BERABERLİK OLUR MU?
Evet, bu sefer beraberlik oldu. Hep sorduğumuz “Film mi kitap mı?” sorusunun bu seferki cevabı beraberlik oldu. Ödüllü kitabın ödüllü filmi, iki şahane sanat eseri: Kazuo Ishiguro’dan Günden Kalanlar kitabı ve yönetmen James Ivory’den muhteşem film uyarlaması.

Yazar Adı: KAZUO ISHIGURO

Kitap Adı: GÜNDEN KALANLAR

Çeviri: ŞEBNEM SUSAM-SARAEVA

Yayınevi: YAPI KREDİ YAYINLARI

Basım Yılı: KASIM 2017 (5. BASIM)

Türü: ROMAN

Sayfa Sayısı: 206

📚 Kazuo İshiguro Japon kökenli bir İngiliz yazar. Ailesiyle çok küçük yaşta İngiltere’ye göçmüş ve tüm hayatı boyunca bu ülkede kalmış. Günümüz İngiliz edebiyatının en önemli isimleri arasında sayılıyor İshiguro. Ben onu Nobel Edebiyat Ödülü alınca fark ettim. 🙈 (Uzakdoğu Edebiyatı pek ilgimi çekmedi ve isim yanılgısına düştüm ) Bu da bana hâlâ kat etmem gereken çok yol olduğunu gösterdi. Daha Batı ve Türk Edebiyatını bitirememişken...

📚 "Günden Kalanlar" Kazuo Ishiguro'nun okuduğum ilk kitabı. Yazar o kadar akıcı ve açık bir şekilde yazmış ki okurken hiçbir cümlesini ikinci defa okuma ihtiyacı duymadım. Diğer kitapları da böyleyse hepsini alıp okumak lazım. Bunda çeviri ve yayın evinin de etkisi olduğuna inanıyorum.

📚 Roman 1956 Darlington Malikanesi’nde başlıyor 1920, 30'lar ve 40'lar diye bir zaman helezonlaşması yaşanıyor. Zaman git gel’leri olmasına rağmen sizi yormuyor. Kitabın kahramanı olan Bay Stevens, Darlington Malikanesi’nin 2. sahibi olan Farraday tarafından izne yollanır. İş yaşamı boyunca ilk defa izne çıkan baş uşak Stevens, yol boyunca kendini sorgular ve canlanan anıları ve bir iç sorgulama ile yoluna devam eder. Stevens, kendine vakit ayırmayı unutmuştu. Ya Stevens'ın duyguları, aşkları, hayatı ne olacaktı hiç düşünmemişti ta ki iş işten geçene kadar. Hatta babasının ölümüne bile şahit oldu. Hiçbirine ne söyleyecek kişisel bir sözü ne de ayıracak zamanı oldu. Stevens, baş uşaklık görevini, kendi hayatı pahasına önemsemişti ve işinde çok başarılı oldu. Sadakat konusunda tartışılmaz şekilde iyiydi. Kendini adadı, köleleştirdi, makineleştirdi. Ve hayatı hep ıskâladı. Bu da sizde; onu sarsmak, uyandırmak hatta çuvaldız batırmak, hayatın diğer yüzünü, Dünya'yı göstermek isteği uyandırıyor.

📚 Başkahraman, görevi uğruna, hayatı kaçırmış ve kalıplaşmış karakteri sebebiyle bir kadının aşkını göremeyecek kadar mesleki sorumluluğunda kaybolmuştur. İshiguro o denli güzel anlatmış ki bu durumu beni şaşırttı ve yazarın hayatını okudum. (Hoş bunu her zaman yaparım, özelikle yeni bir yazara başlarken biyografisini mutlaka okurum, onu tanımak için ) Şaşırdığım şey; gerçek bir İngiliz olmadan (ırk ayrımcılığı yapmıyorum, küçümsemiyorum bekleyin biraz. ) İngiliz soyluluk sistemini bilmeden, yaşamadan; bir Lord'un yanında, malikâne sistemini ve çalışanların yaşam tarzlarını ve hiyerarşilerini bu kadar güzel nasıl gözlemledi ve yansıttı?

📚 Anılarda geri dönüş dönemleri 2. Dünya Savaşı'na rastladığı için alt tema olarak yapılan ırk ayrımcılığı ve devranın dönmesiyle duyulan pişmanlık, hatanın telafiye çalışılması da işlenmiş.

📚Sıkılgan bir okursanız ya da okuduklarınızda çok aksiyon arıyorsanız bu kitabı tercih etmeyin; aradığınızı bulamazsınız. Ama benim gibi tarih, biyografi, anı seviyorsanız dönem yapıtlarını, o günleri öğrenme, anlama adına seviyorsanız; yeni bir yazar tanımak istiyorsanız işte bu kitap ve yazar tam size göre. Samimi, bilgilendirici, tasviri bol ve edebi metinleri okumayı seviyorsanız Bay Stevens’ı mutlaka iş yerinde ziyaret edin, onunla ve yazarla tanışın.

📚 Kitaptan birkaç cümle 😊 :

📌 "Tamam; hiçbirimiz gençliğin ilkbaharında değiliz yine de hep ileriye bakmak zorundasın."

📌 "Keyfine bakmalısın. Akşam, günün en güzel zamanıdır. Günlük işini tamamlamışsındır, ayaklarını uzatıp keyfine bakabilirsin artık. İstediğine sor, herkes aynı şeyi söyleyecektir sana. Akşam, günün en güzel zamanıdır."

📌 "Gerçek şu elbette." dedim sonunda. "En iyi yıllarımı Lord Darlington'a verdim. Verebileceğim en iyi ne varsa ona verdim ve artık... Artık verebilecek pek fazla bir şey kalmadığını görüyorum." dedi Bay Stevens.

📌 "Doğrusu, bugünün dünyası çok karmaşık güvenilmez bir yer."

📌 Ama belki de geçmişe bu kadar sık dönüp bakmamalı.

📚 "Günden Kalanlar" yazarın 3. romanı ve 1989 Booker ödüllünü kazandı. Ve 1993'te James Ivory tarafından uyarlaması yapıldı. Şimdi yapılan uyarlamaya bakalım.

🎬 Ishiguro'nun romanını Ruth Prawer Jhabvala senaryolaştırmış. Film 2 saat 15 dakika ama aksiyon olmamasına rağmen gözünüzü kırpmadan, sıkılmadan izliyorsunuz. Başrollerde Anthony Hopkins, Emma Thompson, James Fox olmasına rağmen Christopher Reeve, Hugh Grant, Ben Chaplin, Peter Vaughan gibi isimlerde yer almakta.

🎬 8 dalda Oscar, 5 dalda BAFTA, 5 dalda Altın Küre ve birçok ödüle aday olan film bunlardan altı tanesini kazandı. BAFTA En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, David di Donatello En İyi Yabancı Erkek Oyuncu Ödülü, David di Donatello En İyi Yabancı Kadın Oyuncu Ödülü, Kansas City Film Eleştirmenleri Birliği En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Southeastern Film Eleştirmenleri Birliği En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Robert Award for Best Foreign Film Ödülleri’ni aldı.

🎬 Bence filmin bu kadar başarılı olmasının sebebi hikâyenin güzelliği kadar yönetmenin ve teknik kadronun bunu beyaz perdeye yansıtmasıdır. Oyuncuların yeteneklerinin ve uyumlarının katkısı da yadsınamaz. Özellikle Anthony Hopkins ve Emma Thompson’un hem oyunculukları hem de mükemmel uyum gösteren kimyaları filmin gücüne güç katıyor. Günden Kalanlar, yapılmış en iyi aşk ve dönem filmlerinden biri. Aynı zamanda hep tartışılan film mi, kitap mı? Sorusuna ve uyarlamalar kitabın büyüsünü bozuyor ön yargısına karşı kazanılmış bir zafer. Gene de önce kitabı okuyup sonra filmi izlemenizi tavsiye ederim


Editör: Damla Güler Öztürk

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube