CORONA’YA RAĞMEN REKOR! GREYHOUND

Tom Hanks’in yeni filmi Greyhound Corona Virüs nedeniyle sinemalarda gösterime giremedi. Başarılı oyuncu Tom Hanks, geçen haftalarda yeni filmi Greyhound’un, dijital platformda gösterime girmesini onaylamadığını açıklamıştı. Hanks’e göre film, sinema için özel olarak tasarlanmıştı. Gene de 10 Temmuz’da Apple TV+’ta izleyicilerle buluşan Greyhound, rekor bir açılışa imza attı. Film, Apple TV+’ın bugüne kadar gösterime giren tüm film ve dizilerden daha fazla izleyici sayısına ulaştı. Diğer yandan filmi izleyenlerin yüzde 30’unun ilk kez üye olarak platforma giriş yaptığı açıklandı. Durum böyle olunca bize de izlemek düştü.


Yönetmenliğini Aaron Schneider'in, senaristliğini ve yapımcılığını Tom Hanks'in gerçekleştirdiği film; yazar C. S. Forester'ın The Good Shepherd ( İyi Kılavuz) adlı romanından uyarlanmış. Senaristliğini ve yapımcılığını Tom Hanks'in gerçekleştirdiği filmde Hanks dışında Stephen Graham ve Elisabeth Shue yer almakta. IMDb 7,1.

Eylül 2016'da, Tom Hanks'in 2. Dünya Savaşı'nda Amerikan Donanması'nda kullanılan bir destroyer hakkında senaryo yazdığı açıklandı. Şubat 2017'de filmin yönetmenliğini Aaron Schneider üstlendi ve Sony Pictures dağıtım haklarını satın aldı. Mart 2018'de oyuncular Stephen Graham, Elisabeth Shue ve Rob Morgan da ekibe katıldı ve filmin çekimlerine Louisiana'da başladı. Greyhound’un çekimlerinin bir kısmı 2. Dünya Savaşı sırasında ABD’nin kullandığı, şimdi ise müze olan USS Kidd gemisinde yapıldı. Filmin çekimleri için USS Kidd’de önemli bir tadilat gerçekleştirildi. Ben de 10 Temmuz’da sanal vizyona girip izlenme rekoru kıran filmi seyrettim.


🎬 İlk sahnede konvoydaki gemilerin dizilişi bana futbol / basketbol gibi takım oyunlarında oyuncuların sahaya yerleşimini hatırlattı. Tom Hanks’in ilk sahnesinde yüzünü kuruladığı bez ise IKEA’nın kurulama beziydi. (Ürün yerleştirme mi var? Çok güldüm 😊)


🎬 İkinci Dünya Savaşı’nın en başlarında Büyük Britanya’ya malzeme ve askeri birlik taşıyan müttefik konvoylar Atlantik Okyanusu’nda hava koruma sahasının dışına çıktıkları an, Nazi U-botlara karşı savunmasız kalmaktaydı. Bu hava korumasız olan bölge “Kara Çukur” olarak bilinirdi. Film, 1942’de, 37 askeri birlik ve malzeme gemisine 4 hafif savaş gemisi eşlik ettiği Liverpool – İngiltere’ye giden Konvoy HX- 25, Amerikan uçaklarının uçuş menzilinin sınırında uçakların konvoyu terk etmesiyle başlıyor. Greyhound savaş gemisinin kaptanı olarak görev yapan Ernest Krause (Tom Hanks) mürettabatıyla Atlantik’i geçmeye çalışırken bir yandan konvoyu korumaya, zor hava koşullarını ve Nazilere ait denizaltılar olan U-botlardan kurtulmaya çalışıyor. ‘Havadan korumaya 50 saat kala’ yazısıyla amansız, gerçekçi bir aksiyona başlıyoruz.


🎬 Kuzey Atlantik’te fırtına, buzlanma gibi olumsuz hava koşullarında hayatta kalma mücadelesi ve düşmanla savaş oyunların da kazanma çabası sarf eden komutan. Krause şanssız bir komutan bence; ne zaman ortalık biraz durulur gibi olup ta aşçı yemeğini getirdiğinde çatalı eline alır almaz saldırılar tekrar başlıyor. Yaklaşık 50 saat değil yemek yemek, doğru dürüst kahve bile içemeden görevinin başında kalıyor.


🎬 Almanlar iyi bir savaş taktiği uyguluyor. Konvoyda öncelikle tankere saldırmaları, sonra malzeme gemilerine saldırmaları ve telsizden devamlı moral bozucu, küçümseyen yayınlar yapmaları dikkatimi çekti. Kazanmak için psikolojik savaş dâhil her yolu kullanmışlar.


🎬 Bazı filmlerde aşırı Amerikan propagandası, süper kahramanlar da abartı oluyor ama bu filmde yoktu. Herkes sıradandı ama yaşanalar aşırı aksiyon doluydu. Diğer filmlerde kahramana ve hikâyesine, yan karakterlerle hikâyelerine odaklanılır. Ama bu filmde karakterler değil, Kara Delikten geçişte yaşananlara odaklanılmıştı. Klasik çatışmalı karakterlerin olduğu, entrikaların döndüğü bir savaş filmi değil. Karakterleri tanımadan savaş aksiyonun etkili olduğu bir film.


🎬 Tom Hanks kariyerinde Every Time We Say Goodbye (1986) ve Er Ryan’ı Kurtarmak (1998) filmleriyle asker, Kaptan Philips (2013) ile kaptan olmuştu. Zaten filmin senarist ve yapımcılığını yaptığından ödüllü oyuncu Hanks bu role kolay uyum sağlamış.


🎬 Filmin sonunda (korkmayın spoiler vermiyorum) Atlantik Savaşı’nda 3500den fazla gemi battı, 72.200 kişi hayatını kaybetti diye bilgi verilir ve filmin künyesi yazarken Atlantik Savaşı’nın gerçek siyah beyaz görüntüleri eşlik ediyor.


🎬 Tom Hanks hayranları, savaş filmi sevenler, II.Dünya Savaşı ile ilgilenenler keyifle seyredebilir. Tabii film sinemada izlense daha etkileyici olabilirdi.


Editör: Damla Güler Öztürk

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube