Beyaz Hüzün

En son güncellendiği tarih: Nis 18Sarıkamış üzerine çekilmiş ilk tarihi filmimiz Beyaz Hüzün. Üzerinden bir asır geçmesine karşın yapımcıların uzak durduğu senaristlerin yazamadığı yönetmenlerin eğilmediği tarihimizin acılı ve sancılı yarasına hem senarist hem oyuncu hem de yönetmen olarak değiniyor Kenan Korkmaz. Kenan Korkmaz Sinema galasında oyuncuları ve bizzat kendisiyle tanıştığım    Kenan Korkmaz mütevazı duruşuyla filmin çekim sürecinden bahsetti.Filmin çekiminin  bugün şartlarında dahi çetin  olduğunu doğa şartlarının zorladığını  bu yüzden  filmin  ancak iki yılda bitirebildiğini belirten Kenan Korkmaz set arkadaşlarıyla da uyumlu ve saygılı  bir birliktelik sergileyerek sinema dünyasına  da örnek oluyor. 


Kendisi de şehit yakını olan yönetmen atalarından ailesinden edindiği bilgileri kaynaklarla birleştirerek  gerçekçi bir yapıt ortaya koymuş. Savaşın insan üzerindeki etkileri, karakterlerin zenginliğiyle çeşitlenirken  doğa ile insan mücadelesi de  insani zaaflar ve zayıflıklarla belirginleşiyor. Akıcı, iç dünyaya açılan  yolculuklar zaman zaman şiire benzer derin sözler sinema dünyasının ötesine geçip tiyatral bir hava verse de trajediyi besleyen konuşmalar olduğundan yadırganmıyor.


Kurgu ve sinema dili açısından başarılı olan film öncü oluşuyla da saygıyı hak ediyor. Millî şuuru canlandıran tarihine sahip çıkan nesiller yetiştirmek için yenilgilerimizle ve acılarımızla da yüzleşmemiz gerekiyor. Kenan Korkmaz ve filmde emeği geçen herkesi tebrik ederim.    © 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube