AYIN YILDIZI: KIZIL YILDIZ JULIANNE MOORE


Bir ayı geçen kısıtlama günlerinde, kitap okuma ve film seyretme miktarında artış oldu. Film tavsiyesi ve yorum için son bir hafta, on gün içinde izlediğim filmlerden seçerken dikkatimi çekti; 3-4 tane Julianne Moore filmi izlemişim. Bende her filmi tek tek yorumlayacağıma oyuncuya ve filmlerine genel bir bakış yapalım diye düşündüm.

Julie Anne Smith olarak 3 Aralık 1960'ta Kuzey Karolina'da doğmuş. Beş kere aday gösterildiği Oscar'ı 2014 yılında 87. Akademi Ödülleri Töreni'nde Still Alice filmindeki performansıyla kazandı. 1990'ların başından beri özellikle bağımsız ve gişe rekorları kıran filmlerde üretken, duygusal ve sıkıntılı kadın portreleri ile tanınıyor ve Akademi Ödülü, BAFTA ve iki Altın Küre de dahil olmak üzere birçok ödül aldı. Time Dergisi, Moore'u 2015 yılında dünyanın en etkili 100 kişisinden biri seçti. Boston Üniversitesi'nde tiyatro eğitimi aldıktan sonra, birçok Broadway oyununda oyuncu olarak yer aldı,film kariyerine bir televizyon dizisindeki rolüyle başladı. 1985-1988 yılları arasındaki pembe dizisi As the World Turns'da ki performansı ile Gündüz Emmy Ödülü kazandı. İlk filmi The Darkside: The Movie (1990). Dört yıl boyunca küçük rollerde oynamaya devam etti. Boogie Nights (1997), The End of the Affair (1999), Far from Heaven (2002) ve The Hours (2002) için Oscar adaylığı kazandı. Far from Heaven filmi ile Venedik Film Festivali'nde En İyi oyuncu ödülü (Volpi Cup) kazandı (2003). Televizyon filmi Game Change'de (2012) Sarah Palin'i canlandırdı, bu rol ile Emmy Ödülü kazandı. Moore, Still Alice'te (2014) Alzheimer hastasını oynadığı performansıyla En İyi Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü'nü kazandı ve Cannes Yıldızlar Haritaları Festivali'nde (2014) En İyi Kadın Oyuncu seçildi. Kariyerindeki önemli filmlere kısaca bakalım:

* The Fugitive / Kaçak (1993): Andrew Davis'in yönettiği filmde  Harrison Ford ve Tommy Lee Jones gibi ünlü oyuncuların yanında oynama şansını elde etti. Film BAFTA, Altın Küre gibi beş ödül aldı. IMDb 7,8. Ben o zamanlar Harrison Ford için bayıla bayıla seyretmiştim. Kaçak, isimli televizyon serisinden uyarlanmış film, çocukluğumuzda diziyi de heyecanla izliyorduk.

*Assassins / Suikast Çemberi (1995): Richard Donner tarafından yönetilen aksiyon gerilim filmi. Sylvester Stallone ile Antonio Banderas'ın de rol aldığı film nefes almadan izleniyor. IMDb 6,3.

*Surviving Picasso / Picasso'yla Yaşamak (1996): Moore, James Ivory'in yönettiği, ünlü oyuncu Anthony Hopkins'in yer aldığı, ünlü ressam Picasso'nun hayatını konu alan filmde yer aldı. IMDb 6,4.

*The Lost World: Jurassic Park / Kayıp Dünya: Jurassic Park (1997):  Steven Spielberg'in filminde paleontolojist bir kadını canlandırdı. Kadroda, Jeff Goldblum, Vince Vaughn, Pete Postlethwaite, Richard Schiff gibi oyuncular vardı. Hala keyif ve ilgiyle izlenen bir film. IMDb 6,6.

*Boogie Nights / Ateşli Geceler (1997):  Paul Thomas Anderson tarafından yazılıp, yönetilen filmde; Moore dışında Mark Wahlberg, Burt Reynolds, Heather Graham gibi isimler var. Film; Altın Küre, Satellite gibi birçok ödül almış. Moore, 1997 yılında Boogie Nights filmiyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterildi. Oscar alamadı ama Satellite Drama Filmi Dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülünü aldı. IMDb 7,9

*Coen kardeşlerin 1998 yapımı The Big Lebowski filminde zengin bir adamın histerik kızını canlandıran Moore daha sonra Alfred Hitchcock'un unutulmaz filmi Psycho'nun yeni versiyonunda, Marion Crane rolünde yer aldı. 1999 yılında bir Robert Altman filmi olan Cookie's Fortune ve bir Oscar Wilde uyarlaması An Ideal Husband'da Rupert Everett ile oynayan Moore aynı yıl The End of the Affair filmi ile En İyi oyuncu dalında Oscar'a aday gösterildi.

*Hannibal (2001):  Ridley Scott'un yönettiği ve Kuzuların Sessizliği'nin devamı niteliğindeki Hannibal isimli filmde Anthony Hopkins ve Gary Oldman'la başrolleri paylaştı. IMDb 6,8.

*2003 yılında The Hours ve Far from Heaven filmlerinde rol aldı. O yılın Oscar ödüllerinde En İyi Yardımcı oyuncu ve En İyi oyuncu dalında ödüle aday olarak aynı yılda iki kez ödüle aday gösterilme başarısını yakalayan 9 oyuncudan biri oldu. Far from Heaven filmi ile Venedik Film Festivali'nde En İyi oyuncu ödülü (Volpi Cup) kazandı. Far from Heaven ( Cenetten Çok Uzakta)  bir çok ödül aldı. IMDb 7,3.  The Hours (Saatler) BAFTA,Oscar gibi birçok ödül alan film sadece kadrosu için izlenmeli. IMDb 7,5.

*Still Alice / Hala Alice(2014): Richard Glatzer ve Wash Westmoreland'un yönettiği Still Allice filminde Alzheimer hastalığına yakalanan üç çocuk sahibi bir anne rolünü canlandıran oyuncu bu rol ile En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'nü kazandı. Ayrıca film de oyuncuya Kristen Stewart, Alec Baldwin ve Kate Bosworth eşlik ediyor. Moore bu rolü ile Oscar dışında, Bafta, Satellite dahil olmak üzere 9 ödül kazandı. En kısa zamanda izlemeliyim. IMDb 7,5.

*Game Change / Politik Oyunlar ( 2012): Jay Roach'un yönettiği, Danny Strong tarafından yazılan kitaba dayalı televizyon için çekilen siyasi drama filmi. Emmy, Altın Küre gibi birçok ödülü var. Dönen dolaplar bilinse bile anlatılmaz, izlenir. İzlerken "bu kadar olur mu?" diyorsunuz. Moore'un performansı sizi şaşırtıyor ( aslında yeteneği bilindiği için şaşırtmıyor), özellikle sinir krizi geçirdiği ve alt kadroya boyun eğmediği sahneler dikkat çekici. IMDb 7,4.

*After The Wedding / Geçmişin Sırları (2019): Geçen ay bu filmi yorumlamıştım. Moore zengin, başarılı bir iş kadını, sevecen eş ve iyi bir anne rolünü başarıyla canlandırırken final sahnesinde performansı zirve yapıyor. Gözlerinizi yaşartacak sahneler var. İzlerken çok soru soracağınız, ben olsam ne yapardım diyeceğiniz, hangisi doğru yapıyor, kim haklı diye düşüneceğiniz bir film. IMDb 6,1.

*Bel Canto / Tutsak (2018): Gelelim nefes almadan izlediğim son filme, aslında bu film için  daha uzun bir yorum yapacağım. Weitz ve Anthony Weintraub'un senaryosundan Paul Weitz'in yönettiği drama filmi. Ann Patchett'in aynı adlı romanına dayanıyor. Julianne Moore, Ken Watanabe, Sebastian Koch ve Christopher Lambert rol alıyor. IMDB 5,4. (Neye göre bu puanı almış anlamadım) Aşk, sanat, müzik, aksiyon, siyaset, şiddet her şey var filmde.

* Blindness / Körlük (2008): José Saramago'nun 1995 tarihli aynı isimli romanından uyarlanmış. Senaryosunu Don McKellar yazmış, yönetmenliğini Fernando Meirelles yapmış. Filmin baş rollerinde Julianne Moore ve Mark Ruffalo yer almakta. Bir göz doktorunun normal bir tempoda akan yaşamı, gözlerinin birdenbire kör olduğu şikayeti ile başvuran bir hastası tarafından alt üst olur. Körlük bu göz doktoruna da bulaşır. Nedeni bilinmeyen bir şekilde tüm kent halkında görülmeye başlanan bu olağan dışı körlük yalnızca doktorun eşinde rastlanmaz. Olan biteni canlı olarak gören doktorun eşi, yaşanılan kaos ortamında kendisini ve ailesini kurtarmaya çalışır. Kitabı okumadığım için seyretmeyi geciktiriyor idim ama konusu gündeme uygun, o yüzden izlemeyi öne alacağım. IMDB 6,6.

Not: Biyografik bilgiler Wikipedia, puanlama IMDb sayfasından alınmıştır.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube