CAMERON'UN TİTANİK'İ İLK Mİ?


Her facia gibi Titanik'in batışı da büyük bir dram olarak senaristlere ilham vermiştir. Öyle ki hakkında çekilen ilk film batışından sadece 29 gün sonra vizyona girdi. Saved from the Titanic ( Titanic'ten Kurtarılan) adlı film senaryosu Dorothy Gibson tarafından yazılan, Étienne Arnaud'un yönettiği Amerikan yapımı sessiz film. Senaryoyu yazan Gibson, Titanic'ten indirilen ilk cankurtaran gemisindeki 28 kişiden biriydi ve gemiden ayrıldıktan yaklaşık beş buçuk saat sonra kurtarıldı. Gibson, filmin baş rolünde de oynadı, hatta felaket gecesinin çekimlerinde aynı kıyafeti giydi. Film uluslararası gösterime girdi, çok sayıda seyirci tarafından izlendi. Olumlu eleştiriler alsa da; olaydan hemen sonra trajediyi ticarileştirdiği için eleştirenler de oldu. IMDb 7,1


İkinci film Titanik ise;  Jean Negulesco'nun yönettiği ve Clifton Webb ile Barbara Stanwyck'in oynadığı 1953 Amerikan drama filmi.  Batışın 41. yılında vizyona girdi. Film, En İyi Orijinal Senaryo dalında Akademi Ödülü'nü kazandı ve En İyi Sanat Yönetmenliğine aday gösterildi. Film aynı zamanda Amerika Yönetmenler Birliği Ödülü'ne aday gösterildi. IMDb 7

Veeeee FİNAL!!!! James Cameron'un muhteşem TİTANİK'i...

Titanik, James Cameron'ın yönetmenlik, senaristlik, ortak yapımcılık ve ortak kurgu yönetmenliğini yaptığı, 1997 yılı Amerikan yapımı, epik-romantik filmidir. RMS Titanic'in batışı üzerine kurgulanan filmin baş rollerini geminin felaketle sonuçlanan ilk seyahati sırasında aşık olan farklı toplumsal sınıflara mensup iki genci canlandıran Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet paylaşmaktadır.

 Filmin yapımı Cameron'ın RMS Titanic'in kalıntılarını görüntülediği 1995 yılında başladı. 1996'da geçen sahneleri Cameron'ın gemi enkazını görüntülerken kullandığı Akademik Mstislav Keldış gemisinde çekilmiştir. Titanic'in bir kopyası Meksika'daki Rosarito Beach kentinde inşa edilmiş ve batışı canlandırmak için maketlerle bilgisayar ürünü görüntüler kullanılmıştır. Filmin maliyetleri kısmen Paramount Pictures ve 20th Century Fox tarafından karşılanmıştır ve 200 milyon dolarlık bütçesiyle o dönemde tarihteki en pahalı filmdi.

Film 19 Aralık 1997 tarihinde vizyona girmesinin ardından ticari ve eleştirel alanda başarı elde etti. Dünya çapında iki milyar doların üzerinde gişe hasılatı yapan film, bir milyar doları geçen ilk filmdi ve 2009 yılında yine Cameron'ın bir filmi olan Avatar tarafından geçilene kadar olan on iki yıl boyunca gişe hasılatı rekorunu elinde bulundurdu. 4 Nisan 2012 tarihinde filmin üç boyutlu bir versiyonu da trajedinin yüzüncü yılını anmak amacıyla gösterime girdi.

James Cameron'ın batmış gemi enkazlarına yönelik büyük bir ilgisi vardı ve onun için RMS Titanic "batıkların Everest Dağı" idi. Deniz altında seyahat yapabileceği yaşı neredeyse geçmek üzere olsa da; batığın kendisinin görüntülerinden bir IMAX filmi yapıldığında Cameron "bir yolculuğun maliyetini karşılaması ve aynı şeyi yapması" için Hollywood'dan mali kaynak aramaya başladı ve buldu. Cameron konuyla ilgili "özellikle filmi yapmakla ilgili değildi, geminin enkazına dalış yapmak istiyordum," demiştir. Cameron, iki yıllık bir süreçte bölgede çok sayıda dalış düzenledi. Ekip Atlas Okyanusu'ndaki gerçek gemi enkazında 1995 yılında on bir kez çekim yaptı ve gemiyle yolcularından daha fazla zaman geçirdi. Enkazın kendisinin yanına inmek Cameron ve ekibinde "o gerçeklik seviyesine ulaşma" isteği uyandırdı. Su altındaki görüntüleri aldıktan sonra Cameron senaryoyu yazmaya başladı. Geminin batışı sırasında ölen insanları onurlandırmak istediğinden Titanic'in mürettebatı ve yolcularını araştırmak için altı ay harcadı. Detaylar üzerine çok özen gösterdi. Çekimin en başından itibaren gemide o gece ne yaşandığına ilişkin çok net bir fikirleri vardı. Cameron şöyle demiştir: "Yazıhanemin bir duvarını Titanic'le ilgili şeylerle dolduran bir kütüphanem vardı; çünkü özellikle de geminin bulunduğu yere dalacaksaydık yapacağımızın çok doğru olmasını istiyordum. Bu da çıtayı yükseltti - bir bakıma filmi saygınlaştırdı. Bunun bir zaman makinesiyle o döneme gidip çekmiş gibi tarihteki bu anın kusursuz bir canlandırması olmasını istiyordum." RMS Titanic'i inşa eden Harland and Wolff özel arşivlerini ekibe açtı ve kayıp olduğu düşünülen planları paylaştı. Geminin içi için üretim tasarımcısı Peter Lamont ve ekibi o dönemden kalma eşyalar aradı. Titanic'in içerisini temsil eden setler gemiyi inşa edenlerin planları ve o dönemden kalan fotoğraflar kullanılarak orijinalleri ile tamamen aynı biçimde inşa edildi. Senaryo açısından önem taşıyan geminin birinci sınıf merdiveni gerçek tahtadan inşa edildi ve batış sahnesinde gerçekten de tahrip edildi. Odalar, halılar, tasarım ve renkler, mobilyalar, dekorlar, sandalyeler, duvar kaplamaları, çatal-bıçak ve üzerinde White Star Line arması taşıyan tabak takımları, tavanlar ve kostümler orijinallerine sadık kalınarak hazırlanmış tasarımlar arasındaydı.

Daha birçok çalışma, uğraşı sonunda filmin prömiyeri 1 Kasım 1997 tarihinde Tokyo Uluslararası Film Festivali'nde yapıldı ve filmin resmi Hollywood prömiyeri 14 Aralık 1997 tarihinde gerçekleşti.  

Titanik ödül toplayışına Altın Küre Ödülleri'nde başladı; film En İyi Sinema Filmi - Drama, En İyi Yönetmen, En İyi Müzik ve En İyi Şarkı dallarında olmak üzere toplamda dört ödül aldı. Film ACE "Eddie Ödülü, ASC Ödülü, Art Directors Guild Ödülü, Cinema Audio Society Ödülleri, Screen Actors Guild Ödülleri'in Gloria Stuart'a verdiği En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü, Directors Guild of America Ödülü, Producers Guild of America Ödülü ve Broadcast Film Critics Association'ın James Cameron'a verdiği En İyi Yönetmen Ödülü'nü kazandı. Bunların yanı sıra En İyi Film ve En İyi Yönetmen de dahil olmak üzere on BAFTA ödülüne aday gösterildi; ama hiçbirini kazanamadı. On dört Akademi Ödülü'ne aday gösterildi ve En İyi Film ile En İyi Yönetmen de dahil olmak üzere on birini kazandı. En İyi Özgün Şarkı dalında Akademi Ödülü kazanan Titanik'in "My Heart Will Go On" şarkısı, Yılın Kaydı, Yılın Şarkısı ve Film veya Televizyon için Yazılan En İyi Şarkı dallarında Grammy Ödülü de aldı. Film bunların yanı sıra MTV Film Ödülleri'nde Leonardo DiCaprio'ya verilen En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Film ödüllerini, People's Choice Ödülleri'nde En İyi Film ödülünü ve 1998 Kids' Choice Ödülleri'nde En Sevilen Film ödülünü kazandı. ABD dışında da çeşitli ödüller kazanan film, Japon Akademi Ödülü'nün En İyi Yabancı Film Ödülü'ne layık görüldü. Titanik toplamda doksana yakın ödül kazandı ve bunlara ek olarak kırk yedi kez de başarısız biçimde aday gösterildi. Bunlara ek olarak filmin yapımına ilişkin kitap haftalarca The New York Times'in çok satanlar listesinin birinci sırasında kaldı ve "bu başarıya ulaşan ve başka bir eserle böylesine bağlantılı ilk kitap" oldu. Titanik Amerikan Film Enstitüsü'nün AFI 100 Yıl serisinde yer almıştır.  IMDb 7,8.

Cameron bu kadar özenli çalışmasının, hiçbir detayı atlamamasının sonucunda emeğinin karşılığı olarak bu kadar ödül kazanmayı hak etmiş. Bizlerde keyifle izledik, hala hafızalarımızda olan bu muhteşem film için Cameron'a teşekkürler...

Hazırlayan: Özgün Onat

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube