BİRKAÇ NORMAL İNSAN

En son güncellendiği tarih: Nis 23Eski yazarlardan güncel olmayan konulardan ve hayal ürünü olağanüstü kurgulardan sıkıldıysanız tam size göre bir kitap Birkaç Normal İnsan. Evrensel değerlerin ele alındığı Amerikan filmleri kadar sürükleyici tek solukta okunacak bir roman. Karakter seçimi ve kendine has üslubuyla abartıdan uzak samimi bir dille işleyişi ilgi çekici. Mustafa Çapa küçüklükten itibaren ele aldığı kahramanların yaşadıkları sorunları karakterlerine işleyişini karakterlerin kurduğu mutlu görünen fakat içten içe çürüyen aile hayatının sahteliğini, makam, mevki, güç ve paranın şımarttığı insanların iyi, eğitimli düzeyli insanlar üzerindeki aşağılayıcı tahakkümünü tüm çıplaklığıyla ele alıyor.


Beylik laflara, gösterişli sözlere parıltılı betimlemelere değinmek yerine gerçek hayatın içinde yer alan ironik yaşamlardan kesitler sunuyor. Seçilen kahramanların hemen hepsi mağdur ve kötüyü oynuyor. Doğuştan gelen güzellik çirkinlik algısının getirdikleriyle gelişen korumacı ve kıskanç karakterler yanında babadan gelen miras ve gücün toplum ve birey üzerindeki baskısını görüyoruz. Gelişen teknolojinin kötüye kullanıldığında büyük tehditlere sebep olabileceğini hayatları karartabileceğini tekrar hatırlıyoruz.


86 sayfalık romanda üçüncü kişi O’nun gözüyle görülen geçmiş zamanda tanık olduğumuz olaylar akıcı sade ve duru günümüz Türkçesiyle işlenmiş. Kurgu hatası yok. Editörlüğü başarılı kitaplardan diyebilirim, imla ve yazım hatası olmayan kitapta anlatım bozukluğuna da rastlamadım bu açıdan takdire şayan.


Murat Çapsız, Seray ile evlenince işletme diploması bir işe yaramıştı sonunda. Seray sahibi olduğu kafeyi işletmesi için Murat’a devretmişti. Artık güzel bir eş ve işe sahip olan Murat da yazarlığı tamamıyla bırakmıştı. “Yazarlık,” diye düşündü Murat, “sıradan insanların sahip olduklarına sahip olamamış insanların mesleğidir.”


© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube