BİR ZAMANLAR HOLLYWOOD'DA ( ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD)

En son güncellendiği tarih: Nis 17


Geçen hafta izlemek için yeni çıkan filmlere göz atarken birkaç isim not almıştım. Önce Altın Küre, sonra BAFTA derken ödüllerin babası OSCAR'a sıra geldi. Adaylara bakınca içlerinde birkaç tanesini seyrettiğimi gördüm. Akademi Ödüllerinde ilk açıklanan ödül, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında oldu. Ödülün sahibi Once Upon a Time in Hollywood filmindeki performansıyla Brad Pitt. Brad Pitt daha önce yapımcı kategorisinde Oscar almıştı ancak bu ödül oyunculuk kategorisinde aldığı ilk heykel oldu. Film ayrıca En İyi Yapım Tasarımı Oscar'ını da (Barbara Ling, Nancy Haigh) kazandı. Kazananlar açıklanınca da bir gün seyrederim diye yaptığım listeden Once Upon a Time in Hollywood'u seçtim, nasılsa listemdeydi.


İsim olarak Bir Zamanlar Amerika ( Once Upon a Time in America - Sergio Leone), Batıda Kan Var (Once Upon a Time in the West-  Sergio Leone) ve Bir Zamanlar Meksika'da ( Once Upon A Time In Mexico -  Robert Rodriguez) filmlerini çağrıştırsa da ilgisi yok.


Yapımcı, yönetmen ve senarist olarak gördüğümüz Quentin Tarantino, filmde oyuncu olarak da karşımıza çıkıyor. Filmin baş rollerinde Leonardo Di Caprio ve Brad Pitt’in yer alıyor olması, o filmi seyretmek etmek için yeterli aslında. Ancak çok daha fazlası var. Filmde Di Caprio ve Pitt’e Margot Robbie, Al Pacino, Kurt Russell, Tim Roth, Dakota Fanning, Timothy Olyphant, Michael Madsen, Luke Perry, James Marsden, Lena Dunham,  Emile Hirsch, Bruce Dern, Maya Hawke gibi isimler eşlik ediyor.


Hikaye 1969 yılında geçiyor. Bir Zamanlar... Hollywood'da da hit bir dizide oynamış erkek TV aktörünün film sektörüne girmeye çalışması anlatılıyor. Rick Dalton, bir televizyon filmi aktörüdür. Dalton'ın başarılı bir western dizisi bulunmaktadır. Ancak Rick, kendini televizyondan uzaklaştırıp film sektörüne adım atmak istemektedir. Onun dublörü olan Cliff Booth ise bu konuda ona katılmaktadır. Ancak ikilinin yaşlarının ilerlemesiyle birlikte Hollywood'taki şansları da azalmaktadır. Hollywood'un yeni gözdelerinden olan Sharon Tate ise Rick'in komşusudur. Ancak Hollywood'un ışıltılarla dolu ve pervasız akışı, Tate'in ve dört arkadaşının Charles Manson tarikatı tarafından katledilmesiyle kesilecektir...


Filmi seyrederken bir taraftan yorum için notlar aldım; film bitince baktım ki bu notlardan kitap olmasa bile kitapçık olur. Bakalım neler not almışım:


🎬 İsimler yazarken ki giriş müziği süperdi; çocukken izlediğimiz filmlerden kulağımızda kalan nağmeler. Film bitip künyesine bakınca müzikleri Ennio Morricone'un yaptığını gördüm ve ustaya bir kez daha hayran oldum. Bu film için en uygun kişiydi.


🎬Luke Perry'yi 1990 - 2000 yılları arasında oynayan televizyon dizisi "Beverly Hills, 90210" ( Evimiz Hollywood'da)  ile tanımıştık. Araştırırken,  inme sonucu bir hafta komada kaldıktan sonra 4 Mart 2019'da Burbank, Kaliforniya'da 52 yaşında hayatını kaybettiğini öğrendim ve şaşırdım. Bu haberi nasıl atlamış ya da unutmuştum. Demek ki bu film son filmi oldu.


🎬Al Pacino genelde oynadığı gergin, agresif rollerinden sonra mülayim, sessiz, sakin bir yapımcı rolünde süperdi. Bilinç altım hep agresifleşmesini bekledi ama olmadı.

🎬Film 8 Şubat 1969 tarihinde başlıyor. Di Caprio'nun dublörü olan Pitt, Di Caprio'nun alkollü araç kullanmasından dolayı ehliyetine el konulmasıyla onun şoförü ve her şeyi paylaştığı en yakın arkadaşı olur. Buraya kadar problem yok, benim dikkatimi çeken alkollü araç kullandığı için ehliyetine el konulması, yıl 1969. Hemen bizde uygulanmasına baktım. Konu ile ilgili 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 1983 yılında yürürlüğe girmiş, 48/5 maddesinin yanında 2013 yılında değiştirildi yazmakta. Nereden bakarsanız bakın arada 15 yıldan fazla fark var.


🎬Film beni; dönem müziği, vosvoslar, beyaz yanaklı lastikler, üstü açılan kuyruklu arabaları ile ilk sahneden içine çekti. 15 yıl kadar geç ve yanlış yerde doğmuşum, o nefis arabaları kullanmanın tadını çıkarmak için...


🎬Tarantino filmde siyah beyaz kovboy filmleri, beğenilen televizyon dizileriyle; Dean Martin'den Bruce Lee'ye, Roman Polanski'den Steve Mc Queen'e, Sharon Tate'den Telly Savalas'a birçok sanatçıyı anarak geçmiş dönem Hollywood'una bir saygı duruşunda bulunmuş.

🎬Aramızda kalsın, diğer sanatçılar kırılmasın ama ben en çok Brandy'yi sevdim, müthiş sevimli rol kesiyordu. Hava alanı sahnesindeki köpek çantası ise dikkat çekiciydi.


🎬Keşke hayat filmlerdeki gibi hep mutlu sonla bitse...Ocak 1968'de evlenen Roman Polanski ve Sharon Tate önce Londra'ya yerleştiler, ardından Tate hamile kalınca Los Angeles'a taşındılar. Film çekimi için İtalya'dalar iken doğuma iki hafta kalan Tate Los Angeles'a döndü. Polanski'de doğum için 12 Ağustos'ta gelecekti. Bu süre içinde arkadaşları Tate ile kalacak ve onu yalnız bırakmayacaklardı. Charles Manson'un müritleri kıyametten kurtulmak için zengin aileleri kurban etmeye karar verdiler.  8 Ağustos'ta rast gele seçtikleri evdeki tüm aile öldürülecekti. Ve seçilen bu kişiler 9 aylık hamile olan Tate ile refakat eden arkadaşları oldu. Neredeyse işkenceye varan şekilde hunharca öldürüldüler. Filmde bu konu üzerine kurulu ama değiştirilerek, Tate kurban değil, kurbanın komşusu ve sonuçta eylemciler başarılı olmuyor, kurbanlar kurtuluyor.


🎬Film iki saat kırk dakika olunca ister istemez durağan, hatta gereksiz sahneler oluyor. Tarantino siyah beyaz döneme, kovboy filmlerine, televizyon dizilerine saygı duruşu yapayım derken çok uzun durmuş. Olayların geçtiği dönem ve geçmişe gidiş dönüşler olurken, setlerde çok süre geçerken  bazı sahnelerin neden konulduğunu anlayamayabilirsiniz. Sonrasında film ilerledikçe bağlantıyı keşfediyorsunuz.


🎬Set sahneleri uzun olduğu için Brad Pitt filmin çoğu bölümünde yok. Ama olduğu sahnelerde performansı beklendiği gibi. Başta çizdiği sessiz dublör, dert dinleyen sırdaş, uysal şoför karakteri film ilerledikçe ani çıkışlarla, içinde sakladığı şiddet canavarıyla sizi şaşırtıyor.


İzlemek için seçtiğiniz her filmde keyifli seyirler olsun..

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube