AYNADAN GEÇEN KIZ – CHRISTELLE DABOS 1. Kitap: Kış Nişanlıları

En son güncellendiği tarih: May 9


Nazan Duman Türkşen //


Fransa’nın RTL televizyonun genç yazarlar için açtığı yarışmanın galibidir Kış Nişanlıları. 3 kitaplık Aynadan Geçen Kız serisinin 1. kitabıdır ve Türkçe’ye çevrilerek 2017 yılında ülkemizde de yayınlanmıştır.

Roman bildiğimiz dünyada geçmez. Zaten fantastik ve mistik öğelerle dolu olduğundan durumu yadırgamayız. Hikaye evreninin coğrafi özelliklerinden daha ilgi çekici unsurlar vardır. Ana karakterimiz, içine kapanık ama yeteneği yadsınamaz Ophelie’dir. Genç kadın bir okuyucudur, bir nesneye çıplak elle dokunması, o nesnenin yapıldığı andan itibaren tüm geçmişini okumasını sağlayabilir. Ophelie bu nedenle sürekli eldiven giyer çünkü nesnelerin olmasa da, insanların özel hayatı vardır ve eşyalar aracılığı ile okudukları her zaman hoş değildir. Genç kadının bir yeteneği daha vardır, aynalar arasında yolculuk edebilmesi. Zaten kitaba ismini veren de budur, Aynadan Geçen Kız.

Ophelie, bir Protokol evliliğine zorlandığında, ailesinin çıkarları için reddedemez, yanına eşlikçi olarak verilen teyzesi ile nişanlısı Thorn’un memleketine gider. Düğün gerçekleşene kadar yerine getirilmesi gereken kurallar vardır ve bu bekleme süreci Ophelie için hiç de keyifli olmayacaktır. Bütün yetenekler okumak ya da aynalardan geçmek kadar hoş değildir. Üstelik nişanlısının ailesinin gelenekleri alıştığından çok farklı, artık evi olacak bölgenin kuralları çok ağırdır. Kendini, kaynağını bilmediği, daha beteri, kimseye güvenemeyeceği bir tehlike içinde bulur; tehlikenin bir kısmı da içine gireceği aileden kaynaklanmaktadır. Güvenebileceği tek kişi nişanlısıdır ancak aralarındaki resmiyet elle tutulacak kadar yoğundur ve kişiliği ülkesinin iklimi kadar sert ve soğuk olan Thorn, Ophelie’nin kalbini açmasını kolaylaştırmaz. Öte yandan Ophelie de göründüğü kadar narin ve zayıf değildir, inatçılığı, dirayeti ve aklıyla, bu zor koşullar altında hayatta kalmayı başarır.

Serinin 2. Kitabı yurtdışında yayımlandı ancak henüz dilimize çevrilmedi. Geçen yıl mart ayında Kış Nişanlıları’nı doğum günü hediyesi olarak aldığımdan beri, tanıdığım herkese tavsiye ediyorum ya da okutuyorum. Yayınevine attığım mesajlar cevapsız kalıyor. Yeterince kalabalık olursak, devam kitabının Türkçe’ye çevrilip bir an önce basılmasını sağlarız belki. Yoksa Fransızca bilen bir hayırseverin insafına kalacağım.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube