ATATÜRK’ÜN ADIMLARIYLA KARŞIYAKA / AHMET GÜREL – FERUZ BOZASLAN
Yazar Adı: AHMET GÜREL – FERUZ BOZASLAN


Kitap Adı: ATATÜRK’ÜN ADIMLARIYLA KARŞIYAKA


Yayın evi: KARŞIYAKA BELEDİYESİ


Basım Yılı: HAZİRAN 2020 (1. BASIM)


Türü: ARAŞTIRMA


Sayfa Sayısı: 145


📚 Milli Egemenliğin 100. yılı anısına Karşıyaka Belediyesi’nin armağan olarak hazırladığı bu kitabı, bana İzmirli bir arkadaşım gönderdi. Kendisine böyle bir eseri kitaplığıma kattığı için minnettarım. Atatürk’ün Karşıyaka ziyaretlerini derleyerek böyle özel bir günün anısına hazırlayıp gelecek nesillere bir kaynak bırakmak gibi ince bir düşünceyi uygulayan Karşıyaka Belediyesi’ne de teşekkür etmek gerekiyor. Kitabı bitirince teşekkürün yeterli olmadığını gördüm MİNNETTARIM.


📚 Atatürk’ün adımlarıyla gezmek Türkiye’yi… Ne büyük bir mutluluk verir bu ülkenin insanına… Bu toprakları yeniden vatan yapan insanla, Atatürk’le birlikte onun gittiği yerlere yeniden gitmek, onun konuştuğu insanlarla yeniden konuşmak ne büyük bir şans olurdu. Hele söz konusu olan İzmir ise, Karşıyaka ise bu gezi nasıl unutulmaz bir tat bırakırdı gözlerde, gönüllerde ve akıllarda. İşte elinizdeki bu kitap sizleri Atatürk’ün adımlarıyla Karşıyaka’da bir yolculuğa çıkaracak. Atatürk’le birlikte Karşıyaka’yı yeniden gezeceksiniz. O tarihi anlara yeniden tanık olacak, o tarihi mekanları yeniden göreceksiniz; her şeyden önce Atatürk’ün çok sevdiği Karşıyaka’yı Atatürk’le birlikte yeniden tanıyacaksınız. SİNAN MEYDAN (Arka Kapak)


📚 Ne zaman İzmir’in adı geçse aklıma iki şey gelir: İzmir Marşı ve İzmir’in Kavakları. Duruma göre hangisi önce kulağımda çınlamışsa onu mırıldanırım. Siz ne söyleyeceğimi zannettiniz? (Boyozdan, kumrudan, teneke tulumundan bahsetmeyeceğim herhalde)


📚 Sayfa 30’dan: “İplikçizade Köşkü’nden Fahrettin Altay tarafından çekilen, İzmir yangını fotoğraflarına kitabımızda yer verdik. İzmir yangını görüntüleri genelde yabancı kaynaklar tarafından çekilmiştir, bu bakımdan, General Fahrettin Altay’ın çektiği fotoğraflar özel bir önem taşımaktadır.” Denildiği gibi bilinmeyen fotoğraflar, özel önem taşıyan belge ve bilgilerin olduğu bu kitaba sahip olmak benim için çok gurur verici.


📚 Sayfa 40’ta “Ankara’dan İzmir’e gelen Zübeyde Hanım, yanında evlatlığı Fatma ve Gazi’nin manevi evladı Abdürrahim’i (Tuncak) de getirmişti.” cümlesini okuyunca şaşırdım çünkü Ata’mızın manevi evlatları olarak hep kızlar öne çıkmıştı. Hemen araştırdım ve diğer manevi evlatlarının (8 kişi) da isimlerini öğrendim.


1-Sabiha Gökçen


2- Ülkü Adatepe


3- Ayşe Afet İnan


4- Nebile İrdelp


5-Rukiye Ergin


6- Abdürrahim Tuncak


7- Mustafa Demir (Sığırtmaç Mustafa)


8- Zehra Aylin.


Bu bilgiyi atlamış olduğum ve bu kadar geç öğrendiğim için hem üzüldüm hem de çok utandım. Bu isimleri biraz araştırınca üzücü hikayelerini de öğrendim. Bunlar da başka bir yazı konusu.


📚 Bu değerli kitaptan birkaç bilgi:


✏️15 Ocak 1925 günü, Karşıyaka’nın kalbine gömülen Zübeyde Hanım’ın mezarına görev nedeniyle geç gelen Atatürk’ün, annesinin mezarı başında yaptığı konuşmasına “Egemenlik Andı” diyebiliriz.


✏️Fahrettin Altay komutasındaki 5. Süvari Kolordusu, Menemen’i kurtardıktan sonra, İzmir’deki gemilerine doğru kaçan Yunan Ordusu’nun peşinden Karşıyaka’ya doğru ilerler. Karşıyaka’yı Türk Bayrağı’na kavuşturacak olan bu kahramanlara verilen ad; “Şanlı Tümenler” idi.


✏️İzmir’in ilk ve tek kız öğretmen okulu olan Karşıyaka’daki “İzmir Kız Muallim Mektebi”ne üç kez gelerek ve de saatlerce burada onlarla sohbet ederek, ülke genelinde görmek istediği “Türk Kadını”nı eğitecek öğretmenlerini tanımış, onlarla fikir alışverişlerinde bulunmuştur.


✏️ Türkiye’de amblemine “Ay – Yıldız” bizzat Atatürk tarafından verilen ilk, tek ve son spor kulübü; “Karşıyaka Spor Kulübü”dür.


✏️ Karşıyaka Halk Evinin açılış konuşmasından: “Cumhuriyetimizin kurulması için verilen mücadelenin başında yedi düvel ile savaşan Gazi Paşamız, bir avuç yol arkadaşı ve inanmış halk topluluğu vardı. Gazi Paşamızın bize emanet ettiği mukaddes emaneti kanımızın


son damlasına kadar koruyacağız, genç Türkiye Cumhuriyeti ilelebet var olacaktır.” Tahir Bor (Karşıyaka doğumlu, İstiklal Madalyası sahibi, CHP İzmir örgüt başkanı)


📚 Atatürk’ün, 1922 yılında Karşıyaka'da kaldığı ilk geceden başlayan ziyaretlerinin sonuncusu; 1934 yılında gerçekleşmiştir. On iki yılda toplam on iki kez Karşıyaka’yı adımlayan Mustafa Kemal Atatürk, Karşıyaka’nın sokaklarında bizlere silinmeyen izler bırakmıştır…


Onun Karşıyaka’da bıraktığı ayak izleri, bizlere daima yol göstermiştir ve gelecek nesillere de yol göstermeye devam edecektir.


Gelecek nesiller, yaşadıkları bu topraklarda, attıkları her adımda Mustafa Kemal Atatürk’ün ayak izlerinin olduğu bilinciyle, O’nun ilkeleri doğrultusunda vatanımıza ve “Büyük Kurtarıcı”mıza sahip çıkarak yaşayacaklardır…


SÖZ VERİYORUZ…


📚 Anılardan günümüze…


“Karşıyaka’mızın nabzı Atatürk diye atar.”


Editör: Demet Yener

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube