BU AYIN İZLENMESİ GEREKEN FİLMLERİ

En son güncellendiği tarih: May 9


Çağdaş Balıbey //


Sağlam bir film arayıp bulmak için saatler harcamanınya artık son! Çünkü film seçme makinası ayağınıza geldi. Beş dakikada ağzınızın tadına göre film bulunur ve size altın tepside teslim edilir.... Süreyi biraz abartmış olabilirim; o yüzden kusura bakmayın. Çünkü biz aylık yayınlanan bir dergiyiz ve bir sonraki "iyi filmler  sınıflandırmamız için malalesef bir ay beklemeniz gerekecek. Neyse, fazla dallandırıp budaklandırmadan size hemencecik listemizi sunalım....


1) GÜNEŞ İMPARATORLUĞU- (1987) beyazperde.com: 4.2/5 sinemalar.com: 8.4/10

Filmin yönetmenlik koltuğunda Steven SPIELBERG gibi bir adam otururken o filmin kötü olması zaten beklenemez.... Filmin konusundan önce, oynayan oyuncalara gelecek olursak; kimler yok ki kadroda, Christian BALE, John ,MALKOVICH, Ralph SEYMOUR ve komedi filmlerinin olmazsa olmazı Ben-STILLER. Zaten bu film onunBen STILLER'ın ilk çıkışı sayılıyor ve haliyle bildiğiniz döktürüyor; ama asıl soruşu: Filmdeki küçük çocuğu oynayan Christian Bale'in bir gün  büyüyüp BATMAN'i ....oynayacağını kim bilebilirdi ki?

KONUSU:

II. Dünya Savaşı sırasında Şangay'da yaşayan ve soylu bir ailenin oğlu olan Jim GRAHAM Japonlar adayı işgal ederken ailesini, o kargaşa içinde ailesini kaybeder ve hikaye başlar. O yaşına kadar, yaşadığı en büyük tenis maçları sırasındaki ve kilise korosundaki çekişmeler olan çocuk, birden açlıkla, sefaletle ve yanlızlıkla mücadele etmeye başlar ve en sonunda çareyi işgalci Japonlar'a sığınmakta bulur.


2) WALTER MİTTY'NİN GİZLİ YAŞAMI- (2014) beyazperde.com: 4/5 sinemalar.com: 7.5/10

Film aslında ilk vizyona girdiğinde ülkemizde pek ilgi görmese de, ilerleyen yıllarda hakkının teslim edilmesi gerçekden sevindirici. sevindiricidir. Filmde Ben STILLER, Kristen ,WIIG, Sean PENN, ve Adam SCOTT gibi deneyimli isimler boy gösteriyor ve sizi bildiğiniz iki saat boyunca esir alıyor....

KONUSU:

LİFE dergisinin, bir internet dergisine dönüştürülmesi sırasında dergi çalışanlarının yaşadıklarına ve hayalperest Walter'inbir karakter olan Walter'ın dergide beraber çalıştığı bir kadına aşık olmasıyla hayatının değişimine tanıklık ediyoruz. Daha önce Amerika'dan dışarı çıkmamış bir adamın, yanardağlar, ve köpekbalıkları ile olan mücadelesi tam sizlemelik.
3) RÜZGAR GİBİ GEÇTİ- (1937) beyazperde.com: 4.2/5 sinemalar.com: 8.4/10

Bu filmi sadece olur da, hala izlememişsinizdir diye listeye ekledim. Çünkü, kıdemli bir izleyicinin Vivien LEIGH ve Clark GABLE'ın rol aldığı bir filmi izlememiş olma olasılığınız oldukça azdır. Filmin 1937'de çekilmiş olmasına aldırmayınız. Bu sektörde Amerika'nın bizden onlarca yıl üstün olduğunun bir kanıtı misali, film dijital ortamda renklendirilmiş ve sanki dün çekilmiş gibi bir hava verilmiştir.

KONUSU:

Film Amerikan iç savaşında güney-kuzey arasında yaşanan savaşı bize güneylilerin gözünden anlatıyor ve bunu oldukça güzel bir dille başarıyor filmde Clark Gable uslanmaz bir dolandırıcıyı oynarken Vivien Leigh haylaz,şımarık ve kaprisli bir pamuk tüccarının kızını oynuyor.3 saatlik anlatım sizi o yıllara kolunuzdan tutup sürüklüyor.4) WINDSTRUCK (2004) IMDB: 7.2/10 sinemalar.com: 8.0/10

Asya sinaemasının parlayan yıldızı Güney Kore'nin size anlatacağı bir şeyler var İşte bu filmi  tam da bu yüzden izlenme listesine ekledim; çünkü bu filmde , birbirinden farklı  kişiliğe sahip iki bireyin nasıl olurdaolup da birbirine aşık olduğunu fısıldıyor.

KONUSU:

Gianna JUN, filmde kozu görüyor ve büyük oynuyor. Bu filmden sonra My Sassy Girl/ (Hırçın Sevgilim) filmini de mutlaka izlemenizi öneririm. Birbirinin devamı gibi, ama değil. Ne demek istediğimi ilk film bittikten ve ikinci film başladıktan sonra anlayacaksınız...


5) DONNIE BRASCO (1997) IMDB: 7.8/10 beyazperde.com: 4.4/5

Johnny DEPP, ve Al PACINO; size temin ederim ki böylesine bir film bir daha çekilmedi. Çok mafya hikayesi çekildi, çok vurdulu  kırdılı filmler de oldu; ama böylesine sertlik ve bu kadar kalbiderin duygular bir arada işlenip sunulmadı. "What's "?".." Forget about it?"." diyor ama filmi izleyen bizler nasıl olur da unutup gidebiliriz. Film aslında şu soru üzerine kurulu ": Bir FBI ajanı; derin mafya ailesine girerse, yanlız bırakılırsa, ailesinden uzakta tutulursa ve boşlukta olan hayatını bir şeyle doldurmaya kalkarsa ne olur?"?

Cevabı bildiğinizi sanıyorsunuz; ama bu filmin sonunu izlemediyseniz bilemezsiniz. "What's "?".." Forget about it?"." 

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube