"BOMBA” GİBİ TAVSİYELER

En son güncellendiği tarih: Nis 23


Atom Bombası; bu insanlık dramı diğer savaş ve acılarda olduğu gibi sanatın tüm dallarında kendini gösterdi. Saldırı üzerine onlarca belgesel ve sinema filmi çekildi; yüzlerce kitap ve makale yazıldı; televizyon programları yapıldı. Bu yayınlar tüm dünyayı siyasetten sanata, ekonomiden edebiyata kadar her alanda etkiledi.


Gündem Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının yıl dönümü olunca tavsiye film ve kitaplarda bu konuda yapılmış, yazılmış eserler doğal olarak.


Bu çalışmalardan bir tanesi olan Fransız yönetmen Alain Resnais’in filmi ‘Hiroshima Mon Amour’ (Hiroşima Sevgilim), film eleştirmenleri tarafından katliam üzerine yapılmış en büyük sanatsal çalışma olarak gösterildi.


Nazım Hikmet’in Hiroşima’ya olan hassasiyeti ise Japon halkının gönlünde ayrı bir yer edindi. Şairin, atom bombasıyla 7 yaşındayken öldürülen bir kız çocuğunun on yıl sonraki barışa çağrısını anlatan ‘Kız Çocuğu’ adlı şiiri, Hiroşima’daki anma törenlerinde defalarca okundu ve aynı zamanda şiir birçok sanatçı tarafından bestelenerek seslendirildi.


Zülfü Livaneli Nazım Türküsü’nde, Fazıl Say ise Nazım Oratoryosu’nda bu şiir üzerine yaptıkları besteye yer verdiler. Bu besteler daha sonra Funda Arar tarafından seslendirildi. Felaketle ilgili Bulutsuzluk Özlemi’nin de bir şarkısı bulunmaktadır.

Melih Cevdet Anday da felaketi bir dörtlükle ananlar arasındaydı.

Orhan Veli ise meşhur şiiri ile umursamayanları bir taşlama ile hatırlattı.


Ne atom bombası,

Ne Londra konferansı,

Bir elinde cımbız bir elinde ayna,

Umurun da mı dünya.


Bu konuda çekilmiş filmlerden bazıları:


*Hiroshima mon amour / Hiroşima Sevgilim (1959)

Imdb: 8.0

Yönetmen: Alain Resnais

Tür: Dram, Romantik

Oyuncular: Emmanuelle Riva, Eiji Okada, Stella Dassas

Konusu: Yıl 1959. Hiroşima’ya atılan bombanın ardından barışla ilgili çekilen bir filmde oynayan Emmanuelle Riva, Hiroşima’da kalan son iki gecesini Eiji Okada ile geçirir.

İkisinin mutlu bir evlilikleri olmasına rağmen birbirlerine aşık olurlar. Eiji, Emmanuelle’nin kısa zaman içinde ülkesi olan Fransa’ya döneceğini öğrenince, Hiroşima’da onunla kalması için uğraşır. Bu esnada Emanuelle, İkinci Dünya Savaşında Alman bir asker olan ilk aşkını hatırlar.

Anılar ve unutulanlar üzerine olan Hiroşima Sevgilim, Fransız Filminin başyapıtlarından kabul edilir.*Kuroi ame / Kara Yağmur (1989)

Imdb: 8.0

Yönetmen: Shôhei Imamura

Tür: Dram

Oyuncular: Yoshiko Tanaka, Kazuo Kitamura, Etsuko Ichihara

Konusu: Hiroşima’ya Atom bombasının atılmasının ardından insanların yaşadığı trajediyi; yeğenini evlendirmeye çalışan bir dayının yaşadıkları üzerinden anlatan film Masuji Ibusa’nın romanından uyarlanmıştır.


* Genbaku no ko / Children of Hiroshima (1952)

Imdb: 7.9

Yönetmen: Kaneto Shindô

Tür: Dram, Savaş

Oyuncular: Nobuko Otowa, Osamu Takizawa, Masao Shimizu

Konusu: Atom Bombası sonrası Japon toplumunun yaralarını sarma mücadelesi. Ancak bu kolay olmayacaktır. Yenilmişlik ve imkansızlık içindeki toplum yine de iyimserliği elden bırakmayacaktır. Hiroşima’nın Çocukları (Gembaku No Ko), savaşın açtığı yaraları görebilmek için bir fırsat.


* Hiroshima (2005)

Imdb: 7.8

Yönetmen: Paul Wilmshurst

Tür: Belgesel, Dram, Tarihi

Oyuncular: John Hurt, Noboru Akima, George Anton, Fred Ashworth

Konusu: İlk Atom Bombasının Çarpıcı Hikayesi! 20. yüzyılın en karanlık anı – ilk atom saldırısı… Bilimsel, teknolojik, askeri ve politik açıdan yapılan en tehlikeli girişim.

Bu belgesel daha önce hiç bir belgeselin yapmadığını yapıyor ve saniye saniye bir nükleer patlamanın etkilerini anlatıyor. New Mexico’daki ilk test patlamasından gerçek bombanın atılmasına kadar, film, izleyenleri kritik kararların alındığı odalara götürüyor.

Japonların ve Amerikalıların perspektifinden farklı hikayeler gerçekleri ortaya koyuyor ve tansiyonu yükselterek tarihi yazan insanların yaptıklarını gözler önüne seriyor.* White Light/Black Rain: The Destruction of Hiroshima and Nagasaki (2007)

Imdb: 8.3

Yönetmen: Steven Okazaki

Tür: Belgesel, Tarih

Oyuncular: Harold Agnew , Shuntaro Hida , Kiyoko Imori

Kurtulanlar ve arşiv görüntüleri ile yapılan kapsamlı röportajlar kullanılarak yapılan belgesel, Hiroşima ve Nagazaki’nin atom bombalamasının ardından yaşananları gösteriyor. HBO belgesel filmi. İlk atom bombasının 62. yıl dönümünü kutlayan 6 Ağustos 2007'de HBO'da yayınlandı. Filmde Hiroşima ve Nagazaki'nin 1945 atom bombalarına katılan on dört Japon ve dört Amerikalı ile yapılan röportajlar yer alıyor.


*Rhapsody In August-Ağustos'ta Rapsodi (1991)

Imdb: 7.3

Yönetmen: Akira Kurosawa

Oyuncular: Richard Gere, Sachiko Murase, Hisashi Igawa, Narumi Kayashima, Tomoko Ôtakara

Tür: Drama

Senaryo: Akira Kurosawa, Kiyoko Murata

II. Dünya Savaşının üzerinden 44 yıl geçmiştir. Savaşı bitiren bombaların atıldığı şehirlerden Nagasaki’de yaşayan öğretmen eşini bomba yüzünden kaybeden; kendisi de öğretmen olan yaşlı bir kadının çocukları ve torunları ile olan ilişkilerini anlatır. Japonyanın olağanüstü doğa güzellikleri arasında çekilen film savaş döneminin etkilerinin unutulduğu izlenimini vermeye çalışmaktadır. Ancak gerçek çok farklıdır ve insanların kalbinin derinliklerinde o acılar hep tazedir. Yaşadıklarını ve hissettiklerini Amerika hayranı yeni nesilden saklamaktadırlar. Film yaşlı kadının kardeşinin oğlunun Clark (Richard Gere) Amerika’dan gelmesiyle gelişir. Yaşlı kadın bu Amerikalı akrabaya bir şey söylemese de onu kabullenememektedir. Ancak Amerikalı genç zannettikleri kadar duygusuz çıkmaz.KİTAPLAR:*HİROŞİMA / John Hersey

Yayınlanma Tarihi: 1946

Hiroşima'ya yapılan atom bombası saldırısının ardından yaşam savaşı veren altı kişinin başından geçenleri konu almaktadır. İlk kez The New Yorker'da yayımlanmış olan yazı dizisi Yeni Gazetecilik akımının ilk örnekleri arasında sayılmaktadır.*YALINAYAK GEN 1 - Hiroşima'nın Hikayesi / Keiji Nakazawa

Yayınlanma Tarihi: 2007

Yalınayak Gen, atom bombasının öncesini, bombanın atıldığı günü ve sonrasını, bir çocuğun gözünden anlatan güçlü, trajik ve otobiyografik bir öyküdür. Duyguların ve yaşananların dürüstçe ifadesi, dünyanın dört bir yanındaki çocuklara ve yetişkinlere hitap etmektedir. Yalınayak Gen, savaşın masum insanlara yaşattığı acıların bir hatırlatıcısı ve korkunç bir acı kaynağı olan atom bombasının belgesidir. Bu kitap dört bölümlük bir dizinin ilk kitabıdır.


* HİROŞİMA ÇOCUKLARI/Arata Osada

Yayınlanma Tarihi: 1989

Dr Arata Osada tarafından yazılan, 6 Ağustos 1945 sabahı, Hiroşima'ya atılan atom bombasının çocuklar üzerindeki etkilerinin incelendiği bir kitaptır. Atom bombasının atıldığı gün Hiroşima’da bulunan çocuklardan o güne dair anılarını istemiştir. Yaklaşık, 2000 civarı gelen mektuptan bir kısmının derlendiği kitapta, akıllara durgunluk verecek anılar mevcuttur.

* Hiroşima'daki Küçük Çocuk Nagasaki'deki Şişman Adam / Halit Payza

Yayınlanma Tarihi: 2019

‘Hiroşima'daki Küçük Çocuk, Nagasaki'deki Şişman Adam' Japonların Pearl Harbor saldırısından başlayarak Hiroşima ve Nagasaki'nin yaşadığı iki nükleer katliamın romanı.

“Sekiz'i çeyrek geçe Enola Gay'ın karnında taşıdığı Küçük Çocuk, Aioi Köprüsü'ne bırakmak üzereydi, bomba bölmesinin kanatları iki yana açıldı, bomba tavana asılı olduğu bağlarından kurtuldu, irtifa yitirerek hızla hedefine doğru alçaldı… Binbaşı Thomas Ferebee'nin heyecanlanarak erken bıraktığı Küçük Çocuk, hedefini ıskalayarak, Aioi Köprüsünün beş yüz elli metre uzağındaki Shima Kliniği'nin bin dokuz yüz atmış sekiz feet yüksekliğinde patladığında Hiroşima güzel bir yaz gününe uyanmak üzereydi.”* Hiroşimalar Olmasın /Oktay Akbal

Yayınlanma Tarihi: 1995

6 Ağustos 1945'te Hiroşima'da insanlık tarihinin en büyük felaketi yaşandı. İlk atom bombasının insanların üzerine atıldığı o acı günden 25 yıl sonra, Oktay Akbal Hiroşima'ya gitti ve büyük trajedinin izlerini sürdü; Hiroşima'lar bir daha olmasın diye!

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube