DÜNYA MARKASI NASIL OLUNUR?Tüm dünyada her ürün için belli başlı bilinen bazı markalar var. Adları ne zaman geçse prestij, şıklık, kalite çağrıştıran, sorgulamadan saygı duyulan markalar. Aston Martin, Ferrari, Bugatti gibi hem prestijli hem dudak uçuklatan fiyatlara sahip markalar kadar ısmarlama, özel, el yapımı, sınırlı sayıda üretilen Bentley, Rolls Royce gibi araba markaları da var. Chanel, Gucci, Dior, Prada, Armani gibi giyim markaları; Patek Philippe, Vacheron Constantin, Blancpain, Chopard, Rolex, Cartier gibi pahalı fiyat etiketleri, sınırlı sayıda üretmiş oldukları etkileyici modellerle dünyanın en iyi lüks saat markaları; Tequila Ley 925, Henri IV Dudognon Heritage Cognac Grande Champagne, Diva Votka gibi şık tasarımlı şişelerinde milyon dolarlık etiketleri ile dikkat çeken içki markaları da.


Biz bu konuya nereden geldik? 4 Ağustos 1683 tarihinde Dom Perignon ilk şampanyayı üretti. Acaba Hautvillers'deki Benedictine manastırındaki keşiş ve kiler ustası Dom Pierre Pérignon bir dizi şarapçılık tekniğine öncülük ederken, üç yüz yıl sonra yaptığı köpüklü beyaz şarap ve şampanyanın bu kadar ünlü ve pahalı olacağını tahmin (hayal) etmiş midir?


Bugün Moët & Chandon firmasına ait olan Dom Pérignon, XVI. Louis ve Madame de Pompadour zamanından beri bilinse de bir dönem farklı adlarla piyasaya sürüldü. Firma 1921'de ilk vintage “Dom Perignon” adıyla olağanüstü kalitede bir şampanya üretmeye karar verdi. Küresel durgunluk nedeniyle de 1936'da satışa sunuldu. Firma, balmumu ve ip ile mühürlenmiş 1926 vintage modelini, 19. yüzyıl tarzı sepetli şişesi ile özel müşterilerine gönderdi ve müşterilerden coşkulu geri dönüşler aldı. 1947 yılına dek yalnızca ABD için üretim yapıldı.


1959'da Dom Pérignon, dünya basını tarafından dünyanın en prestijli şampanyası olarak tanındı ve o zamandan beri ünlü sanatçılar ve tasarımcılar ile işbirliği içinde birçok özel baskı bu olağanüstü şarabın başarısını artırmaya katkıda bulundu: 2008'de Karl Lagerfeld sınırlı sayıda üretilen "Desire" adlı şişeyi tasarladı; 2010'da Central Saint Martins Sanat ve Tasarım Okulu Tasarım Laboratuvarı ile birlikte Andy Warhol sınırlı sayıda üretilen üç şişe koleksiyonunu tasarladı; 2012'de ise “Yaratılışın Gücü” kampanyasını yayınlayan fotoğrafçı David Lynch ile işbirliğinin yapıldı.


1971'de İran Şahı, Pers İmparatorluğu'nun 2.500 yıllık kutlaması için Dom Pérignon Rosé'nin (1959) ilk vintage ürününün birkaç şişesini sipariş etti. Bu siparişten bir şişe, 2008'de 24.758 € karşılığında açık artırmada satıldı.


1981'de, Lady Diana Spencer ve Prens Charles'ın düğünü için Dom Pérignon seçildi. 29 Temmuz'da hizmet veren Dom Pérignon Vintage 1961'in büyük şişeleri yalnızca tören için oluşturulmuş özel bir nişan taşıyordu.


Dom Pérignon, yalnızca en iyi yıllarda yapılan tek vintage bir şaraptır. Her zaman % 50 Pinot Noir ve %50 Chardonnay ile karıştırılır. Dom Pérignon, mahzende yedi yıl bekledikten sonra ilk ihtişamını, vintageden 12 ila 15 yıl sonra ikinci bir beklenti ve 30 ila 40 yıl sonra üçüncü bir beklenti ile ifade eder. Böyle kaliteli malzeme ile, bu kadar özenle, uzun ve emekli bir çalışma sonucu üst düzey müşterilere hitap edince doğal olarak dünya markası olunuyor. Tabii kaliteden ödün vermediğiniz sürece.


Aramızda kalsın; bir kez içtiniz mi tadı unutulmuyor. Hoş, ben şampanya sevmem, gazoz gibi. Köpük istesem, gazoz ya da soda içerim. O canım Pinot Noir üzümlerle güzel bir kırmızı şarap yapsalar daha iyi benim için. Tatma meselesine gelince, halam ve eniştem bir Avrupa gezisi, ki her yaz giderlerdi, dönüşü getirmişlerdi. İndirimden uygun fiyata almışlar. Hoş, eniştem fiyat falan bakmazdı, bonkör adamdı rahmetli, kuruş hesabı yapan halamdır. O aldığına göre gerçekten kelepirdi demek. Bir süre özel bir gün için sakladılar ve 10. evlilik yıl dönümlerinde açtılar, daha doğrusu patlattılar. Biz de bu sayede Dom Perignon içmiş olduk.


Sevenlerinin minnetle andığı keşiş Dom Pierre Pérignon'a toprağı bol olsun diyerek, prensiplerinden taviz vermeden kaliteli ürünler sunmaya devam eden başarılı markalara teşekkürler. Sağlıklı günlerde, keyifle buluşmak dileğiyle...Düzeltmen: Tolga ZİYAGİL


© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube