ASİ PRENSESİN ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ

En son güncellendiği tarih: Nis 23


Galler Prensesi Lady Diana’yı tanımayan yoktur. Yardımseverliği, güler yüzü, düğünü, gelinliği, evliliği, boşanması ve ölümü ile sürekli göz önünde olan Prenses Diana hakkında herkes az çok bir şeyler biliyordur.


Prens Charles ile evlendikten sonra sürekli göz önünde olan, gazetelerin ilk sayfalarında yer alan Lady Diana, bir tek İngiltere halkının değil tüm dünyanın sevgisini kazanan kişidir. Daha düğününde ne kadar farklı bir Galler Prensesi olacağının sinyallerini veren Diana, utangaç tavırlarıyla ilk günden milyonlarca insanın sempatisini kazanmıştır.

Tam bir “asi prenses”ti...


Lady Di’yi neden bu kadar çok sevdik? Çünkü o zamana kadar kraliyet ailesinden kimse onun gibi yapmamıştı. Prenses Diana, monarşinin tüm o şaşaalı geleneklerini pek de umursamaması, bunlarla medya yoluyla dalga geçmesi, “kaynanası” Kraliçe Elizabeth’in “Elalem ne der?”lerini bir kulağından buyur edip ötekinden kışkışlaması, canının istemediği bir şeyi sırf saray kuralları gerektiriyor diye yerine getirmemesiyle, yani kasıntı saray halkına rağmen varaklı aynalar arasında tam bir “asi prenses”ti. Aşık oldu, saklamadı, gezdi, tozdu, mavi mayosu ve yeni sevgilisiyle Akdeniz’in tuzlu suyunda yüzdü, güneşinde bronzlaştı, sarıldı, ağladı. 


Lady Diana ile evli olması ya da ettiği sadakat yemininin Prens Charles için herhangi bir önemi yoktu. Evli bir kadın olan Camilla Parker Bowles ile olan ilişkisine devam ediyordu. Bunu öğrenen Diana, sessiz kalmayacak, kraliyet ailesinin en önem verdiği konu olan gizliliği ihlal edip tam tamına 22,8 milyonun izleyeceği o meşhur BBC röportajında her şeyi anlatacaktı: O gün tüm dünya varlığın, şatonun ve zenginliğin içindeki mutsuz kadını görmüşlerdi. Lady Diana ile acılarının bile ortak olduğunu anlayıp, onu daha çok seveceklerdi. Ancak bu durum Kraliyet Ailesi için geçerli değildi. Bu röportaj boşanmayı da beraberinde getirdi.


Ancak gülen mavi gözleri ve altın sarısı saçlarıyla milyonların kalbini fetheden yardımsever kadın, boşanmasından yalnızca 1 sene sonra muammalarla dolu bir trafik kazasında hayata veda etmiştir.

31 Ağustos günü Dodi Al Fayed’in babasına ait olan Ritz Otel’den öğlen 12.30’da çıkan çiftin arabası, sözüm ona şoförün yolu şaşırması üzerine bir tünelin girişinde kaza yapmış. Şoför VE Dodi Al Fayed olay yerinde hayatını kaybederken, Lady Diana’nın ölümü ise kaldırıldığı hastanede 2 saat sonra gerçekleşmiştir. Kazadan sağ olarak kurulan tek kişi ise Prenses Diana’nın koruma görevlisi Trevor Rees-Jones olmuştur. Haberi duyan Prens Charles, Earl Spencer ve Diana’nın kardeşleri hemen Paris’e gitmiştir. Cenazesi İngiltere’ye getirilen Diana için 6 gün resmi yas ilan edilmiş ve 6 Eylül 1997’de yapılan görkemli bir törenle eski Galler Prensesi son yolculuğuna uğurlanmıştır.


Kaza haberi duyulur duyulmaz, Diana'nın bir suikaste kurban gittiği iddiaları konuşulmaya başladı. Çünkü Diana saçından makyajına, etek boyundan tavırlarına kadar her şeyiyle Kraliyet Ailesi kurallarını ihlal ediyordu. Yavaş yavaş politik bir güç elde etmesi ve sevgilisi Dodi ile de finansal özgürlüğüne kavuşacak olması rahatsızlık vermeye başlamıştı.  Tesadüfe bakın ki Diana'nın hamile olduğu ve evlenmek üzere oldukları haberleri ölümlerinden kısa süre önce manşetlerde yer almıştı. Lady Diana'nın Kraliyet Ailesi'nin varlığına tehdit oluşturacak davranışlarına, kaza sonrası üstü örtülmüş sorular da eklenince, suikast söylentileri hızla yayıldı.


İşte kazaya dair şüphe uyandıran detaylar:

Öncelikle Ritz Otel'den çıkışları sırasında izlenen görüntülerde, iddia edildiği gibi şoförün sarhoş olduğuna dair hiçbir kanıt yok. Üstelik anlaşılamayan bir nedenden dolayı da, son anda bir şoför değişikliği söz konusu. Diana, Dodi ve şoförün ölümüyle sonuçlanan korkunç kaza, gece yarısı bir tünelde gerçekleştiği için ne olup ne bittiği tam olarak bilinmiyor. Ancak MI5 ajanından bir itiraf geldi. Emekli İngiliz ajanı Hopkins (80) bir hafta ömrünün kaldığını öğrenince korkunç bir itirafta bulundu: Diana tek kadın kurbanımdı. Kraliyet Ailesinden sadece O'na suikast yaptım. Ölmeyi hak etmedi… 1973-1999 yılları arasında İngiliz istihbarat servisi için Prenses Diana dahil olmak üzere 23 suikast girişiminde bulundum. Diana tek kadın kurbanımdı. Ayrıca o Kraliyet Ailesinde öldürdüğüm tek kişiydi. Prenses Diana'ya suikast için çok kararsız kaldım.


Yüzüğü Şu Anda Kate Middleton'da; Kate Middleton'ın parmağından hiç çıkarmadığı nişan yüzüğünü, Prenses Diana, House of Garrard markasının tasarımlarının yer aldığı katalogdan bulmuştu.

İtaat kelimesini söylemeyi reddetti; Nikahında, okunan kitaptaki 'itaat' kelimesini söylemeyi reddetmiştir. 2011 Yılında Prens William ile evlenen Kate Middleton, Prenses Diana gibi kitabı okurken 'itaat' kelimesini kullanmamıştır.

 Westminster Abbey'de gerçekleştirilen cenaze törenini, dünya çapında 2.5 milyar kadar kişi canlı olarak izledi. Diana'nın erkek kardeşi Earl Charles Spencer konuşma yaptı ve Elton John müzik performansı sergiledi. Prenses Diana'nın cenazesi, ailesinin Althorp'ta sahip olduğu evin içerisindeki küçük bir adaya defnedildi.

Arkasında birçok soru bırakarak 36 yaşında hayata veda eden; ölümünün üzerinden tam 22 yıl geçmiş olsa da sadece Britanya'da değil tüm dünyada milyonlarca kişinin unutamadığı kişilerden biri Prenses Diana.


Hazırlayan: Melda Meriç- Özgün Onat

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube