Bir Dağ Köyü, Bir Kayak Merkezi “Bansko”

En son güncellendiği tarih: Nis 18Bansko Ski


Mevsimlerden kışı yaşadığımız bugünlerde tatile çıkmak isteyenlere alternatif olması için yeni döndüğüm Bansko’dan gezi notlarımla geldim bu sefer. Bansko, kayak sporu için hem ülkemize olan yakınlık açısından hem de pist ve fiyatları bakımından son yıllarda tercih edilen popüler yerlerden biri oldu.


Pirin dağlarının üzerinde yer alan kayak turizm şehri olan Bansko, Bulgaristan’da Blagoevgrad’da yer almaktadır. Bansko’nun kayak ve snowboard için 48,2 km'lik yamaç ve 8,1 km'lik kayak güzergahı mevcuttur. Profesyoneller için zorlu pisti 2600 m yükseklikte Tomba pisti olarak bilinir. Pist, adını ünlü kayakçı Alberto Tomba’dan almıştır. Bansko’da merkezden kayak pistlerine ulaşım Gondola (5-6 kişilik teleferik) ile sağlanmaktadır. Kayaksever turistler için popüler bir kayak merkezidir. Avrupa’da yer alan nitelikli kayak pistleri arasında yer alır. Zorluk derecelerine göre 16 pisti mevcuttur.Bansko’ya Türkiye’den uçakla, arabayla veya otobüsle ulaşım mevcut. Uçakla Sofya’ya, sonrasında shuttle veya arabayla Bansko’ya ulaşım sağlanıyor. Uçakla doğrudan ulaşım olmadığından benim tavsiyem doğrudan otobüs yolculuğu veya arabanızla Bansko’ya gitmeniz. Veya çok daha uygun fiyata turlarla gitmeniz mümkün. İnternette 4 gece 5 günlük turlar yarım pansiyon (kahvaltı+akşam yemeği) olarak kişi başı 750 TL’den başlıyor. Minimum 3 yıldızlı otellerden başlayan turlar, otel tercihinize ve tur dönemine göre 1.750 TL’ye kadar değişkenlik gösterebiliyor. 4 ile 7 gün arası turlar mevcut. Bu turlarda isteyen misafirler, tatilin bir gününde 25 EUR’ya Sofya turuna katılabilirler.


Bansko Ski


Bansko küçük bir yer. Otellerin çoğu kayak pistlerine ulaşımın olduğu Gondola’ya yürüme mesafesinde, oldukça yakın. Biz Ores otelde konakladık, otelden yürüyerek kayak ekipmanlarını kiralayıp sonrasında Gondola ile piste çıktık. Eğer kayak takımlarını kiralayacaksanız otelden çıkıp doğruca kayak ekipmanlarını kiralayıp yürüyerek piste varıyorsunuz. Kayak ekipmanları kiralayacağınız yerler arasında uygun fiyatı Mega Ski Center’da bulduk. 3 günlük kayak ekipmanlarını (Ski, Boots, Poles) 50 BGN’ye kiraladık. Ders almak isterseniz grup veya özel kayak dersleri var.


Skipass’ler için BanskoSki.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sayfa üzerinden skipass fiyatları ve pistlerin anlık durumları hakkında bilgi alabilirsiniz. Öğrenci kartı olanlar, mutlaka kartınızı yanınızda getirin, ben öğrenci kartımla Skipass’te öğrenci indirim aldım :) Pistlerden Gondola ile dönmek isterseniz son dönüş saat 17:00’de, ona göre ayarlamanız gerekli. Aksi durumda pistlerden yaklaşık yarım saate merkeze kayarak mümkün. SkiPass ile tek seferlik iniş çıkış içeren daha ucuz ücretli versiyonunu satın alabilirsiniz. Çoklu iniş çıkış ve telesiyej kullanımı ayrı fiyatlanıyor. Cafe ve restaurantlar kayak merkezinin 2. durağında yer almakta olup, içecekler ortalama 8 BGN (Sıcak çikolata, bira vb.), patates kızartması 5 BGN, kola 5BGN, tavuk şiş 15 BGN civarında.Ben kayakla ilgilenmiyorum sadece gezmek istiyorum derseniz küçük sevimli kasabada gezebilirsiniz. Pirin caddesi boyunca hediyelik eşyalar, mehanalar (Bulgar tavernası), kafeler, barlar, döviz büroları ve Türk dönerciler var. Yurtdışında mümkün olduğunda gezdiğim yerin yerel tatlarını denemeyi severim. Ancak Dönerci Hasan Usta’nın tavuk dürümü oldukça başarılı, 4 BGN’ye bir deneyin derim :) Kasabada 1835 yapımı Kutsal Trinity Kilisesi bulunmaktadır. Kilisenin az ilerisinde kasabanın müzeleri mevcut. Gündüz sessiz sakin olan Bansko sokakları, akşam kayak severlerin pistlerden dönmesiyle hareketleniyor, akşam yemeği ve barlara olan akın ile akşamları atmosfer değişiyor. Bulgaristan kaplıcaları ile de ünlü. Bansko’ya kadar gelmişken kasabaya yaklaşık 20 dakikalık mesafede mineral sularda kaplıcalara girebilirsiniz.Vize

Schengen vizesi gerekli. Yurtdışına çıkmadan banka şubesi veya internetten gib.gov.tr üzerinden yurtdışı çıkış harcınızı ödemeyi unutmayın.


Bansko’dan ne alınır?

Özellikle gül üretiminde önemli bir paya sahip olan Bulgaristan’da gül içerikli ürünlere rastlamak mümkün. Kremler, yağlar vb. birçok kozmetik ürün mevcut. Seramik ve el sanatları ürünleri, martinicka adı verilen bileklikler, bölge üzümünden yapılan mavrud şarabı, Bulgaristan kaşar peyniri kaşkaval peyniri bunlardan sadece birkaçı.


Bansko’da ne yenir?

Bol bol et ürünleri içeren yemekler mevcut. Tavernaların önünde açıkta kuzu çevirme görmek sizi şaşırtmasın. Tandır, fasulye çorbası, kaşkaval pane, ajvar akla ilk gelenlerden. Türklerin sıkça ziyaret ettiği Bansko’da dükkan camlarında Türkçe yazılar görmek mümkün. Hatta akşamları cadde boyunca yürürken tavernaların önünde sınırlı Türkçeleri ile “güzel et, güzel restaurantımıza bekleriz” mottolarıyla müşteri kapmaya çalışıyorlar.

Önemli Not

Günlük skipass’inizi başkasına vermeyin, ortak kullanmayın. Turnike girişlerinde kartı okuturken kamera olduğundan farkedildiği anda kart bloke ediliyor. Kişisel olarak kullanmanız gerekmektedir. Sonra vay efendim ben duymadım ben bilmiyordum demeyin :)

*1 BGN (Bulgar Levası) = 3.35 TL (Ocak 2020).

Bansko Old TownBansko GondolaBansko Ski Map


SkiPass Ücret Tarifesi

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube