En son güncellendiği tarih: May 9


Nazan Duman Türkşen //


Tehlikeli Aklın İtirafları, Yeşil Yol, Bir otostopçunun galaksi rehberi gibi filmlerden tanıdığımız Sam Rockwell, bu kez oyunculuğunu konuşturuyor. 2009 yapımı, Duncan Jones’un (Gerçek adı Zowie Bowie, yakın zamanda kaybettiğimiz David Bowie’nin oğlu) yönettiği filmin neredeyse tamamında Sam Rockwell tek başına, ekranda resmen devleşiyor. En iyi eşlikçisi ise sesiyle Kevin Spacey.

Bir astronot olan Sam Bell, Lunar Industries için 3 yıl süren Ay görevini tamamlamak üzeredir. Gezegenimizin yoldaşı Ay’da helyum-3 araştırmasını yaparken, kendine bir rutin geliştirmiştir ve tek uydumuzda geçirdiği süre boyunca işler yolunda gitmiştir. Dünya ve dünyada bıraktığı ailesiyle düzenli aralıklarla iletişim kurmuş, yalnız günlerinde ise, yaşam alanının kontrolünü sağlayan insansı zekaya sahip bilgisayar Gerty’yi (Kevin Spacey) arkadaş saymıştır. Ancak görevin sonu yaklaştıkça, Sam gittikçe keskinleşen algıları sayesinde bir şeylerin yolunda gitmediğini fark eder, beklenmedik sorunlar çıkar. İşler gittikçe daha karmaşık hale gelir ve Sam öğrenmemeyi tercih ettiği gerçeklerle yüzyüze gelir. Filmin akışı sırasında kendinizi Sam ile özdeşleştirmemek ya da onunla empati kurmamanız mümkün değil. Çünkü sürekli onu takip ediyorsunuz, bir nevi yoldaşı gibi yalnızlığını paylaşıyorsunuz ve ister istemez olayların Sam’in mutluğu yönünde ilerlemesini diliyorsunuz.

Eğer gizem dolu, yavaş akan ama merakı canlı tutan, biraz klostrofobik, biraz da bilinçaltını hareketlendiren filmleri seviyorsanız, Ay’dan hoşlanacaksınız. Özellikle bazı diyaloglar -artık onlara ne kadar diyalog denebilirse- çok hoşunuza gidecek ve uzun süre dilinize dolacak.

“Umarım dünyadaki hayatın tıpkı hatırladığın gibi olur.”

*

“Kimseyi öldüremeyeceğini biliyorum, çünkü ben kimseyi öldüremem.”

*

“Gerty, ben bir klon muyum?”

*

Keyifli seyirler.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube