DOĞRU NEFES ALIYORUM- 1

En son güncellendiği tarih: Nis 18Geçtiğimiz ay nefesin neden önemli olduğundan bahsetmiştim. Doğru nefes almayı öğrenip uyguladığınızda bedeninizde ve ruhunuzda oluşacak değişiklikler sizi mutlu edecek.


Öncelikle ağızdan nefes alıp vermeyi bırakacağız. Nefes alıp verme noktamız burun olacak. Neden? Ağzınızdan aldığınız her nefeste kanınıza daha az oksijen pompalanır, organ ve dokularınızdaki oksijen seviyesi normalin altına düşer. Ağızdan nefes alıp vermeye devam ettiğiniz sürece damarlarınız büzüşür, burun delikleriniz tıkanır, beyne yeterli oksijen gitmez, merkezi sinir sistemi ve organlar strese girer ve yaşam enerjiniz ve yaşam konforunuz ciddi olarak düşmeye başlar. Unutmayın ağzımız yemek yemek için, burnumuz ise nefes almamız için yaratılmıştır. Bu nedenle nefes için burnumuzu kullanacağız.


Nefes çalışmalarında ilk olarak dikkat etmemiz gereken şey nasıl oturduğumuzdur. Genellikle omurilik dik duracak şekilde rahatça oturulmalıdır. Benim tavsiyem sert bir zemine (mat,halı,sandalye vb.) sırt dik, kulaklar omuzlardan uzak, omuzlar açık bir şekilde bağdaş kurarak oturmanız. Oturduğunuz alan evinin sakin, ferah, huzurlu bir alanında olursa aldığın keyif, artacaktır. Böyle bir alan yoksa kendiniz için bu alanı oluşturmanızı tavsiye ederim. Çalışma esnasında yüz kaslarınızın gevşek olup olmadığını ara ara kontrol edin ve gevşek değilse onları gevşetin. Kaslarınızın gergin olmadığından emin olun. Dilinizi gevşetin, serbest bırakın. Çalışmayı midenizin çok dolu olmadığı bir zaman diliminde yapmanız daha iyi sonuç verecektir. Bu bir görev değil. Bu hayatınızı bir adım daha güzelleştirmek için kullanacağınız bir yöntem. O nedenle acele etmeden, strese girmeden, mükemmel bir şekilde yapma beklentisine girmeden uygulayın. Gün geçtikçe daha iyi olduğunu hissedeceksiniz. İstikrarlı olmayı unutmayın. Benim kullandığım altı farklı nefes tekniği var. Siz hepsini yapmak zorunda değilsiniz, isterseniz bunları dönüşümlü de yapabilirsiniz. Ya da hepsini deneyip size en çok hangisi iyi geliyorsa onu yapabilirsiniz. Unutmayın; amacımız daha çok oksijen, daha çok kan dolaşımı. Sabırla uygulamaya devam edin. Bu ay sadece iki tekniği sizinle paylaşacağım. Ay boyunca çalışmayı deneyimlemenizi bana iletmenizi çok isterim.


1. SAMAVARTTİ NEFES TEKNİĞİ


En temel nefes çalışmasıdır. Temel amacı; nefes alışverişindeki düzensizlikleri fark edip yavaş ve her seferinde eşit miktarda nefes alıp vermektir. Omurganın dik, omuzların kulaklardan uzak bir şekilde oturduğunuzdan emin olduktan sonra sakince dörde kadar sayarak nefes alın ve aldığınız nefesi dörde kadar sayarak boşaltın. Ortalama 8 dakika bu çalışmayı yapabilirsiniz. Süreyi uzatabilirsiniz de…


2. ANULAMA VİLOMA NEFES TEKNİĞİ


Çalışmaya başlamadan önce nefesin rahat akması için omurganız dik olacak şekilde oturun. Dik oturmakta zorlanıyorsanız minder ya da yoga bloğu yerleştirebilirsiniz kalçanın altına. Bu çalışma oksijen kapasitesini artırır. Zihnin çalışma kapasitesini artırır, zihni sakinleştirir ve konsantrasyonu kuvvetlendirir. Kişiye canlılık kazandırır, kişide stres ve endişe seviyesini azaltır. Sağ ve sol burun delikleri yoluyla enerji kanallarını açar.

Sağ burun deliğinden giren hava uyarı işlevini, sol burun deliğinden giren hava da dizginleyici işlevleri etkilemektedir. Bu nedenle sürekli sağ burun deliğinden alınan hava kişide gerilime ve uykusuzluğa yol açarken, sadece sol burun deliğinden alınan hava ise yorgunluğa neden olmaktadır. Bu çalışma ile denge sağlanabilecek.

Dik oturduğunuzdan ve omuzlarınızın rahat bir şekilde durduğundan emin olduktan sonra başparmağınızı sağ burun deliğinizin dış kenarına koyun (sağ burun deliği kapanacak şekilde) ve bu esnada sol burun deliğinizden derin bir nefes alın. Yeterince nefes aldıktan sonra sol burun deliğinizi, yüzük parmağınız ile kapatın; sağ başparmağınızı kaldırın ve sağ burun deliğinizden aldığınız tüm nefesi boşaltın. Sonra sağ burun deliğinizden nefes alın, sağ burun deliğinizi başparmağınız ile kapatıp sol burun deliğinizden verin. Döngüyü bu şekilde devam ettirin. Altı tur ile başlayıp on iki tura kadar devam edebilirsiniz.


Çalışma sonunda dingin bir zihin elde edeceksiniz.

Güzel bir deneyim için sizi çalışmaya davet ediyorum : )


Yazan: Olcay Yıldız

Editör: Damla Güler Öztürk

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube