Bugün Günlerden Mihrimah Sultan

En son güncellendiği tarih: Nis 17


Türk tarihinin gelmiş geçmiş en büyük mimarı olan Koca Sinan, umutsuz aşkını kalbine gömüp eserleriyle yaşatmayı tercih etti. Prof. Dr. İskender Pala, "Mimar Sinan bir kadına âşık olsaydı bu kişi Mihrimah Sultan olurdu..." sözleriyle bu büyük aşkı dile getirdi.


Tarihçilerin bir kısmı "Böyle bir aşk yok," derken, büyük bölümü bunu Mimar Sinan'ın eserlerine nasıl yansıdığını hatırlatıyor. İşte o büyük aşkın saklandığı sır şöyle:


Kanuni Sultan Süleyman'ın büyük aşkı Hürrem Sultan'dan dünyaya bir kız çocuğu gelir... Adına "Mihrimah" denir... "Mihr-ü Mah" Farsça'da güneş ve ay olarak bilinmektedir. Güzeller güzeli Mihrimah, büyür ve 17 yaşına erişir. Yüzyılın en büyük mimarı olan Sinan, Mihrimah'a gönlünü kaptırır. Ancak Rüstem Paşa da Mihrimah'a talip olur... Rüstem Paşa, sadece padişah damadı olmak için Mihrimah'la evlenmek istemektedir. Amacına da ulaşmıştır... Deliler gibi sevdiği sultana kavuşamayan Mimar Sinan da, aşkını eserlerine işlemeye başlamıştır.


MİHRİMAH'IN DOĞUM GÜNÜ...


Eserlerinde aşkının izlerini yansıtmak için Güneş'in doğum ve batım yeri olan Üsküdar ve Edirnekapı'yı seçmiştir. Bu iki semte, minareleri birbirini görecek şekilde iki cami yapmıştır. Bu iki eseri öyle bir inşa etmiştir ki, hayretler içinde kalmamak mümkün değildir. Şöyle ki, gün batımında (Yılda bir gün, yani gece ile gündüzün eşit olduğu 21 Mart günü, Mihrimah Sultan'ın doğum günüdür) görülmekte olan manzara şudur:


"Edirnekapı Camii'nin tek minaresinin arkasından güneş batarken, Üsküdar'daki caminin minareleri arasından ay doğmaktadır.'' Büyük usta Sinan, Üsküdar ve Edirnekapı'da imar ettiği iki mabedin üzerinde yükselen Ay ve Güneş'ten ismini alan Mihrimah'a, asırlar geçse de hükmü dilden dile söylenecek olan aşkını ancak böyle anlatabilmiştir... Her ne kadar tarihçilerin bir bölümü, bu iddiayı kanıt olmadığı için doğru olarak kabul etmese de iki sanat eserindeki bu sır incelendiğinde büyük aşka inanmamak mümkün değil...


Editör: Ayşegül Demir Alhan

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube