Cumhuriyet Filmi
29 Ekim 2020’de Cumhuriyet’imizin 97. yılını coşkuyla kutlayacağız. Atatürk başta olmak üzere tüm silah arkadaşlarına, cephe gerisinde tüm güçleriyle çalışan çocuk ve kadınlara minnet ve şükran borçluyuz.


1922’den 1930’lu yılların ortalarına kadar geçen olaylar, savaş sonrasında Türkiye Cumhuriyeti`ni kurmaya çalışan Kuvva-i Milliyecilerin mücadeleleri anlatılıyor.


Kurtuluş adlı televizyon dizisinin ardından TRT’nin hazırladığı Cumhuriyet’in yönetmenliğini Ziya Öztan üstleniyor. Filmin müzikleri Muammer Sun’a ait. Filmin geniş oyuncu kadrosunda ise Rutkay Aziz, Savaş Dinçel, Hülya Aksular, Dolunay Soysert, Yeşim Alıç, Ayda Aksel, Kenan Bal, Kenan Işık ve Macide Tanır gibi isimler yer alıyor.


Rutkay Aziz’i Atatürk olarak gördüğümde gözlerime inanamamıştım. “Bu kadar mı benzer?” dedim.


TRT’de 5 bölümlük dizi halinde yayınlandığı zaman seyretmiştim, ortaokul zamanımdaydı. Nefesimi tutarak seyrederdim.


30 Ekim 1998’de beyaz perdeye aktarılıyor. Lise dönemindeydim. Atatürk Kültür Merkezi’nde özel gösterim vardı. Bir akşam gittim CUMHURİYET filmini izledim. Salon kalabalık, ben heyecanlıydım.


Hiç unutmam, filmin arası vardı. Arkamdaki yaşlı bayan şunu dedi: “Maşallah boyun uzun ama ben filmi izleyemiyorum biraz eğilir misiniz?” Tabi dedim. Gülmüştük.


Filmdeki bir sahne var ki her izleyişimde aynı şeyi yaparım. Meclis toplanmış, Cumhuriyet’in ilanı için oylama yapılıyor. Kabul ediliyor, herkes alkışlıyor vee ben de hemen ayağa kalkıp avuçlarım patlayıncaya kadar coşkuyla ALKIŞLADIM.


Yıllar sonra CUMHURİYET filmini film arşivime aldım. Arada izlerim aynı coşkuyla.


Herkesin bu filmi tekrar tekrar izlemesini, çocuklara, gençlere izletilmesini öneririm.


28 Ekim 1923 günü Çankaya Köşkü’nde gerçekleşen ve Atatürk’ün tarihe geçen “Efendiler, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz.” ve “Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.” sözleriyle yazımı sonlandırıyorum.


Editör: Demet yener

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube