DONDURULAN İNSANLAR! (CRYONICS PROJECT)

En son güncellendiği tarih: May 9

TÜM HAYALLERİNİ YAŞAMAK İÇİN SINIRSIZ BİR YAŞAM ŞANSI... ​

Biliyorsunuz. Dünyamız çok hızlı gelişiyor. İnsansız hava araçları, robotlar, ışınlama alanında yapılan çalışmalar... Peki size ''Yüzyıllar sonra yeni bir dünyada uyanmak ister misiniz?'' diye sorsalar. Bilim kurgu filmlerinden de aşina olduğumuz bir konu öldükten sonra dondurularak gelecekte teknolojinin gelişmesi ile hayata dönmek. Cryonics olarak bilinen bir şirket, insanları dondurduktan yüzyıllar sonra geri dirilteceğini vaad ediyor. Cryonics ise tedavisi olmayan bir hastalığa yakalanan insanın, gelecekte tedavi olmak için, vücudunu dondurma işlemine deniliyor.

Cryonics.org'un giriş sayfasında ''Welcome to your future'' yani ''Geleceğinize hoşgeldiniz'' yazıyor. Ardından Hayatta bir şans daha, Daha uzun yaşa, Geleceğe tanık ol, Bugünün hastalıkları için gelecekteki tedaviler... gibi sloganlar bulunuyor. 

Peki bu dondurma işlemi nasıl yapılıyor? 

Ölü beden önce buz kalıplarına koyularak soğutuluyor. Göğüs kafesi açılarak vücuttaki kan damarlardan çekiliyor yerine -50 derecede gliserol enjekte ediliyor. Vücuda yayılımı sağlanan solüsyon vücut ısısının da -50 dereceye düşmesini sağlıyor. Hücre çevresindeki yağların buzdolabında kalmış birkaç günlük yağlar gibi buruşmaması için de hasta içi sıvı nitrojen dolu büyük metal silindirler içerisinde -196 derecede korunuyor.

   Cryonics fikrinin ortaya çıkmasını sağlayan ilk kişi 1773 yıllarında yazdığı mektup ile Benjamin Franklin'dir Ölümü Erteleme üzerine çalışmalar yapan Dr. Jacques Dubourg'a yazdığı mektupta ''Keşke insanları dondurup ileride uyandıracağımız bilimsel bir metod mümkün olsaydı. Bu sayede Amerika'nın 100 yıl sonrasını bir günlüğüne görebilmeyi, ardından ölmeyi bile kabul edebilirdim. Bunu normal bir ölüme kesinlikle tercih ederdim. İleride bilimimizin bunları da başaracağından hiç şüphem yok.'' Benjamin Franklin'in mektubunun üzerinden yaklaşık 200 yıl sonra Fizikçi Robert Ettınger ''Bugün Tedavisi olmayan birçok hastalığı tedavi etmek için gereken tıbbi teknolojiye ulaşmanın tek yolu, İnsanı dondurmaktır'' diyerek Cryonics in temellerini atmıştır.

Dünyada dondurulan ilk kişi 73 yaşında akciğer kanserinden ölen Amerikalı Psikolog James Bedford' dur. Türkiye'den ise Çerkez Ethem'in yeğeni Güner Kuban'dır. 2 çeşit dondurma paketi bulunuyor. Tüm vücudunuzu olduğu gibi dondurtabilirsiniz, bunun maliyeti 150 bin dolar. Ama benim o kadar param yok tek hücreden de bedenin oluşacağına inanıyorum diyenlerdenseniz sadece kafanızı dondurtmak için de 80 bin dolar gözden çıkarmanız gerekiyor. Ayrıca hayat boyu sigortanız için sizden ekstra ücret de alınabilir. Anlaşma ve tüm ödemeler yapıldıktan sonra kontrol dışında veya ülke dışında ölürseniz diye isteğinize bağlı olarak size bileklik veriyorlar. Arkasında ölümünüz durumunda bedenin acil bir şekilde nereye gönderilmesi gerektiğini belirtiyor. 'Defnetmeyin, otopsi yapmayın' yazıyor. İngiltere'de 14 yaşında kanser hastası bir kız, öldükten sonra dondurulmak istediğini belirtti. Babası bu kararına karşı çıkınca, küçük kız avukatları aracılığıyla mahkemeye başvurdu. Hastalığı sebebi ile duruşmaya katılamayan J.S mahkemeye yazdığı mektupta ''Ölmek istemiyorum ama öleceğimi biliyorum, daha uzun yaşamak istiyorum, bu şansa sahip olmak istiyorum..." ifadelerini kullandı. Ölümden kısa bir süre sonra davaya bakan hakim özel bir durum olduğunu belirterek dosyadaki karara ''Evet'' kararını verdiğini açıkladı. J.S'nin naaşı dondurularak, ABD' ye gönderildi. J.S dondurulmuş insanlar arasındaki ilk çocuk oldu.


Açıkçası ben bu şirketlerin ticari amaçlı olduğunu düşünüyorum. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? İnsanları gelecekte hayata dönecek şekilde dondurmak mümkün mü? Yorumu ve takdiri size ait.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube