BURCUN NE BEBEĞİM?

En son güncellendiği tarih: Nis 23


Hadi itiraf edin, hepiniz burç muhabbetine defalarca maruz kaldınız ve ortamlarda konuşma tıkadığında burçları kullandınız. Hatta edecek laf bulamayınca burçlar üzerinden karşı cinse yürümekten çekinmediniz. Yargılamıyorum, ne münasebet, hepimiz geçtik o yollardan.


Burçlarla ilişkim mesafelidir. İnanmam ama Başak burçlarıyla dalga geçmeye bayılırım. Artık sürekli “Başaklar çok titiz olur!” muhabbetinin yarattığı baskıdan mı bilinmez, tanıdığım bütün Başaklar temizlik takıntılı ve tespitimi dile getirdiğimde istisnasız hepsi “Ben titiz değilim, benimki normal!” diyerek kibarca “Sen pasaklının tekisin”e getirir lafı. Cevap da veremiyorum çünkü gerçekten pasaklıyım. Neyse ki “Ben pasaklı değilim, benimki normal” gibi bir argümanım yok da kafam rahat. Çok dağıttım lafı, ne diyordum, burçlar… Burç yorumlarını okumaya bayılırım, özellikle de gazetelerde-dergilerde günlük falları ekibin en kıdemsizine yazdırdıklarını öğrendiğimden beri. Hatta bir zamanlar üç haftalık eğitim için İstanbul’da kalmıştım, ekip arkadaşlarımla en büyük eğlencemiz öğle yemeğinde Haydar Dümen’e gelen mektupları ve burç yorumlarını okumaktı. Açıkçası o zamanlar akıllı telefonum olmadığı için çok üzülüyorum. Birkaç tane video çekmiş olsaydım Youtube fenomeniydik şimdiye.


Burçlar bildiğiniz üzere doğduğunuz günün tarih ve saatinde Güneş’in konumuna göre belirlenir. Yükseleni, alçalanı, Ay’ı Venüs’ü falan da varmış ama ben sadece Güneş burçlarına hâkim olduğumdan oraya hiç girmiyorum. Zodyak, Koç burcu ile başlar, Balık’la biter. On iki tane vardır ve ateş, su, toprak ve tahta, pardon hava olarak kendi içinde dörde ayrılır. Hepsinin olumlu ve olumsuz özellikleri vardır. Burçlar üzerinden komedi malzemesi çıkaran çoktur ama benim favorim yıllardır değişmedi. Selahattin Duman’ı tek geçerim. Yaylar için “Çok neşeli ve egzantriksiniz, o yüzden herkes pavyonda çalıştığınızı sanıyor”, Balıklar için “Son yazdığınız aşk mektubuna cevap gelmeyecek çünkü yanlışlıkla içine doğal gaz faturasını koydunuz,” Kovalar için “Bastığınız yerde ot bitmiyor,” türü acı gerçekleri yazdığı köşe yazısını hala bir yerlerde saklıyorum.

Geçenlerde NASA’dan bir açıklama geldi, burçların sıralaması değişmiş ve araya yeni bir burç eklenmiş. Öncelikle liseliler bilmez ama bayat haber bu. 1994 ya da 1995 yılında benzer bir haber çıkmıştı, Yılan burcunu ilk o zaman duymuştum. Ciddiye almadık, zamanla da unutuldu gitti. Ama bu kez iddia NASA’dan gelince bir okuyayım dedim, koca koca adamlar neyle uğraşıyormuş görelim. Açıklama mantıklı, Dünya'nın yörüngesel salınımı değiştiği için yıldızların Dünya'ya göre pozisyonunun değiştiğini, Dünya'ya göre yıldızların pozisyonu değiştiği için, şimdiki gökyüzünün antik zamanlardakinden çok farklı olduğu; Güneş'in 12 burcunu oluşturan takımyıldızların üzerinde bulunduğu zamanının da bu yüzden değiştiğini söylemişler. Babillerin eski anlatılarında 13. burç olan Ophiuchus’a yani Yılan Burcu'na yer verdiğine de değinmişler. Sizi bilmem ama ben tatmin oldum.


Şimdi bu durumda çizelge değişiyor. Sıralı tam liste şöyle:

KOÇ: 18 Nisan-13 Mayıs

BOĞA: 13 Mayıs-21 Haziran

İKİZLER: 21 Haziran-20 Temmuz

YENGEÇ: 20 Temmuz-10 Ağustos

ASLAN: 10 Ağustos-16 Eylül

BAŞAK: 16 Eylül-30 Ekim

TERAZİ: 30 Ekim-23 Kasım

AKREP: 23 Kasım-29 Kasım

YILAN: 29 Kasım-17 Aralık

YAY: 17 Aralık-20 Ocak

OĞLAK: 20 Ocak-16 Şubat

KOVA: 16 Şubat-11 Mart

BALIK: 11 Mart-18 Nisan


Liste iyi, liste güzel ama ne zamandan itibaren geçerli? Bence 2025’ten itibaren geçerli olmaya başlamalı. Hazırlıksız yakalandık. Bakın efendim, çocuğu İkizler olmasın diye erken doğuran biliyorum ya da ağustosta doğması beklenen bebek için 22 Mayıs ile 21 Haziran arasını “Ya pat diye doğuverirse?” korkusuyla geçirenleri… Şimdi yazık değil mi onların emeğine? Doktor, “Çocuk ters, sezaryen yapalım,” dediğinde “Haftaya yapalım, Yengeç olur o zaman,” diyen var. Kadın sıkmış dişini sabretmiş, 22 hazirana kadar, sen diyorsun ki ey NASA, “Burçlar değişti, artık İkizler burcu 24 Haziran’dan başlıyor.” Bak, bu yaptığın ayıptır, terbiyesizliktir. Diğer burçlar için bir şey demiyorum, İkizlerden bahsediyoruz burada ya! Zodyak’ın saykosu, arızası, olağan şüphelisi. Bir tık üstü çoklu kişilik bozukluğu hacı! Burcunu söylemeye utandığı için Çin burcunu ya da Ay burcunu söyleyen var, Maya takvimini, 12 Hayvanlı Türk takvimini kullanan var. Sen kendini yıllarca Yengeç bilmiş duygusal minnoşları bir anda ikizler yaparsan infial yaşanır. Ayrıca “Aslan burcuyum” diye övünen vahşi kediler de Yengeç olmayı kabul etmez, senin hesaba göre Harry Potter bile Aslanlıktan atıldı. Hem Akrep burcu üvey evlat mı? Neden sadece altı gün ayırdınız bu burca? Kindar ve dönek (kibarlar değişken derler ama İkizlerden bile hızlı dönen Akrepler tanıdım) oldukları için mi? Hiçbir şeyi beğenmeyen ve asla memnun olmayan Terazilere bile yirmi dört gün verirken, Akrepler bu aşağılamayı hak ediyor mu? Bu işi bir daha düşün bence. Toplumu durduk yere kaosa sürüklemenin alemi yok.


Aslına bakarsanız bu olayın NASA’nın gündeminde olması burçlara inanmaktan bile saçma. Sen NASA’sın, gezegenleri ve uydularını incelemen, zeki yaşam formları araman lazım. Yakıştı mı daha iki ay önce karadeliği fotoğraflayan Astronomi bilimine, popüler kültürün dayatmalarıyla uğraşmak? Tamam, sempatik görünmek için uzay istasyonundan dönen astronotun ilk görüntülerini verdin, güldük eğlendik, ortamdaki yer çekimine alışamamış adamcağızın kahve kupası düşünce verdiği tepki üzerinden “It was unNASAssary” esprileri yaptık… Orada bırakacaktın, girmeyecektin batıl itikat işine. Biz senden 31 Işık yılı ötedeki Dünya benzeri gezegen haberi beklerken tutup Merkür retrosunun iş hayatına yansımalarından bahsetme havasına girmişsiniz. Bir katkı da ben bırakayım bari yazıya, burçların tarihi MÖ 3000’e dayanıyormuş, alın bu bilgiyle ne yaparsanız yapın.


© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube