BEHÇET AYSAN VE METİN ALTIOK ŞİİR ÖDÜLLERİ

En son güncellendiği tarih: May 9


2 Temmuz 1993’te Sivas’ta, katledilen iki şair, Metin Altıok ve Behçet Aysan katledilişlerinin 25. yılında adlarına verilen ödül töreninde anıldı.

Bir defaya mahsus olarak ortak düzenlenen ödüllerde, Kırmızı Kedi Yayın evinin düzenlediği ve bu yıl 11’incisi gerçekleşecek Metin Altıok Şiir Ödülü’ne “Son Duraktan Bir Önce” adlı son kitabıyla Cevat Çapan, Türk Tabipler Birliği tarafından 23’üncüsü düzenlenen Behçet Aysan Şiir Ödülü’ne de “Şayeste” kitabıyla Refik Durbaş değer görüldü.

METİN ALTIOK ŞİİR ÖDÜLÜ CEVAT ÇAPAN’A

Ahmet Telli, Ali Cengizkan, Eray Canberk, Haydar Ergülen ve Şükrü Erbaş’tan oluşan Metin Altıok Şiir Ödülü Seçici Kurulu gerekçeli kararını şöyle açıkladı:

“Bireyi ve toplumu sevgisizlikle çürüten kaotik bir dünyaya karşı, doğadan süzülmüş güzelliklerle yeni bir yaşama sevincine çağırması; günümüz insanını içine sürüklendiği korku ve yalnızlık çukurundan, geçmişin insani değerleri ve hayat bilgisiyle, yaşama sevgisiyle, şiirin yaratıcı diliyle bu cehennemden çıkarması; yıllardır bir iyilikle sürüp gelen şiirini, çok daha yalın-ince-derin bir yere taşıması; ayrıca bir şiir kuramı yazmaksızın, fakat yazdığı şiirlerle, şiirin doğallığını ve insanın şiirin içinde olduğunu gösteren güçlü, kalıcı bir düşünceyi var ettiği, şiiri ‘yabancımız’ değil, yitik geçmişimiz olarak aramayı sürdürdüğü, şiirin başka bir zaman olduğu duygusunu derinliğine hissettirdiği, okuyanda şiir yazmayı özendirdiği, kişisel anlatıların evrensel de olabileceğini gösteren iddiasız ustalığı nedenleriyle Cevat Çapan ödüle değer görüşmüştür.”

BEHÇET AYSAN ŞİİR ÖDÜLÜ REFİK DURBAŞ’A

Doğan Hızlan, Ahmet Telli, Ali Cengizkan, Cevat Çapan ve Turgay Fişekçi’den oluşan Behçet Aysan Şiir Ödülü Seçici Kurulu 26 Kasım tarihinde toplandı. “1960’lardan beri şiirimizin önde gelen isimlerinden biri olarak emek dünyası ile iç içe bir şiir anlayışı kuran, toplumun tüm ezilenlerinin, mağdurlarının yanında yer alan, çağının vicdanı olmaya öncelik veren, kendi kuşağının arasında da seçikleşerek devraldığı şiir mirasını gittikçe geliştiren, bu yıl yayınlanan son kitabı “Şayeste” ile de şiir çizgisinin yeni ve olgun ürünlerini veren” Refik Durbaş’ı oy birliği ile ödüle değer gördü.

Kırmızı Kedi Yayın evi, Türk Tabipler Birliği ve Şişli Belediyesi tarafından düzenlenen ​ödül töreni Cemil Candaş Şişli Kent Kültür Merkezinde gerçekleşti. Ödül töreninde 11'inci Metin Altıok Şiir Ödülü'ne değer görülen Cevat Çapan’a ve 22'nci Behçet Aysan Şiir Ödülü'ne değer görülen Refik Durbaş adına eşi Bilge Durbaş’a ödülleri takdim edildi.

Ödül töreninden sonra piyanoda İbrahim Yazıcı, kemanda Elif Nayman’ın yer aldığı Zuhal Olcay, Güvenç Dağüstün, Selva Erdener, Sevinç Erbulak, Hakan Gerçek ve Cem Davran tarafından Metin Altıok ve Behçet Aysan hayatı ve şiirlerinden oluşan bir dinleti sunuldu.

Finalde bütün katılımcı ve konuklar ile beraber Yiğidim Aslanım parçası seslendirildi.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube