DÜNYA SİNEMASINDA EN PRESTİJLİ ÖDÜLLER VE FESTİVALLER

En son güncellendiği tarih: Nis 18Neredeyse tüm dünya bu günlerde duygusal olarak zor günler yaşıyor. Hayatımıza adapte olmakta zorlansak da bu zor günlerin biran önce normale dönmesi hayatın akışına kaldığı yerden devam etmesini diliyorum. Bu sebeple herhangi bir filme odaklanmak yerine sinemaseverlere bilgi vermek ve hatta biraz da işini kolaylaştırmak adına , sinema sanatının önemli ödüllerinden bahsetmek istedim.


Sinemanın en çok bilinen ve en prestijli ödülü Oscar elbette ancak öncesinde Oscar’a giden yolda en az onun kadar kıymetli ödüllere sahip festivallere ve değerlendirme kuruluşlarına önem sırası fark etmeksizin değinmek istiyorum.


ALTIN PALMİYE ödülü Uluslararası Cannes Film Festivali’nin büyük ödülü. Festival Fransa’nın güneyindeki Cannes şehrinde 1946’dan beri her yıl mayıs ayında düzenleniyor. Sembolü ise Cannes kentinin flamasındaki palmiye, 1.4 kiloluk ödül heykelciği 24 ayar altın kaplama. Yarışma filmleri her yıl değişen jüri üyeleri tarafından değerlendiriliyor. Bugüne kadar en çok kazanan ise Francis Ford Coppola, 1974’te Altın Palmiye’yi aldı, 1979’da ödülü Volker Schlöndorff ile paylaştı.


Geçtiğimiz yıl 72'incisi düzenlenen Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü ise Güney Koreli yönetmen Bong Joonho'nun "Parasite" adlı filmi kazandı.


ALTIN KÜRE (Golden Globe) ödülleri ise ABD’de Hollywood Yabancı Basın Birliği tarafından veriliyor. 1944’den beri verilen sinema dünyasının bu prestijli ödülü, Los Angeles’ta her yıl resmi bir yemek töreniyle veriliyor. Ödülün sembolü ise mermer kaide üzerinde, film şeridiyle çevrilmiş dünya,Çinkodan yapılmış, 24 ayar altın kaplama. Ağırlığı ise 2.5 kg.


90 kişilik jüri, 26 farklı kategoride kazananları belirliyor.En çok kazanan kadın oyuncu Meryl Streep, bu yıl 7’nci ödülünü kazandı. Ödülü en çok kazanan erkek oyuncu ise 6 Altın Küre’li Jack Nicholson.


Geçtiğimiz yıl 77. si düzenlenen,Oscar'ın habercisi gözüyle bakılan Altın Küre (Golden Globe) Ödülleri'nde gecenin sürprizi Drama Dalında En İyi Film 1917 olurken, Quentin Tarantino'nun yazıp yönettiği Once Upon a Time in Hollywood hem En İyi Senaryo hem de Müzikal ya da Komedi Dalında En İyi Film ödüllerini aldı. Filmin yıldız oyuncularından Brad Pitt de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nün sahibi oldu. Biyografi türündeki Judy filmiyle Renée Zellweger En İyi Kadın Oyuncu seçilirken, yılın favori filmlerinden Joker'in başrol oyuncusu Joaquin Phoenix En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'ne layık görüldü.


ALTIN AYI’da Uluslararası Berlin Film Festivali’nin büyük ödülü. Almanya’nın başkenti Berlin’de her yıl şubat ayında dağıtılıyor.1951’den beri düzenlenen sinemanın bu önemli festivalinde 400 film yarışıyor. Festivalin sembolü ise 2.5 kiloluk bronz altın kaplama bir ayı heykelciği. Ödülleri, her yıl yenilenen ve film sektöründe önemli konuma sahip olan 10 kişilik bir jüri belirliyor. Bugüne kadar en çok kazanan ise Tayvanlı film yönetmeni Ang Lee. Altın Ayı’yı iki kez alarak (1993 ve 1996’da) bir ilke imza attı.


Geçtiğimiz şubat ayında Almanya'nın başkenti Berlin'de 69.su düzenlenen Uluslararası Berlin Film Festivali'nde (Berlinale) festivalin ödülleri, Berlinale Palast Sineması'ndaki törenle sahiplerini buldu.


En iyi film dalında verilen "Altın Ayı" ödülünü İsrailli yönetmen Nadav Lapid'in "Synonyms" filmi kazandı.


ALTIN ARSLAN Venedik Film Festivali, dünyanın en eski film festivalidir. 1932 yılında Esposizione Internazionale d'Arte Cinematografica adıyla başlamıştır ve o tarihten bu yana her yıl Ağustos sonu ya da Eylül başında Venedik'teki Lido adasında gerçekleştirilmektedir. Dünyanın en prestijli film festivallerindendir ve Venedik Bienali'nin bir parçasıdır.


Festivalin başlıca ödülleri en iyi filme verilen Leone d'Oro (Altın Aslan) ve en iyi erkek ve kadın oyunculara verilen Coppa Volpi'dir (Volpi Kupası).

Geçtiğimiz yıl 28 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 76. Venedik Film Festivali, Ad Astra, Joker, Marriage Story, About Endlessness, The Laundromat, Ema ve Waiting for the Barbarians gibi heyecanla beklenen filmleri sinemaseverler ile buluştururken, festivalde Altın Aslan’ı Todd Phillips imzalı Joker kazandı. Özellikle başrolündeki Joaquin Phoenix‘in etkileyici performansı ile övgü toplayan film, Venedik gibi prestijli bir festivalde büyük ödülü kazanarak çizgiroman uyarlamaları adına tarihi bir başarıya imza atmış oldu.


Yabana atılmaması gereken festivallerden biri de TORONTO Uluslararası Film Festivali. Toronto Uluslararası Film Festivali (Orijinal: Toronto International Film Festival, Kısaltması: TIFF), 1976'dan beri Toronto'da düzenlenen yarışmasız bir film festivalidir.

Uluslararası film festivallerinin yanında, Kanada'da filmlerle ilgili başka yatırımlar da gerçekleştiren TIFF Group tarafından düzenlenir.


Toronto Uluslararası Film Festivali, World Film Festival ve Los Angeles'taki AFI Fest ile birlikte Uluslararası Film Yapımcıları Federasyonu FIAPF 'ın Kuzey Amerika'da tanıdığı üç festivalden biridir.


Geçtiğimiz yıl 44.'sü düzenlenen Toronto Uluslararası Film Festivali'nde Taika Waititi'nin yönettiği Jojo Rabbit, festivalin en prestijli ödülü olan Halkın Seçimi Ödülü'ne layık görülen yapım oldu.


15 Eylül itibarıyla sonuçlanan festivalde Jojo Rabbit bir nevi Nazi dönemi büyüme hikâyesi olarak adlandırılıp karışık eleştiriler alırken festivalin en prestijli ödülü olarak öne çıkan Halkın Seçimi Ödülü'ne layık görüldü. Bu ödülde ikinci Scarlett Johansson'lu bir diğer film Marriage Story olurken, Bong Joon-ho'nun Altın Palmiye ödüllü filmi Parasite bu kategoride üçüncü seçilen yapım oldu.


İngiliz Akademisi Film Ödülleri (BAFTA) ise sinema dünyasında Oscar’a giden yolda son düzlük olarak biliniyor. İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi'nin (BAFTA) İngiliz ve uluslararası filmlere her yıl verdiği ödüllerdir. 2008 ve 2016 yılları arasında Londra'nın merkezinde Royal Opera House'da düzenlenen törenler, 12 Şubat 2017'de Londra'daki Royal Albert Hall'da yapıldı.


İngiltere'nin en prestijli ödülleri olan BAFTA Ödülleri, geçtiğimiz yıl 72. kez sahiplerini buldu. En İyi Film ödülünü Roma kazanırken, 7 dalda ödüle layık görülen The Favourite bu yılki BAFTA ödüllerinde ön plana çıkan bir diğer film oldu.


Ve tabii OSCAR

Oscar, Akademi Ödülleri'nin büyük ödülüdür. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) tarafından 1929'da Los Angeles'da verilmeye başlandı. Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi ödülü 1939'da Oscar adını aldı. Ancak bu ismin nereden geldiği konusunda tartışmalar sürüyor.


Akademi kütüphanesinde görevli Margaret Herrick'in ödül olarak verilen heykelciği amcası Oscar'a benzetmesi sonrası ödülün adının da bu şekilde kısaltıldığı söyleniyor.

Oscar ödül heykelciğini Metro Goldwyn Mayer'in sanat yönetmeni Cedric Gibbons tasarladı. Cedric Gibbons, o anda beş parçalı bir film makarası üstünde elinde kılıcıyla dikilen bir şövalye taslağını çizdi. Bu film makarasının beş halkası oyuncular, film yazarları, yönetmenler, yapımcılar ve teknisyenleri temsil eder. George Stanley heykeli son haline getirdi. Heykelcik 34 santim yüksekliğinde, 3,85 kilo ağırlığında ve 24 ayar altınla kaplıdır.


Bir filmin Oscar'a aday gösterilebilmesi için 40 dakikadan uzun olması, ABD-Los Angeles ili sınırları içinde en az bir sinemada paralı gösteriminin gerçekleşmiş olması ve gösterimin en az bir hafta sürmüş olması şartı aranıyor.


Oscar heykelciğini en çok kazanan sadece üç film var .Bu filmler Big Five olarak adlandırılan En İyi Film,En İyi Yönetmen,En İyi Aktör,En İyi Aktris ve En İyi Senaryo ödüllerinin hepsini birden kazandı. Bu filmler; It Happened One Night (1934), One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975), ve The Silence of the Lambs (1991).

Ve sadece üç film 11 Oscar heykelciği birden almayı başardı. Bunlar; Ben-Hur (1959), Titanic (1997), ve The Lord of the Rings: The Return of the King (2003) aday gösterildiği tüm dallarda ödül almayı başardı.


Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından verilen ve bu yıl 9 Şubat’ta 92. kez sahiplerini bulacak olan Akademi Ödülleri’nin adayları açıklandı. Joaquin Phoenix'in başrolde yer aldığı Joker, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu dahil toplam 11 dalda aday gösterilerek bu yıl en fazla Oscar adaylığı kazanan yapım oldu. Martin Scorsese'nin The Irishman'i, Quentin Tarantino’nun Once Upon a Time in Hollywood'u ve Sam Mendes’in 1917'si de 10'ar dalda Oscar'a aday gösterildi. En iyi film için dokuz film yarışacak.


Güzellik elbette göreceli bir kavram. İnsanın ürettiğini bir diğeri ile kıyaslaması neredeyse insanlık tarihi kadar eski. O sebeple sinema alanında bu kadar prestijli ödülün ve iyi festivallerin bulunmasını elzem ve kaçınılmaz buluyorum. Ve elbette bu yarış film izleyicilerinin keyfini daha konforlu hale getiriyor. Umarım bu derleme ile sizin de kafanızda film ödülleri algısı açısından genel hatlarıyla bir görüntü ya da bilgi dağarcığı oluşturabilmişimdir.


Bol ödüllü filmler ve iyi seyirler diliyorum. Sevgiyle kalın.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube