En son güncellendiği tarih: Nis 18


Yine sensiz olacağım bir yılbaşı daha geldi çattı. Sensiz geçen 26 yılbaşı babacığım. Hüzünle gözyaşıyla girdiğim bunca yıl geçti aynı eksiklikle; ama biliyorum sen hep bizimlesin.


Seninle geçirdiğimiz o yılbaşı gecesini hiç unutmadım, unutamadım... Ne kadar güzeldi; sen, annem, kardeşim Ali, kocam (can yoldaşım) Hüseyin, komşularımız hep beraberdik. Sen bizlere sürpriz yaptın; yemekleri hazırladın. Bizler için pişirdiğin fırında hindi ve pilavın tadını bir daha hiç bir şeyde bulamadım. Hep beraber hazırlık yaptık; masamızı kurduk, evimizi süsledik. Sen bizlere:" çok mutluyum keşke kızım Duygu da bizimle olsa." dedin. Ama o gurbetteydi, gelemedi... Bilseydi seninle son yılbaşımız olduğunu mutlaka ne yapar eder gelirdi, bizimle olurdu.


Ne güzeldi babam son yılbaşı gecesi; son olduğunu bilmeden fütursuzca eğlendik. Bizlere türküler söyledin o güzel sesinle, sabahlara kadar sohbet ettin gecemizi neşelendirdin, hepimiz çok mutluyduk. Anneme yılbaşı hediyesi olarak aldığın bilezik, senden ona kalan hüzün dolu son hatıra oldu; baktıkça seni hatırladı, takmaya kıyamadı. Saat on iki de bizlere sarıldın hep beraber; "Nice mutlu yıllar" dedin. Babam bilseydik bir daha olmayacaksın, sana daha çok sarılır belki de hiç bırakmazdım ellerini. Hayat döngüsü ellerimden aldı seni...


Bana: "Neden yılbaşı gecesi sen mutlu olmuyorsun? Hevesin yok." diyorlar. Nasıl mutlu olayım; bilmiyorlar ki sen yoksun babam benim. Hayat ne kadar devam etse de, bir tarafın eksik kalınca olmuyor, için yanarken bazı şeyler kutlanmıyor.


İşte yine bir yılbaşı daha geliyor yine yoksun babam; oğlum dediğin eşim Hüseyin ve senin görmenin nasip olmadığı torunu Mertcan'ım, biricik oğlum var; iyi ki de varlar.

Sizler de keşke dememek için annenize, babanıza, sevdiklerinize bol bol sarılın, çünkü bir gün olmayacaklar, olamayacaklar... Sydney J. Harris'in güzel sözünü hatırlatmak isterim: "Yaptığınız şeyler için duyduğunuz pişmanlık zamanla geçer; ne var ki yapmadığınız şeyler yüzünden duyulan pişmanlığın çaresi yoktur." Yapmadım diye pişman olmamak için ertelemeyin, sevdiklerinizle kucaklaşın, hissettiklerinizi söyleyin.


2020 yılını herkesin sevdikleriyle beraber, sağlıkla, mutlulukla geçirmesini dilerim. Barışla, sevgiyle, mutlulukla kalın...


Yazan: Vuslat Teki

Editör: Kemal Albayrak

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube