DEVRİM Mİ KATLİAM MI?

En son güncellendiği tarih: Nis 17


8 Mart 1917 tarihinde II. Nikolay'ın tahttan inmesine sebep olacak olan, Şubat Devrimi başladı. Şubat Devrimi, I. Dünya Savaşı sırasında 1917'de ortaya çıkan devrimci hareketidir. Devrim, Romanov Hanedanı ve Rus İmparatorluğunun çöküşü, ardından Rusya İç Savaşı ve Sovyetler Birliğinin kuruluşuna sebep olmuştur. Aslında devrim 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde başlamış fakat o dönemde Rusya'da kullanılan Jülyen takvimine göre 23 Şubat 1917'ye denk geldiği için "Şubat Devrimi" olarak tarihe geçmiştir. 21 Şubat 1613’te Çarlık Rusya’da yönetime gelen Romanovlar hanedanlığının varlığı Şubat 1917’de son bulmuştur. Şubat’ta başlayan hanedanlık Şubat’ta bitmiştir. Tarihin Korkunç İvan, Büyük Petro, Çariçe Katerina gibi ünlü isimleri bu hanedanın mensubudur.


Nikolay Aleksandroviç (1868-1918) ise Romanov ailesinin ve Rusya'nın son çarı. Nikolay'ın dönemin büyük sorunları karşısında etkili olamadığı, tutkuyla bağlı olduğu Alman asıllı karısının ise üzerinde oldukça etkili olduğu anlaşılmaktadır. Nikolay gücünü Tanrıdan aldığına inanmış ve iktidarını korumayı kutsal bir görev saymış. Yerel meclis üyelerinin yönetime katılma taleplerini anlamsız ve boş talepler olarak görmüş uzun süre. Hoşnutsuzluklara baskıyı artırarak karşılık vermiş. Birinci Dünya Savaşı ile birlikte 1915'te kendisini başkomutan olarak atıyor ve Saraydan uzak kalıyor. Karısı Aleksandra onun yetkilerini kullanmaya başlıyor. Yetenekli yöneticiler Rasputin'in etkisiyle görevden alınıyor. Birinci Dünya Savaşında ordunun aldığı her yenilgi, her türlü olumsuzluk Nikolay'a mal ediliyor. Bütün bunlar Sarayın halkın gözündeki kıymetini yitirmesine neden oluyor ve isyan dalgaları yayılmaya başlıyor. Rasputin Aralık 1916'da öldürülüyor. Baskılar sonrasında Nikolay 15 Mart 1917'de kardeşi lehine tahttan çekiliyor. Ancak kardeşi tahta geçmeyi reddince çarlık sistemi son bulmuş oluyor. Geçici Hükumet döneminde ailesi ile birlikte Tsarskoye Selo'da tutuluyor ve İngiltere'ye gönderilmeleri planlanıyor. Petrograd'taki Sovyet delegeleri buna karşı çıkınca Nisan 1918'de Yekaterinburg'a götürülüyorlar. Bolşeviklere karşı savaşan Beyaz Ordu Yekaterinburg'a yaklaşınca kurtarılacakları düşüncesiyle başlarında Yurovski'nin bulunduğu Bolşevik grup tarafından 16 Temmuz gecesinde kurşuna diziliyor aile. Cesetleri yakılıp ormanlık alana gömülüyor. Öldürülenler arasında II. Nikolay, karısı Aleksandra, oğulları, dört kızları, aile doktorları ve hizmetçileri bulunuyor. Ölüm emrini Lenin'in verip vermediği tam olarak bilinememekle birlikte devrimin başarısı adına ailenin daha sonra hak iddia edemeyecek şekilde ortadan kaldırıldığı anlaşılıyor.

Romanov ailesi bir evin bodrumunda sonlarını beklerken ve ölüm kapılarına dayandığında ne hissetti, neler yaşadı? Nereden bakılırsa bakılsın Rus tarihindeki en dramatik olaylardan biridir Romanov'ların sonu. Bu tip dramayı seven yazar ve senaristler fırsatı kaçırmamışlar, kitap ve filmlerinde bu konuyu işlemişler.


KİTAPLAR:

*Romanovlar - Bir Hanedanın Sonu / Pierre Lorrain: Trajik ölümlerinden seksen yıl sonra bir mezara kavuşan Romanovlar... Sovyet arşivlerinin açılmasıyla üzerlerindeki giz perdesinin aralanması... Çarlık Rusyası’nın sonu ve Sovyetler Birliği’nin kuruluşu... İki büyük dönem ve bu iki dönemin arasında sıkışıp kalmış bir imparatorluk ailesinin hazin öyküsü...


*Romanovlar 1613 - 1918/ Simon Sebag Montefiore: Yaşadıkları dönemde yeryüzünün altıda birine hükmeden Romanovlar, modern çağın en başarılı hanedanıydı. Romanov hanedanına mensup 20 hükümdar 1613’ten çarlığın 1917 Devrimi’yle yıkılışına kadar, yani 304 yıl boyunca hüküm sürdü.


*Romanov Komplosu /Glenn Meade: Rusya’nın Yekaterinburg şehrinde yapılan bir kazı sırasında, son Çar ve ailesinin 1918 yılında infaz edildiği bölgede, buz içinde bozulmadan kalmış bir ceset bulunur. Bu yeni bulgu, Romanov ailesinin ortadan yok olmasıyla ilgili yeni ipuçları sağlar. Ailenin, özellikle de kızları Prenses Anastasia’nın ölümü, ardında bir sürü soru işareti bırakmıştır.


*Romanovlar'ın Son Evi/ John Boyne: Efsanevi Rasputin, Grandüşes Anastasya, Kanlı Nikolay ve Romanovlar’ın efsanevi dünyasında yer edinmiş pek çok başka tarihi kişiliği yeniden bir araya getiren kitap, heyecan uyandırıcı anlatısıyla son yılların en dokunaklı ve en sürükleyici tarihsel romanlarından biri.


*Prenses Anastasia / Colin Falconer: Amerikalı gazeteci Michael Sheridan,Şanghay’daki bir gece kulübünde tanıştığı Beyaz Rus mülteciyi kurtarmak için Whangpoa Nehri’nin karanlık sularına atlar. Anastasia Romanov, aynı adı taşıyan ve Bolşevik Devrimcilerin vahşi katliamından sağ kurtulduğu rivayet olunan prensesle olağanüstü benzerlikler taşımaktadır. Fakat Michael’in Anastasia’sı hafızasını kaybetmiştir ve hayatının ancak son bir yılını hatırlamaktadır.


FİLMLER:

*Nicholas ve Alexandra: Franklin J. Schaffner'in yönettiği ve James Goldman tarafından yazılan Robert K. Massie'nin aynı isimdeki kitabına dayanan 1971 yapımı film. Film, En İyi Kostüm Tasarımı Oscar'ı, En İyi Yapım Tasarımı Oscar'ı kazandı. IMDb 7,2


* Anastasia- Çarın Kızı: Anatole Litvak'ın yönettiği ve Arthur Laurents tarafından yazılan 1956 tarihli Amerikan tarihi drama filmi. Ingred Bergman, Yul Brynner, Helen Hayes gibi isimlerin rol aldığı film; En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ı, Altın Küre Drama Dalında En İyi Kadın Sinema Oyuncusu Ödülü, National Board of Review En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, David di Donatello En İyi Yabancı Kadın Oyuncu Ödülünü kazandı. IMDb 7,0


*Rasputin: Kaderin Karanlık Hizmetkarı; Grigori Rasputin'in son dört yılını anlatan 1996 yapımı biyografik tarihi drama televizyon filmi. Alan Rickman, Ian McKellen, Greta Scachi'nin rol aldığı film; 3 Altın Küre, 3 Primetime Emmy, Satelite Enİyi Erkek Oyuncu gibi ödüller kazandı. IMDb 7,1


*Anastasia: The Mystery of Anna: Anastasia: Anna'nın Gizemi, Amy Irving, Rex Harrison, Olivia de Havilland, Omar Sharif, Christian Bale ve Jan Niklas'ın oynadığı Marvin J. Chomsky'nin yönettiği 1986 Amerikan-Avusturya-İtalyan televizyon yapımı biyografik filmidir. 2 Altın Küre, 2 Primetime Emmy kazandı. IMDb 6,7


*The Fall of the Romanov Dynasty: Yönetmenlik, senaristlik ve editörlüğünü Esfir Shub'ın yaptığı 1927 yapımı Amerikan belgeseli.


*Çarlar İmparatorluğu: 2016 yılında Netflix yapımı belgesel. Tarihçi Lucy Worsley, 300 yıl boyunca Rusya'yı yöneten Romanov hanedanlığının zaferlerini, taşkınlıklarını ve kanlı çöküşünü anlatıyor.


Editör: Kemal Albayrak

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube