Selma Rıza, Fransızca olarak Paris'te yayınlanan Meşveret Gazetesinde ve Türkçe olarak yayınlanan Şura-yı İmmet gazetesinde çalıştı. 1908 yılında Meşrutiyet'in ilanının ardından İstanbul'a dönen Selma Rıza, dönüşünden sonra gazetecilik yapmadı ancak, Kızılay'ın kurulması için çalışmalara katıldı. Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti olarak bilinen bu kuruluşun yönetimindeki fikirler ile hemfikir olmayınca 5 yıl boyunca genel sekreterliğini yaptığı bu kuruluştan ayrıldı. 1931 yılında 59 yaşında ölen Selma Rıza´ın kaleme aldığı iki romanı var.Selma Rıza Hanım'ın 1892'de kaleme aldığı "Uhuvvet-Kardeşlik" indeki felaketin nedeni, eski bir cariye olan kaynananın evdeki iktidar tutkusu ve diğer cariyelerin yeni gelini kıskanmalarıdır. Kadının kimlik mücadelesinin romandaki ilk temsilcileri sayabileceğimiz Fatma Aliye ve Selma Rıza hanımların romanlarında eğitimli bir Osmanlı kadınının hayal ettiği aile modelini bulmak mümkündür.

Doğum tarihi: 5 Şubat 1872, İstanbul 

Ölüm tarihi ve yeri: 5 Ekim 1931, İstanbul


Kerime Nadir Azrak, Türk yazar. İstanbul'da doğan Kerime Nadir, Saint Joseph Fransız Kız Lisesini bitirdi. Şiir yazmaya başlamasının ardından ilk öyküleri Servet-i Fünun, Uyanış, Yarımay gibi dergilerde yayımlandı. Bazı yazıları da Aydabir, Yedigün ve Hayat gibi mecmualarda çıktı. Daha çok romanları ile tanınan Kerime Nadir Azrak, sayıları kırka yaklaşan romanlar yazdı ve bu yazdığı bu romanların bir kısmı da film senaryosu haline getirildi ve sinemaya uyarlandı. Romanlarının konularını karşılık görmeyen veya kavuşamayan aşıklar teşkil eden Kerime Nadir, 1984’de 67 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Doğum tarihi: 5 Şubat 1917, İstanbul

Ölüm tarihi ve yeri: 20 Mart 1984, İstanbul


Johann Adam Weishaupt, Alman hukuk profesörü, filozof ve gizli İlluminati topluluğunun kurucusu. 5 yaşındayken babası hayatını kaybetti. Bunun üzerine vaftiz babası olan aynı zamanda Ingolstadt Üniversitesinde hukuk profesörlüğü yapan Johann Adam von Ickstatt'ın yanında kaldı. Weishaupt 7 yaşında eğitim hayatına başladı. Ingolstadt Üniversitesinde hukuk alanında eğitim gördü, bu alanda da doktora yaptı. Weishaupt, Afra Sausenhofer ile evlendi. 1 Mayıs 1776 tarihinde İlluminati örgütünü kurdu. Ancak cemiyetin yaptığı çalışmalar nedeniyle yönetim tarafından etkinlikleri yasaklanarak Bavyera eyaletinden kovuldu. Adam Weishaupt 18 Kasım 1830'da Thüringen Eyaletinin Gotha şehrinde yaşamını yitirdi. Kurucusu olduğu İlluminati örgütü tüm monarşik yönetimlerin ve dinlerin ortadan kaldırılmasını amaçlamıştır. Cemiyetin varlığının bugüne kadar devam ettirdiği ileri sürülmektedir. Kitapları: İlluminati’nin Dünya Devrimleri, The Illıminati Manifesto, Hypersex, Jesus-Prince of Hell, High Priest of Hell, Is God Evil?, Contra Mundum, Wolf Or Dog?...

Doğum tarihi: 6 Şubat 1748, Ingolstadt, Almanya

Ölüm tarihi ve yeri: 18 Kasım 1830, Gotha, Almanya


Charles John Huffam Dickens İngiliz yazar ve toplumsal eleştirmen. En unutulmaz kurgusal karakterlerden bazılarını yaratmasının yanında Victoria devrinin en iyi romancısı olarak kabul edilir. 1835 yılında Morning Chronicle gazetesinde stenograf olarak çalışmaya başladı. Aynı gazetede "Boz" takma adıyla Boz'un Karalamaları başlığında notlar yayımlamaya başladı. 1837'de Bay Pikvik'in Serüvenleri adlı kitabını yayımladı; bu kitabıyla ünlendi. 1840 yılında Antikacı Dükkanı romanını yayımladı.1840'ta Amerika'ya gitti. Bu dönemde yine Daily News gazetesini ve Household Words dergisini çıkardı. 1870'te 58 yaşında öldü. Mezarı Londra'daki Westminster Kilisesi'ndedir.Eserleri : Bay Pikvik'in Maceraları (1837), Oliver Twist (1839) , Nicholas Nickelby (1839) , Antikacı Dükkanı (1841) , Bir Noel Şarkısı (1843) , Martin Chuzzlewit (1844) , David Copperfield (1850) , Kasvetli Ev (1853) , Zor Yıllar (1854) İki Şehrin Hikayesi (1859) , Büyük Umutlar (1861) , Müşterek Dostumuz (1865)

Doğum tarihi: 7 Şubat 1812, Landport, Portsmouth, Birleşik Krallık

Ölüm tarihi ve yeri: 9 Haziran 1870, Gads Hill Place, Birleşik Krallık


Arif Nihat Asya, Türk şair, öğretmen, siyasetçi. Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin önemli temsilcilerindendir. Sade bir üslupla milli değerleri ve dini heyecanları işleyen şiirler yazmıştır. Bayrak, Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor, Fetih Davulları, Selimler, Kubbeler, Süleymaniye en tanınmış şiirleridir. İstanbul Üniversitesi Yüksek Öğretmen Okulu Edebiyat Bölümü'nü bitirdi. Adana, Malatya, Edirne, Tarsus, Ankara ve Kıbrıs'taki liselerde edebiyat öğretmenliği yaptı. 1950-1954 arasında Seyhan (Adana) milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde bulundu. Milletvekilliğinden sonra tekrar öğretmenliğe döndü. Ankara Gazi Lisesi edebiyat öğretmeni iken 1962'de emekliye ayrıldı. İstanbul'a döndü. Yeni İstanbul ve Babıali'de Sabah gazetelerinde yazılar yazdı. Aruzla başladığı şiirde rubailer, gazeller yazdı. Özellikle rubailere büyük önem verdi. Rubailerden oluşan 5 ayrı kitap yayınladı. Daha sonra hece vezniyle ve serbest vezinli şiirler de yazdı. Ulusçu şiirleriyle dikkat çekti. Yurdun güzelliklerini, doğasını anlatan, kimi zaman yergici ama Türklüğü yücelten şiirleriyle bilinir. Eserleri: DÜZ YAZI: Kanatlar ve Gagalar (özdeyişler, 1946), Enikli Kapı (makaleleri, 1964). ŞİİR: Heykeltıraş (1924), Yastığımın Rüyası (1930), Ayetler (1936), Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor (1946), Kubbe-i Hadra (Mevlana üzerine, 1956), Kökler ve Dallar (1964), Emzikler (1964), Dualar ve Aminler (1967), Aynalarda Kalan (1969), Bütün Eserleri (1975-1977), Rubaiyyat-ı Arif (rubailer 1956), Kıbrıs Rubaileri (rubailer 1964, 1967), Nisan (rubailer 1964), Kova Burcu (rubailer 1967), Avrupa'dan Rubailer (1969), Şiirler (Ahmet Kabaklı derledi, 1971), Bütün Eserleri (1975-1977, Ötüken Yayınları).

Doğum tarihi: 7 Şubat 1904, Çatalca, İstanbul

Ölüm tarihi ve yeri: 5 Ocak 1975, Ankara


Gönül Aysel Gürel, Türk söz yazarı ve oyuncu. Sinema oyuncusu Müjde Ar ile sinema ve tiyatro oyuncusu Mehtap Ar' ın annesi olan söz yazarı Aysel Gürel, Erenköy Kız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümü mezunu olup, şarkı sözü yazarlığının yanı sıra edebiyat öğretmeni, tiyatro oyuncusudur. Aysel Gürel sanat dünyasına ilk adımını henüz 15 yaşındayken Trabzon Halk Evinde attı. Lise yıllarında da oyunculuk tutkusu devam eden Gürel, klasik tiyatro eserlerinin sahne uyarlamalarında rol aldı. Zaman içinde oyunculuk sevgisi yerini edebiyata ve şiire bıraktı. Ahmet Hamdi Tanpınar, Faruk Nafiz Çamlıbel, Ahmet Haşim, Pablo Neruda‘dan etkilenen Gürel, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümünü kazandı. Mezuniyetinin ardından edebiyat öğretmeni olarak görev yapmaya başladı. Bir süre sonra gazeteci Vedat Ebrem‘le hayatını birleştirdi. İki kızıyla birlikte kendisini zorlu bir yaşam mücadelesinin ortasında bulan Gürel, bilinen marjinal tavırlarının aksine oldukça disiplinli bir anneydi. Gürel, yemek parasını denkleştirmekte zorluk çekiyor ancak çocuklarına da edebiyat sevgisini aşılamak için çaba gösteriyordu. Çünkü kızlarının kitap okuması, doğru ve yeterli beslenmeleri kadar önemliydi sanatçı için. Özellikle Sezen Aksu‘nun seslendirdiği birçok şarkının güftesine imza atmış olan Gürel’in en çok bilinen şarkıları, Firuze, Ünzile, Yalnızca Sitem, 1945, Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam, Değer mi?, Sır, Yolun Başı, Sarıl Bana, Zor Kadın, Aşk, Yanarım, Vur Yüreğim, Abone, Zorba Aşk, Dönmeyeceğim, Ayrıldık İşte, Son Dua, Gençlik Başımda Duman (Ateş Böceğim), Bilmem Hatırladın Mı?, Deli Balım, Yörük Yaylası, Arabesk‘tir. “Şiir Şimdi” ve “Senin İçin Sana Değil” isimli iki de kitabı bulunan Gürel, Meyhane Köşeleri, Tek Kollu Canavar, Yurda Dönüş, Mıstık, Gümüş Gerdanlık, Silemezler Gönlümden, Hop Dedik Kazım, Öyle Olsun, Tantana Kardeşler, Kaybolan Saadet, Arzu, Yansın Bu Dünya, Fosforlu Cevriye isimli filmlerde de rol almıştır. Sanatçı son olarak bir reklam filmi projesiyle izleyiciyle buluşmuştur. Büyük sanatçı Gürel, ardında sayısız unutulmaz eser bırakarak hayata gözlerini yummuş, ölümü büyük üzüntü yaratmıştır.

Doğum tarihi: 7 Şubat 1929, Sarayköy

Ölüm tarihi ve yeri: 17 Şubat 2008, İstanbul


Jules Gabriel Verne, Fransız yazar ve gezgin. Verne, Hugo Gernsback ve H. G. Wells ile genellikle "Bilim kurgunun babası" olarak adlandırılır. Jules Verne, denizcilik geleneği olan bir ailenin çocuğuydu ve bu durum onun yazım hayatını derinden etkiledi. Küçük bir çocukken gemilerde tayfalık yapma hayali ile büyüdü. Fakat ailesi onun hukuk öğrenimi yapmasını istiyordu.1847'de hukuk öğrenimi görmesi için Paris'e gönderildi. Ancak Paris'te iken tiyatroya ilgisi derinleşti. 1850'lerin sonlarında ilk oyunu yayımlandı. Babası hukuk öğrenimini bıraktığını duyduğunda harcamaları için gönderilen para kesildi. Bu durum Jules Verne'i öykülerini satarak para kazanmaya zorladı. Paris'in kütüphanelerinde jeoloji, mühendislik ve astronomi okunarak geçirilen uzun saatlerden sonra, Jules Verne ilk kitabı Balonla Beş Hafta'yı yayımladı. Bu romanı Dünya'nın Merkezine Seyahat, Dünya'dan Ay'a ve Denizler Altında 20 000 Fersah gibi romanlar izledi. Romanların büyük beğeni toplaması Jules Verne'i zengin bir adam yaptı. 1876'da büyük bir yat aldı ve Avrupa'nın çevresini yatıyla dolaştı.Birçok icadı önceden tahmin ettiği için "bilim falcısı" lakabı ile anılan yazar, denizaltı, uzay yolculuğu, oksijen tüpü gibi onun zamanında olmayan birçok olayı öngördü. İnatçı Keraban adlı romanında Osmanlı İmparatorluğunu ve Türk insanını anlattı. Kitaplarında öngördüğü icatlara genelde onun kullandığı isimler verildi. Eserleri, 148 dile çevrildi. Jules Verne, 24 Mart 1905'te Fransa'nın Amiens kentinde hayata veda etti. Eserleri: Seksen Günde Devr-i Alem, Dünyanın Merkezine Yolculuk, Denizler Altında 20.000 Fersah, İnatçı Keraban, Michael Strogoff, İki Yıl Okul Tatili, Aya Yolculuk, Kip Kardeşler, Doktor Ox'un Deneyi, Dünyanın Ucundaki Fener, Bir Piyango Bileti, Meteor Avı, Altın Yanardağ, Macellanya, Gezgin Cambazlar, Deniz Yılanı, Kahraman Fenerciler, 15 Yaşında Bir Kaptan, Dünyanın Hakimi, Yüzen Şehir, Bir Gazetecinin Yolculuk Notları, Balonla Beş Hafta, Kaptan Grant'ın Çocukları, Karpatlar Şatosu, Esrarlı Ada, Kaptan Hatteras`ın Maceraları, 20. Yüzyılda Paris, Albatros, Denizde Bulunan Çocuk, Livonya'da Bir Dram, Zacharius Usta ve Olağanüstü Öyküler.

Doğum tarihi: 8 Şubat 1828, Nantes, Fransa

Ölüm tarihi ve yeri: 24 Mart 1905, Amiens, Fransa


Nizamüddin Ali Şir Nevai veya yaygın adıyla Ali Şir Nevai, 15. yüzyıl Özbek şairi. Türkçeyi yüksek bir sanat dili halinde işlemeye çalışan, bu görüşü savunan ve Türk diline değer kazandıran üstün bir bilgin ve devlet adamıdır. Sultan Hüseyin Baykara, Herat'ta yönetimin başına geçince, Ali Şir Nevai'yi önce mühürdar yaptı. Daha sonra vezirlik görevine tayin etti. Görevi sırasında bol bol kitap okumak, ilim çevreleriyle sohbet etmek ve araştırma yapmak imkanı bulan Ali Şir Nevai, bir süre sonra İstifasını Hüseyin Baykara'ya sunduysa da kabul edilmedi. Aksine Esterebad Valiliği'ne tayin edildi. Ali Şir Nevai, valilik görevinde fazla durmadı ve 1490 yılında ayrıldı. Ali Şir Nevai'nin ailesi çok zengindi. Onun için devletten hiç maaş almadığı gibi devlete yardım da etti. Ali Şir Nevai topluma ve insanlığa hizmet etmekten büyük sevinç duyardı. Bu düşünceden hareketle çeşitli vakıflar kurdu. Şiirlerini Türkçe ve Farsça yazan Ali Şir Nevai, Arapçayı da çok iyi öğrenmişti. Ali Şir Nevai, Türkçe yazdığı şiirlerinde Nevai, Farsça yazdığı şiirlerinde ise Fani mahlaslarını kullanmıştır. Ali Şir Nevai'nin dördü Türkçe, biri de Farsça olmak üzere beş ayrı divanı vardır. Türkçe divanlarının genel adı Hazainü'l Maani'dir. Türkçe divanlarını, Garaibü's-Sağir, Nevadirü'ş Şebab, Bedayiü'l-Vasat ve Fevaidü'l-Kiber adları altında yazmıştır. Beş mesnevisinden meydana gelen Hamse'si ile Türk edebiyatının ilk hamse yazarı Ali Şir Nevai'nin divanlarından hariç 18 ayrı eseri daha vardır. Eserlerinden bazıları: Hayretü'l-Ebrar, Ferhat ve Şirin, Leyla ve Mecnun, Sedd-i İskender, Lisanü't-Tayr, Münşeat, Tarihu'l-Enbiyâ…

Doğum tarihi: 9 Şubat 1441, Herat, Afganistan

Ölüm tarihi ve yeri: 3 Ocak 1501, Herat, Afganistan


Refik Durbaş, Türk şair, gazeteci ve yazar. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'ndeki öğrenimini bitirmeden ayrıldı. 1965-1968 arasında çeşitli işlerde çalıştı. Yeni İstanbul ve Cumhuriyet gazetelerinde düzeltmenlik yaptı. 1983'te Cumhuriyet gazetesinin düzelti şefi oldu. İlk şiiri İzmir'de Ege Ekspres gazetesinin sanat sayfalarında yayınlandı. Devinim, Gösteri, Sanat Olayı, Soyut, Papirüs gibi dergilerdeki şiirleriyle dikkat çekti. Arkadaşlarıyla birlikte 1962-1964 arasında "Evrim" dergisini, 1967'de de "Alan 67" dergisini yayınladı. "Yeni A" dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Gazetelerde sanat sayfaları hazırladı. İkinci Yeni esintisi ile başladığı şiir yaşamı, zamanla toplumcu yönelim kazandı. Kendine özgü dili ve benzetmeleriyle, baştan beri tavrını ve varlığını keskinleştiren, anlam kadar biçime de önem veren şiirler yazdı. Çarşıların, işçi kızların, pazar yerlerinin, çay evlerinin dünyasını yansıtan şair olarak tanındı. Şiirinde günlük konuşma dili içine ustaca serpiştirilmiş eski sözcükler de kullandı. Ödülleri :1979 Yeditepe Şiir Armağanı Çırak Aranıyor ile -1983 Behçet Necatigil Şiir Ödülü Nereye Uçar Gökyüzü ile -1993 Halil Kocagöz Şiir Ödülü Menzil ile Şiirleri : Kuş Tufanı (1971) Hücremde Ayışığı (1974) Çırak Aranıyor (1978) İkinci Baskı (1979) Çaylar Şirketten (1980) Denizler Sincabı (çocuklar için şiirler,1982) Kırmızı Kanatlı Kartal (çocuklar için şiirler, 1982) Nereye Uçar Gökyüzü (1983) Siyah Bir Acıda (1984) Bir Umuttan Bir Sevinçten (1984, toplu şiirler 1) Yeni Bir Defter-Şiirler-Meçhul Bir Aşk (1985) Adresi Uçurum (1986, toplu şiirler 2) Geçti mi Geçen Günler (1989) Menzil (1992) Kimse Hatırlamıyor (1994, toplu şiirler 1) Nereye Uçar Gökyüzü (1994, toplu şiirler 2) İki Sevda Arasında Kara Sevda (1994) Tilki Tilki Saat Kaç (1995) Düşler Şairi (1997) İstanbul Hatırası (1998) Röportaj : Ahmed Arif Anlatıyor: Kalbim Dinamit Kuyusu (1990) İnceleme : Şair Cezaevi Kapısında (1992) Galata Köprüsü (1995) İlhami Bekir'den Mektup Var (1997) Deneme : Yazılmaz Bir İstanbul (1988) İki Sevda Arasında Karasevda (1994) Yasemin ve Martı (1997) Antoloji :Türk Yazınında Cezaevi Şiirleri (1993) Öykülerle İstanbul (1995) Yenileştirme : Yedi İklim Dört Bucak (1977, Evliya Çelebi'den çocuklar için) Şakaname (1983, Evliya Çelebi'den çocuklar için) Mavi Alacalı Baston (1983, Muallim Çelebi'den çocuklar için)

Doğum tarihi: 10 Şubat 1944, Pasinler, Erzurum


BUGÜN ÖLENLER


Patricia Highsmith daha çok psikolojik gerilim romanlarıyla tanınan, kitapları 20'den fazla filme kaynaklık etmiş Amerikalı polisiye yazarı. 19 Ocak 1921`de Mary Patricia Plangman olarak Teksas`ta doğdu. Altı yaşında ailesiyle birlikte New York`a geldi, orada eğitim gördü. Yazar olmaya 16 yaşındayken karar verdi. İngilizce kompozisyon, dramaturji ve kısa hikaye yazımı dersleri aldığı Barnard College`den 1942 yılında mezun oldu. 1942 ve 1948 yılları arasında New York ve Mexico`da yaşadı, çizgi romanlar için hikayeler yazdı. İlk romanı Trendeki Yabancılar 1950`de yayımlandı ve ses getirdi. Alfred Hitchcock`un 1951`de bu romanı aynı isimle filme uyarlaması ile büyük ün kazandı. Peşi sıra diğer romanları da sinemaya uyarlandı. Beceriksiz 1954`te,Tatlı Hastalık 1960`ta, Becerikli Bay Ripley 1955`te, Ripley`nin Oyunu 1974`te sinemaya uyarlandı.1963 yılında Avrupa`ya taşındı, ömrünün son 12 yılını İsviçre Locarno`da geçirdi. 4 Şubat 1995`te lösemiden hayata veda etti. Diğer kitapları : Carol 1953, Derin Sular 1957, Ocak Ayının İki Yüzü 1961, Baykuş Çığlığı 1962, Cam Hücre 1964....

Doğum tarihi: 19 Ocak 1921, Fort Worth, Teksas, ABD

Ölüm tarihi ve yeri: 4 Şubat 1995, Locarno, İsviçre


Cemal Kutay, Türk tarihçi ve yazar. Kutay, orta öğrenimini Kadıköy Lisesinde tamamladı. Anadolu Ajansında 1924-1928 yılları arasında muhabirlik, Hakimiyet-i Milliye'de İstihbarat Şefliği ve fıkra yazarlığı yapan Kutay, Konya'da Yeni Anadolu Gazetesini ve Zaman Dergisini, İstanbul'da Halk Gazetesini, Millet Dergisini çıkardı. Kutay, Pek çok gazete ve dergide özellikle tarihi konularda yazılar yazdı. Cemal Kutay'ın kitap halinde basılan 187 eserinden bazıları ise şöyle:“Türkiye İstiklal ve Hürriyet Mücadeleleri Tarihi” (20 cilt, 1957-62), “Bilinmeyen Tarihimiz” (4 cilt, 1974-75), “Tarih Sohbetleri” (9 cilt, 1966-68), “Örtülü Tarihimiz” (2 cilt, 1975), ”Sisli Tarihimiz” (2 cilt-1975), “Midhat Paşanın Gurbet Hatıraları” (3 cilt, 1983), “Geçmişten Günümüze Türk Kitaplığı”

Doğum tarihi: 1909, Konya


Carlo Goldoni İtalyan tiyatro yazarı. Bir yandan tiyatro ile ilgilenirken diğer yandan avukatlık mesleğine devam etti. Komedilerinde kahramanlarını günlük hayatın içinden seçti. Commedia dell'arte oyunlarındaki maskeli, kalıplaşmış tiplerin yerine daha gerçekçi karakterler; gevşek yapılı, çoğu zaman yinelemelerle dolu kurgunu yerine, sıkı dokulu olay örgüleri ve sonu önceden kestirilebilen farsın yerine de neşeli ve kendiliğinden gelişmeye açık bir hava getirmiştir. Bu yenilikler nedeniyle Goldoni, İtalyan gerçekçi komedisinin kurucusu sayılır. Tiyatroyla ilgilenmeye küçük yaşta babasının kütüphanesindeki komedileri okuyarak başladı. 1721'de Rimini'de devam ettiği okulu terk ederek gezginci bir tiyatro kumpanyasına katıldı. Daha sonra Pavia'daki papalığa ait yüksek okulda öğrenimini sürdürdü. Plautus, Terentius ve Aristophanes'in komedilerini orada okudu. Moliere'i okuyabilmek için Fransızca öğrendi. Pavia Üniversitesinde gönülsüzce hukuk okumaya başladı. Venedik (1731-33) ve Piza'da (1744-48) avukatlık yapmasına ve diplomatik görevlerde bulunmasına karşın, asıl ilgisini Venedik'teki San Samuel Tiyatrosu için yazdığı oyunlara yöneltmişti. 1748'de oyunlarını Venedikli oyuncu ve tiyatro yöneticisi Girolamo Medebac'ın Sant'Angelo Tiyatrosu için oyunlar yazmaya başladı. Venedik lehçesiyle yazdığı, Dedikoducular, commedia dell'arte tarzındaki Yalancı, 1942, 1944 ve bir İtalyan töre komedisi olan Gerçek Arkadaş Goldoni'nin en başarılı yapıtları arasında yer alır. Goldoni 1753'ten 1762'ye değin San Luka Tiyatrosu için oyunlar yazdı. Commedia dell'arte tarzından hızla koptuğu bu dönemin önemli yapıtları bir İtalyan töre komedisi olan 1753; Otelci Kadın ve Venedik lehçesinde yazdığı 1760, Yabanlar, 1953, ile 1762; Chioggia Kavgaları'dır. Goldoni, 1755, Tatminsiz oyununda rakibi oyun yazarı Pietro Chiari'yi yerdi. Bir commedia dell'arte hayranı olan Carlo Gozzi de 1757'de yazdığı bir yergi şiiriyle Goldoni'yi aşağıladı. Fransızca L'Eventail (1763) adıyla yazdığı ve Il ventaglio (1764; Yelpaze, 1955) adıyla İtalyanca'ya çevirdiği yapıtı en başarılı oyunları arasında yer alır.Goldoni, Versailles'daki prenslere İtalyanca öğretmek için, 1764'te oyun yazarlığını bıraktı. 1783'te Memoires (1787; Anılar) adlı ünlü yapıtını yazmaya başladı. Fransız Devrimi'nden sonra, emekli aylığı kesildi, birkaç yıl sonra da 6 Şubat 1793 tarihinde Paris'te yoksulluk içinde öldü.

Doğum tarihi: 25 Şubat 1707, Venedik, İtalya

Ölüm tarihi ve yeri: 6 Şubat 1793, Paris, FransaJean Iris Murdoch, İrlandalı yazar ve filozof. Murdoch 26 roman, 5 oyun, 5 felsefe ve bir adet toplu şiirler kitabı üretmiştir. 20. yüzyılın en zeki ve üretken yazarları arasında sayılmaktadır.Evin tek çocuğu olan Muroch, dokuz yaşından itibaren yazmaya yöneldi. 1932'de Bristol'de Badmington College'a başladı. Burada geçen altı yılın ardından, klasik edebiyat okumak üzere Oxford'daki Sommerville College'a kayıt oldu. Üniversite yıllarında pek çok önemli şair ve entelektüelle tanıştı.Klasik Edebiyat diplomasını aldı ve 1940'lardan sonra Londra'ya yerleşip Ekonomi Bakanlığına çalıştı. II. Dünya savaşının sonlarında Birleşmiş Milletler'de çalıştı. Bu görev için Avrupa'da bulunduğu sıralar Sartre ve Simone de Beauvoir ile tanıştı.Bu tanışma genel olarak felsefeye özel olarak da varoluşculuğa yönelmesini etkiledi. Cambridge'de Wittgenstein'ın görev yaρtığı Nevnham Üniversitesinde dersler alarak felsefe doktorasını aldı. 1948'de Oxford'da St.Anne College'da felsefe profesörü olarak göreve başladı ve 1963'e kadar burada çalıştı. 1954'te ilk romanını (Under the Net) yayınladı. 1956 yılında ise ölene kadar hiç ayrılmayacağı eleştirmen ve Oxford Üniversitesi İngilizce profesörü olan John Bayley ile evlendi. Çocukları olmadı. 70'li yıllardan itibaren felsefe yazıları yazmaya da yöneldi. 1996 yılından itibaren ortaya çıkmaya başlayan unutkanlıkları ile birlikte hastalığı belirginleşti. 1997'de Bayley, karısının alzheimer hastası olduğunu açıkladı. Binlerce okuru ve hayran kitlesi olan yazar Murdoch kendi kitaplarının adını dahi hatırlayamıyordu. Kendi durumunun farkında olan ve bunu "çok kötü, sessiz ve karanlık bir yerde olmak" şeklinde tanımlayan Murdoch, 8 Şubat 1999'da Oxford'da alzheimer hastalığından dolayı öldü. Kitapları: İyinin Eğemenliği, Deniz Deniz, Ateş ve Güneş, Melekler Zamanı, Varoluşçular ve Mistikler, Rüya Sakinleri, Ağ, Kara Prens...

Doğum tarihi: 15 Temmuz 1919, Phibsborough, İrlanda

Ölüm tarihi ve yeri: 8 Şubat 1999, Oxfordshire, Birleşik Krallık


Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, Rus roman yazarı. İnsanın iç dünyasının en gizli kalmış yönlerini erişilmesi güç bir saydamlıkla yansıtan yapıtlarıyla 20. yüzyıl roman anlayışı üzerinde derin ve evrensel bir etki bırakmıştır. Çocukluğu sarhoş bir baba ve hasta bir anne arasında geçiren Dostoyevski, annesinin ölümünden sonra Petersburg'taki Mühendis Okulu'na girdi. Babasının ölüm haberini burada aldı. Okulu başarıyla bitirdikten sonra İstihkam Müdürlüğü'ne girdi. Okulunu bitirdikten kısa bir süre sonra edebiyatla uğraşmak için askerlikten ayrıldı. 1846’da yazdığı ilk romanı “İnsancıklar”ı bir arkadaşı aracılığıyla ünlü edebiyat eleştirmeni Vissarion Belinski’ye gönderdi. Genç Dostoyevski, ilk yapıtıyla sağladığı ünden sonra kendisine büyük ilgi gösteren edebiyat çevrelerinde ve sosyete salonlarında kişisel görünümüyle etkileyici olmayı başaramadı. Dostoyevski’nin ilk öykü ve romanlarında, ele aldığı kişilerin duygu ve düşüncelerine ilişkin yoğun çözümlemeler arasında yer yer içedönük psikolojik ve ruhsal irdelemeler de görülür. Ancak, adını yavaş yavaş duyurmaya başlamışken genç liberallere katılmasıyla hayatının akışı önemli ölçüde değişti. I. Nikolayın polisleri tarafından cezai yaptırımlara maruz kaldı; 8 ay hücrede yattıktan sonra ölüm cezası onun için gelinen son noktaydı. İnfaza saniyeler kala cezası dört yıllık Sibirya sürgününe çevrildi. Sürgün kararından uzun süreler geçtikten sonra, yeniden Petersburga dönme iznini bir şekilde almayı başardı, bu şartlar altında yeniden yazmaya başladı ve vazgeçmedi. Yapıtlarının ses getirmesine rağmen, Dostoyevski hayatını yönlendirecek parayı elde edememişti. Bundan sonra özel yaşamında büyük sıkıntılar yaşamaya başladı, sürgünden sonra sara nöbetlerinden de ve diğer hastalıklarından bir türlü kurtulamamıştı ancak bu dönem, onun Karamazov Kardeşler, Ecinniler, Suç ve Ceza gibi en ünlü eserlerini kaleme aldığı dönem oldu. 28 Ocak 1881’de bir kanama sonucu hayata gözlerini yumduğu gün ise, Rusya, bu eski mahkum için inanılmaz bir cenaze töreni düzenledi. Psikolojik tahlilleri ile de gönülleri fethetmiş olan bir üstadın değeri belki de ölümünden sonra anlaşıldı. ESERLERİ: Konuşma: Batı Çıkmazı; Puşkin Üzerine Konuşma. Günlük: Bir Yazarın Günlüğü. Uzun Öykü: Amcamın Rüyası (1868). ROMAN: İnsancıklar (1846), Öteki (1846), Ev Sahibesi (1951), Beyaz Geceler (1934), Bir Yufka Yürekli (1957), Netoçka Neznanova (1937), Stepançikovo Köyü (1948), Ölü Bir Evden Hatıralar (1946), Ezilenler (1957), Yeraltından Notlar (1973), Suç ve Ceza (1945), Kumarbaz (1941), Budala (1941), Ebedi Koca (1955), Ecinniler (1960), Delikanlı (1946), Karamozof Kardeşler (1940).

Doğum tarihi: 11 Kasım 1821, Moskova, Rusya

Ölüm tarihi ve yeri: 9 Şubat 1881, St. Petersburg, RusyaCharles-Louis de Secondat, baron de La Brède et de Montesquieu, daha çok bilinen adıyla Montesquieu, bir Fransız politik düşünürdür. Kuvvetler ayrımı esasını ortaya atmıştır. İyi bir hukuk eğitimi alan düşünür, sonra parlamentoya girmiştir. Sanatçı, aklın gücüne büyük değer vermekte, aklı her şeyden üstün tutmaktadır. Montesguieu, akılla tüm sorunları çözmeye çalışmış, modern düşüncenin de temsilcisi olmuştur.Devlet yönetimi ile ilgili düşünceleri Fransız İhtilalinin oluşmasında etkili olmuştur.Kölelik ve kölelik düzenine karşı çıkmış insanların özgür bireyler olarak yaşamaları gerektiğini savunmuştur. Eserleri:Acem Mektupları - Kanunların Ruhu - Romalıların Büyüklüğü ve Çöküş Sebebleri

Doğum tarihi: 18 Ocak 1689, La Brède, Fransa

Ölüm tarihi ve yeri: 10 Şubat 1755, Paris, Fransa


Aleksandr Sergeyeviç Puşkin, Rus şair ve yazar. Birçok kişi tarafından en büyük Rus şairi ve Rus edebiyatının kurucusu olarak kabul görmektedir. Puşkin soylu bir ailenin üyesidir. Annesi ve babası eğitimli insanlardır. Puşkin, ilk bilgilerini yabancı eğitmenlerden edindi. Henüz sekiz yaşındayken Fransızcası Rusçası kadar iyiydi. On bir yaşına geldiğinde ise özgürlükçü ve alaycı yazarlarını beğendiği Fransız Edebiyatından etkilenerek Fransızca şiirler ve komediler yazmaya başlamıştı. Puşkin'in lise yıllarında yazdığı şiirlerinde gerçekςilik eğilimi açıkça göze çarpar. O dönem şiirinde kullanılmayan kaba ve gündelik sözcükleri kullandığı şiirleriyle Derjavin'in dikkatini çekmeyi başardı.Artık ünlü bir şair sayılmaya başlayan Puşkin, okul yıllarından sonra Petersburg'a gitti. Yazdığı ve birçoğu yasaklanan özgürlükçü şiirleri ve taşlamaları bu sıralarda toplum arasında yayıldı. Rus edebiyatı tarihinde şiir, ilk kez olarak, herkes üzerinde hayranlık uyandırdı. Onun edebiyatında ne klasik şiirin kuralcılığı ne Romantizmin etkileri yer alır. Puşkin, gerçeği olduğu gibi anlatmayı ister.Kafkasya'dan dönen Puşkin'in Rusya'daki askeri yönetime karşı oluşundan dolayı dört yıl süreyle başkente girmesi yasaklandı ve ailenin sahip olduğu Mihaylovskoye köyünde yaşamak zorunda bırakıldı. Bu uzun sürgün döneminden sonra Rus Çarı I. Nikolay tarafından Moskova'ya çağırılan genç şairin kaleminden çıkan her şey artık çarın sansüründen geçecekti. Bu dönemde hayatına Geoɾge Chaɾles d'Anthès adında biri girdi. Puşkin, o sıralarda yazdığı birkaç imzasız mektup aracılığıyla, d'Anthès adındaki bu Fransız delikanlısının karısı Natalya Puşkin'e kur yaρtığını öğrendi. 1837'de d'Anthès'i düelloya çağırır. 27 Ocak 1837'de St.Peteɾsbuɾg yakınında Kara Dere'nin bir köşesinde düellonun yapılmasına karar verildi. Puşkin'in şahidi arkadaşı Danzas'tı. Düello'da kullanacağı silahı almak için gümüşlerini sattığı iddia edilir. Düelloda Puşkin tarafından omzundan yaralanan d'Anthès, Puşkin'i karnından yaralamayı başardı. Büyük bir soğukkanlılıkla iki gün boyunca can çekişen Puşkin, Şubat ayında bir öğleden sonrası hayata gözlerini yumdu. Şairin öldüğünü duyunca evinin kapısının önünde toplanan ve Yevgeniy Onegin'in son baskısını tüketen halk, şairin ölümü üzerine neredeyse hükumete karşı bir ayaklanma noktasına geldi. Bu gerekçe ile olayların çıkmasından çekinen polis, bir gece yarısı, şairin tabutunu gizlice kiliseden alır ve Mihaylovskoye köyüne götürerek toprağa verdi. Aleksandr Puşkin'in düello günü uğradığı son yer ; Peteɾbuɾg Nevski Pɾospekt'de Wolf's şekercisidir (şimdiki Cafe Litteɾatuɾnia). Bu cafe de Puşkin'in bal mumundan bir heykeli vardır. ESERLERİ : ' Ruslan ve Ludmila (1820) (şiir)- ' Kafkas Esiri (1822) (şiir)- ' Bahçesaɾay Selsebili (1824) (şiir)- ' Çingeneler (öyküsel şiir) (1827)- ' Büyük Petɾo'nun Arabı (tarihsel roman, bitirilmemiş)(1828)- Poltava (1829)-Küçük Trajediler (1830)- Boris Godunov (1825) (dram)- Papaz ve uşağı Balda'nın hikayesi (1830) (şiir)- ' İvan Petɾoviç Belkin'in hikayesi (5 kısa hikayeden oluşur : Atış, Kaɾ Fırtınası, Cenazeci, Menzil Müdürü ve Bey'in Kızı) (1831) (düz yazı)- Çar Saltan Masalı (1831) (şiir)- Dubrovsky (1832-1833, yayınlandı 1841, roman)- Prenses ve 7 Kahraman (1833, şiir)-Pikovaya Dama ' Maça Kızı (hikaye) (1833) daha sonra operaya uyarlanmıştır.- Altın Hoɾoz (1834, şiir)- Balıkçı ve Altın Balığın Hikayesi (1835, şiir)- Yevgeni Onegin (1825-1832) (şiirsel roman)- ' Bronz Süvari (1833, şiir) Yemelyan Pugachev isyanının Tarihi (1834, düz yazı) - Yüzbaşının Kızı (1836, düz yazı)- ' Kırcalı (kısa hikaye)- ' Goryukhino Köyü'nün Hikayesi (bitirilmemiştir)- ' Şövalye Hikayeleri- ' Mısır Geceleri (kısa şiirsel hikaye, bitirilmemiştir)- ' Haydut Kardeşler (oyun)

Doğum tarihi: 6 Haziran 1799, Moskova, Rusya

Ölüm tarihi ve yeri: 10 Şubat 1837, St. Petersburg, RusyaNezihe Muhiddin Tepedelengil, Osmanlı-Türk düşünür, gazeteci, yazar, kadın hakları savunucusu. 20. yüzyılda Osmanlı Devletinde kadını toplum yaşamına dahil etme, cumhuriyet rejiminin ilanından sonraysa kadınların siyasal haklarının tanınmasını sağlama için mücadele etmiş bir kadın hareketi öncüsüdür. Eğitim hayatı Kandilli mahalle mektebinde başlamış, sonrasında kardeşiyle birlikte evde devam etmiştir. Farsça, Arapça, Fransızca ve Almanca ile bu dillerin edebiyatını özel öğretmenlerden öğrenen Nezihe Muhiddin'in bu donanımını yaşamında şekillendirecek olanlar ise annesi ile ilk öğretmeni olarak andığı dayısının kızı Nakiye Hanım'dır. Kadın sorunları üzerine düşünen, aynı zamanda ilk kadın gazetesi Hanımlara Mahsus Gazetenin Zekiye takma adıyla aktif yazarlarından olan Nakiye Hanım ile annesinin edebiyat ve toplumsal sorunlar üzerine yaptıkları tartışmalar, Nakiye Hanım'ın evde düzenlediği toplantılar, ilerideki düşüncelerinin ilk tohumlarını atacaktır. Henüz sekiz yaşındayken, annesiyle birlikte kadınların kurdukları hayır derneklerinin çalışmalarında bulunur; Nakiye Hanım vesilesiyle Fatma Aliye ile tanışma fırsatı yakalar. Yüksek öğrenim görmediği halde kendi kendini yetiştirecek, yirmi yaşında Maarif Nezaretinin fen sınavını kazanarak fen bilgisi derslerini vermek üzere kız idadisine atanacaktır. Aynı zamanda İttihat ve Terakki Kız Sanayi Mektebi'ne müdür olur. Çalışma hayatı oldukça üretken geçer. Basında 'edibe-i şehire' (ünlü kadın yazar) olarak anılan Nezihe Muhiddin'in, 1911 ile 1944 yılları arasında ulaşılabilen 17 romanı, 300 kadar öyküsü yayınlanmıştır. Kitaplarından bazıları: Nezihe Muhiddin: bütün eserleri, Şebab-i Tebah (1911), Benliğim Benimdir (1929), Türk Kadını (1931), Güzellik Kraliçesi (1933), İstanbul’da Bir Landru (1934), Bozkurt (1934), Ateş Böcekleri (1936), Avare Kadın (1943), Bir Aşk Böyle Bitti (1943), Çıplak Model (1943), Bir Yaz Gecesi (1943), Çıngıraklı Yılan (1943), Kalbim Senindir (1943), İzmir Çocuğu (1944), Sabah Oluyor (1944) Sus Kalbim Sus (1944).

Doğum tarihi: 1889, Kandilli, Üsküdar, İstanbul

Ölüm tarihi ve yeri: 10 Şubat 1958, İstanbul


Arthur Asher Miller ABD'li yazar. Miller, yüzyılımızın en önemli Amerikalı dram yazarlarından biri kabul edilmektedir. Miller'in kahramanları, haşin bir toplum içerisinde, kendi vicdanlarıyla yaşayabilmek için bireysel suç ve sorumluluklarıyla uzlaşmaya çalışırlar. İlk bakışta oyunları, genellikle aile hikayelerini anlatan bireysel dramlar gibi gözükse de, çağının önemli toplumsal, siyasi ve ahlaki sorunlarına eğilirler. Avusturya-Macaristan'dan ABD'ye gelmiş Yahudi bir göçmen olan babası, bir kumaş mağazasının sahibiyken dünya ekonomik buhranından sonra 1929'da iflas etti. Ekonomik durumun güvensizliği spora meraklı genci derinden etkiledi. 1934-38 yılları arasında Ann Arbor/Michigan'da edebiyat ve İngiliz dili yüksek eğitimini sürdürebilmek için Michigan Daily gazetesinde redaktörlük yaptı. Miller'in bu dönemde yazdığı ilk dramlar üniversitede takdirle karşılandı. Haziran 1956 tarihinde eşi Mary Slattery'den boşanan Miller, yine haziran ayının 29'unda ünlü fotomodel Marilyn Monroe ile evlendi. Monroe ve Miller Nisan 1951'den beri görüşmekteydi. Bu birliktelikleri 5 Ağustos 1962'de Monroe'nun ölümüyle sona erdi.İlk romanlarından, röportaj ve pek başarılı sayılmayan bir dramdan sonra Miller, 1947'de Bütün Oğullarım adlı tiyatro oyunuyla ünlenmeyi başardı.Yazar bundan iki yıl sonra Satıcının Ölümü ile en büyük başarısını elde etti. 1985'te Volker Schlöndorff tarafından filme uyarlandı. Miller'in dramları için karakteristik olan, başkişilerinin vicdanlarıyla hesaplaşırken aklanmaya çalışmalarıdır. Miller'in karakterleri, ahlaki tutumlarına bağlı olarak toplumda bir yere sahip olurlarken, bireyler tekrar tekrar toplumun istekleri karşısında başarısızlığa uğrarlar. Yalnızlıkları ve kendi suçlarıyla hesaplaşmaları, Miller'in sayısız deneme yazısında da işlediği ana konuları oluşturur. Yine 1949 yılında Miller Pulitzer Ödülünü aldı. Miller ,Cadı Kazanı (1953, filme alınışı: 1956, senaryo: Jean-Paul Sartre) adlı tiyatro oyununda, adı geçen komite başkanı Joseph R. McCarthy'yi eleştirmişti. Bu oyunda Salem'de 1692 yılında cadı olmakla ve şeytanla işbirliği yapmakla suçlanan insanların idam edilmeleri dramını anlatır. Yazar bu oyununda 1950 McCarthy dönemini eleştirmiştir. Bu dramın yorumlanmasına bağlı olarak Miller, komünizmi desteklemekle suçlanarak 1957'de ifade vermeyi kabul etmemesi üzerine komiteyi hiçe sayması nedeniyle sonradan ertelenen bir yıllık hapis ve para cezasına mahkum edildi (1958'de düzeltildi). Monroe için Uygunsuzlar, 1959 adlı filmin (1960) senaryosunu yazdı. Monroe'nun kendi yaşamına son vermesi üzerine Miller 1962'de Avusturyalı Inge Morath ile evlendi. Eşinin intihar olayını ve 50'li yıllardaki özel sorunlarını Miller, Düşüşten Sonra, 1964 adlı dramında işleyerek her şeye yeniden başlayabilmek için gerekli güce kavuşabilmek üzere kendini bulmaya çalıştı. Aynı yıl içinde Vichy'de Olay adlı oyunu ilk kez sahnelendi. Zaman Kazanmaya Çalışırken, 1980 adlı televizyon senaryosunda da Nazi dönemini ele alarak bu sefer Auschwitz toplama kampının orkestrasını konu alır. Miller 70'li ve 80'li yıllarda yazdığı dramlarla eski başarılarına ulaşamadı. Arthur Miller’ın tiyatro dışındaki çalışmaları arasında ise,1945 tarihli romanı Focus, iki özgün film senaryosu; o zamanki eşi Marilyn Monroe için yazdığı Uygunsuzlar (1961) ile Kaybeden Yok (1990), bazı gezi yazıları (In Russia (1969), Chinese Encounters (1979)) sayılabilir. Ayrıca tiyatro üstüne denemelerini 1978’de bir kitapta toplamış, Satıcının Ölümü’nün Çin’deki sahnelenişi sırasında yaşadıklarını 1984’te yazdığı Salesman in Beijing’de anlatmış, 1987’de ise Timebends: A Life adıyla otobiyografisini yazmıştır.'Cadı Kazanı', 'Bütün Oğullarım', 'Bedel' ve 'Satıcının Ölümü' Türkiye'de de sahnelenmişti. Miller'ın Marilyn Monroe ile yaşadığı evliliğine gönderme yaptığı 'Finishing the Picture' adlı son oyunu prömiyeri 2004 Ekim ayında Chicago'da sahnelendi.

Doğum tarihi: 17 Ekim 1915, Harlem, Manhattan, New York, ABD

Ölüm tarihi ve yeri: 10 Şubat 2005, Roxbury, Connecticut, ABD

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube