BAYRAMDA KAPINIZI ÇALAYIM MI?


Bayram ama hangi bayram? (Hoş bana her gün bayram ama olsun). Bu bayram bizde bilinen ama kutlanmayan bir bayram: CADILAR BAYRAMI. Bu ay konu olarak ne seçeyim derken sevgili kurucumuza "Cadılar Bayramı" olduğunu söyledim, bana cevabı:" Özgün Hanım bayramınız şimdiden kutlu olsun; cadılık size yakışıyor." dedi. Bu durumda bana da bu konuyu yazmak düştü (madem bayram benim bayramım). İngilizcedeki cadı anlamına gelen witch kelimesinin kökeni wicce ve anlamı bilge kadın. Bu kadınlar bir zamanlar sözü dinlenen saygın kişilerken dinin ve kilisenin baskısıyla istenmeyen insanlar haline gelip yakılmaya başlanmışlar. Sayın kurucu bu bilgi sizin için.


Cadılar Bayramı, her sene 31 Ekim'de kutlanan, önceleri Pagan ve sonrasında Hristiyan kökleri olmasına rağmen günümüzde seküler bir kutlama halini almış bayram. Çocukların, genellikle korkunç kostümler giyerek, kapı kapı dolaşıp şekerleme ve harçlık topladığı bir bayramdır. Diğer Cadılar Bayramı kutlamaları arasında maskeli balolar, korku filmi seansları ve perili olduğuna inanılan evlere düzenlenen geziler sayılabilir. Amerika'da oldukça büyük ve görkemli bir festival olan Cadılar Bayramı, Amerikan kültürünün etkisiyle diğer Batılı ülkelerde de yaygınlaşmaktadır. Cadılar Bayramı, Anglosakson dünyasında ve başlıca Batılı ülkelerde Halloween olarak adlandırılır. Bu sözcük All Hallow's Eve (Azizler Günü'nün arifesi) kavramından kısaltılarak oluşturulmuştur. Cadılar Bayramı'nın sembolü gülen bir bal kabağıdır. Bal kabağının içi boşaltılarak gülen bir surat şeklinde oyulduktan sonra içinde bir mum yakılarak şeytani bir surat oluşturulmaya çalışılır. İçi oyulup fener yapılan sebzelere ilk olarak 700 yıl önce Maori'de rastlanmış. Cadılar Bayramı için bal kabağı oymak ise 19. yüzyılda İrlanda'da yapılmaya başlanmış bir şey. Eskiden daha korkunç görünümlü olan bu kabakların kötü ruhları kaçırmak için kullanıldığı söyleniyor.


En yaygın olarak tüketilen şekerleme, elma şekeridir. Çocuklar korkunç kıyafetler giyerek kapı kapı gezerler ve ev sahiplerine "Şaka mı, şeker mi?" diye sorarlar. Ev sahibi "Şaka!" derse çeşitli muziplikler yaparlar. Büyükler çocuklara şekerleme ikram ederler veya harçlık verirler. Yetişkinler, 31 Ekim'e en yakın hafta sonunda kıyafet baloları düzenlerler. Bu partilerde misafirler cadı, hayalet veya korku filmi karakteri gibi korkunç kostümler giyerler. Cadılar Bayramı korku üzerine inşa edilmiş bir bayram evet. Ama korkmaktan çok eğlenmek için kutlanıyor günümüzde. Peki hala çok korkanlar yok mu dersiniz? Var. Hatta bunun fobisi bile var. Cadılar Bayramı fobisi: Samhainophobia.


Böyle bir konu özellikle amaç korku olunca edebiyat ve sinema dünyasını da etkilemiş ister istemez. Cadılar Bayramı için birkaç korkunç kitap önerelim, belki okumak istersiniz:

* Dracula / Bram Stoker

*Kuyu ve Sarkaç: Seçme Öyküler / Edgar Allan Poe

*Şeytanın İksirleri / E.T.A. Hoffman

*Usta ile Margarita / Mihail Bulgakov

*Golem / Gustav Meyrink

John Carpenter’ın 1978 tarihli Halloween filmindeki bir karakterin dediği gibi: “Sonuçta bu Cadılar Bayramı, herkesin birilerini korkutmaya hakkı var!”


İşte sizi korkutmaya hevesli film listemiz:


*Cadılar Bayramı (Halloween): İsminden de anlaşılabileceği gibi bu film Cadılar Bayramı için en iyi tercihiniz olacak. John Carpenter’ın yönettiği korku filmi, Micheal Myers isimli bir akıl hastasının Cadılar Bayramı’nda insanları vahşice öldürmesini odak noktasına alıyor.


*Elm Sokağı Kabusu (A Nightmare On Elm Street): Hayatımıza Freddy Kruegger gibi bir ikonu ve Johnny Depp gibi bir oyuncuyu sokan film hem çocukluğumuzun korku filmlerinden biri olduğu için bir nostalji hem de hala kabuslarınıza girecek kadar korkutucu bir film. Kurbanlarını rüyalarda avlayan seri katille mücadele etmenin zorluğunu tekrar tekrar hatırlayacaksınız.


*Hokus Pokus (Hocus Pocus): Komedi ve fantastik tarzında bir Halloween filmi izlemeye hazır olun. Halloween'deki yeniden dirilme temasının işlendiği filmde Üç yüzyıl sonra, üç cadı kardeş Salem Massachusetts’da ‘Halloween’ arifesinde yeniden diriliyor. İki teenage genç, ufak bir kız ve ölümsüz bir kedi, cadı kardeşlerin hayatlarında terör estirmesini konu alan film oldukça eğlenceli ve kullanılan motifler Halloween ile uyumlu. Filmin yönetmenlik koltuğunda Kenny Ortega otururken başrollerde Bette Midler, Sarah Jessica Parker, Kathy Najimy bulunuyor.


*Cadılar Bayramı Katliamı (Trick´r Treat): Cadılar bayramında gerçekleşmiş dört hikâyenin iç içe işlendiği, Cadılar Bayramı'na dair aradığınız her şeyin mevcut olduğu film Trick´r Treat, Michael Dougherty'nin ellerinden beyaz perdeye aktarıldı. Korkunç Halloween hikayelerini kanlı canlı izlediğimiz bu başarılı yapımın baş rollerinde Anna Paquin, Brian Cox, Dylan Baker gibi isimler yer alıyor.


*Cesetler Evi (House of 1000 Corpses): Rob Zombie'nin yazıp yönettiği House of 1000 Corpses, kanlı bir Halloween gecesinde geçiyor. 2003 yapımı filmin fazla grafik sahneleri nedeniyle biraz gözü yorsa da izlediğiniz korku filmlerinden özellikle atmosferi bakımından oldukça farklı. Cadılar Bayramı'nı en iyi işleyen ve pek bilinmeyen yapımlardan olan filmin baş rollerinde Sid Haig, Karen Black, Bill Moseley bulunuyor.

*Tehlikeli Eller (Idle Hands): Idle Hands de listenin komedi tarafı ağır basan filmlerinden biri. Sol eli kötü güçler tarafından ele geçirilen ergenle, korku klasiği Evil Dead’e selam çakan filmde, Devon Sawa, Seth Green, Jessica Alba gibi isimler var. Lisede düzenlenen Halloween partisinde The Offspring’in sahne aldığını ve partideki kostümlerin görülmeye değer olduğunu hatırlatalım.


*Casper: Korkunç olmayan Halloween temalı film; çocukken çok sevdiğimiz, “friendly ghost” ya da “sevimli hayalet” olarak anılan Casper’ın beyaz perde uyarlaması. Kostümlü insanların yanında gerçek hayaletlerin de gezdiği Cadılar Bayramı partisi sahnesiyle bu listede yer almaya hak kazanan Casper listenin en minnoş elemanı. Halloween modun dan çok da uzaklaşmadan çocuklarla izlemelik tatlı bir film.


*The Witch: 2015 yılında vizyona giren The Witch, bizleri 17. yüzyılda İngiltere’de yaşanan olaylara odaklanıyor. William ve Katherine isimli bir çiftin beş çocuğuyla birlikte ıssız bir ormanın içerisinde Hristiyan kurallarına göre yaşamasını ve beklenmedik olayları konu edinen film korku düzeyi en yüksek filmler arasında yer alıyor.


*Carrie: Yine bir Stephan King klasiği olan Carrie ilk olarak 1974 yılında yayınlandı. Doğaüstü konuları ele alan film, dindar annesi yüzünden zor zamanlar yaşayan bir kızın, doğaüstü güçlerinin ortaya çıkmasıyla yaşadığını olayları ele alır. Okul balosunda arkadaşları tarafından sıkıştırılan Carrie’nin güçleri ortaya çıktıktan sonra yaşanan olaylar pek de güzel değil.


*Cadılar Bayramı (Hallowen 2018): Laurie Strode (Jamie Lee Curtis) son kez Michael Myers ile yüzleşiyor. 40 yıl önce Cadılar Bayramı'nda Haddonfield'da akıl hastası maskeli katil Myers'ın elinden son anda kurtulan Strode, aradan geçen bunca yıla rağmen Michael Myers'ın düşüncesini aklından atamamıştır. Kendini koruyabilmek için eğitimler almış, evini son teknoloji güvenlik aygıtlarıyla doldurmuştur. Günün birinde Myers, tutulduğu akıl hastanesinden kaçınca Laurie, bu sefer daha hazırlıklı bir şekilde katille yüzleşecektir.


Keyifli seyirler, Cadılar Bayramınız kutlu olsun...Editör: Mehmet Keklikçi

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube