BABAMIN BAVULU

En son güncellendiği tarih: May 9Yayınevi : YKY

Basım Yılı : MART,2018 (3. BASKI)

Türü : KONUŞMA

Sayfa Sayısı : 72

* Bir kitap daha tadına doyamadan bitti (üzgün ). Böylece okumadığım, kitaplıkta eksik Orhan Pamuk kitapları sayısı 5'e düştü ( el çırp göz kırp).

* Kitabın başında Pamuk'un biyografisi adı altında eserleri ve ödülleri var. Kitap, Pamuk'un aldığı 3 Uluslararası Ödül ( Nobel, Alman Yayıncılar ve Kitapçılar Birliği Barış ve Sonning ) törenlerinde ve Puterburg Konferansı konuşma metinleri ile bu ödülleri kazananlar ve konferansa davetliler listesinden oluşuyor. Ama bu metinlerde Pamuk, "Ne için yazarız?", "Tutkulu Yazar ve Hayat", " Yazmanın Bireysel Anlamı ve Siyaset", "Avrupa, Türkiye ve Milli Kimlik" gibi konuları ele alırken beraberinde; yaşadıkları, hissettikleri, düşündüklerini harmanlayarak öykü tadında metinler yazmış.

* Tabii ben en çok kitaba adını veren, ilk metin olan Nobel Ödül Töreni konuşması olan " Babamın Bavulu"nu beğendim. ( hepsi çok güzel, bilgilendirici metinler beğen ) Konuşma metninden çok; anı, sohbet, düşünceler karması dibiydi. Çocukluğundan, babası ile olan ilişkisinden, yetiştiği aileden, yaşadığı çevreden, edebiyattan, neden ve nasıl yazdığından bahsediyor.

* "Babamın Bavulu’’ kitabın en duygusal yazısı. Pamuk, bu yazıda kendisine Paris sokaklarında Satre'ı görme hikâyelerini anlatan ve onu destekleyip cesaretlendiren babasını şükranla anıyor. The Dail Telegraph, İngiltere ( Arka kapak )

* İlgimi çeken diğer bölüm ise: ödül kazananlar listeleri ( Neden ? Çünkü tanımadığım, unutulmuş isimler, araştırmam gereken biyografiler vb. incecik kitabın bana yaptıklarına bakın üzgün. ). Okumak isteyip de fırsat bulamadığım birçok isme rastladım. Ve bunları okumayı geciktirmemeye kesin karar verdim. Bu ödüllerden 2 ya da 3’ünü alan isimler ( Bunlar kesin okunacaklar daha önce okunmuş olsalar bile .): Günter Grass, Vaclav Havel, Dario Fo... Özellikle Sonning Ödülü Avrupa kültürüne katkılarından dolayı verildiği için aralarında edebiyat dışı isimler var. Alman Yayıncılar ve Kitapçılar Birliği Barış Ödülünü, Pamuk'tan önce 1997'de Yaşar Kemal de almış. ( Belki biliyordum ama gri hücrelerin alt kıvrımlarında kalmıştı. )

* Bence okumakla bir şey kaybetmezsiniz. Hatta bu incecik kitabın size kazandıracağı çok şey var. Başka bir kitapta buluşana dek kitapla kalın. ( el salla açık kapalı kitap ). Bana kalsa kitabın tamamını buraya alıntı diye yazarım ama içinden seçtiklerim :

+ Çünkü ben o ilerlemiş yaşımda bile babamın yalnızca babam olmasını istiyordum, yazar olmasını değil.

+ Babamın da dönüp dönüp okuduğu, bana okumamı öğütlediği bir yazardı Montaigne.

+ Benim için hakiki edebiyatın başladığı yer, kitaplarla kendini bir odaya kapatan adamdır.

+Kendi hikâyemizden başkalarının hikayeleri gibi ve başkalarının hikayelerinden kendi hikayemizmiş gibi bahsedebilme hüneridir edebiyat.

+ Bildiğiniz gibi, biz yazarlara en çok sorulan, en çok sevilen soru şudur: Neden yazıyorsunuz? İçimden geldiği için yazıyorum!

+ Mutlu olabilmek için her gün bir miktar edebiyatla ilgilenmem gerekiyor. (benim de kahkaha)


Editör: Burçin KAHRAMAN

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube