BESTSELLER Mİ? SATIŞ STRATEJİSİ Mİ?

En son güncellendiği tarih: May 9

Kitap seçerken "Best Seller" yani "Çok Satan" olmasına dikkat ediyor musunuz? Bence etmeyin. Çok satan kitaplar listeleri, birçok güzel eser barındırmakla birlikte, fazlasıyla abartıldığını düşündüğüm eserlerin de olduğu, "çok satan" kitabın güzel olup olmadığı hakkında kesin bir bilgi vermeyen listelerdir. Özellikle  sadece o an popüler olan kitapların yer aldığı bu listeler, uluslararası boyutta da bir çok kitabı içeriyor. Yurt dışında ve ülkemizde bir pazarlama unsuru olan bu listeler, sadece okuyucuyu kendine çekme amacı ile oluşturuluyor. Şahsen, okuyucuya herhangi bir edebi doygunluk vaat etmeyen bu listelerin, bir pazarlama unsuru olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Çok insan tarafından okunmuş olması bir kitabın güzel olduğunu göstermediği gibi, az okuyucuya ulaşmış olması da kötü olarak yaftalanmasına sebep olmamalıdır. Tam aksine ülkemizde ve dünyada ilk yayınlandığında okuyucu tarafından ilgi görmeyen sağlam eserler mevcuttur. Hatta, yayınevleri tarafından basılmaya layık görülmeyen çok önemli kült eserler de mevcuttur.


Bunlardan bazıları; Adam Fawer’in Olasılıksız’ı, 50’ye yakın yayınevi tarafından reddedilmiştir. J. R. R. Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi serisi, satmaz diyerek reddedilmiştir. Bunlar gibi bir sürü örnek vermek mümkün. Güzellik her ne kadar göreceli bir kavram olsa da çok güzel olup çok satanlar listesinde yer almayan kitaplar olduğu gibi, listede yer alıp yetersiz olan kitaplar da mevcut. Bu nedenle, farklı ve daha dolu içerikli listeler varken, kitap seçiminde çok satanlar listelerinde yer almanın bir koşul olmaması gerekiyor diye düşünüyorum.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube